Dla Ciebie, na zdrowie!

Choroby oczu

Choroby oczu to zjawiska, które utrudniają zdolności do wyraźnego widzenia lub całkowicie jej pozbawiają. Mogą mieć różne podłoże, np. być wynikiem wad genetycznych, ogólnoustrojowych, nowotworowych, a także zakażeń czy urazów mechanicznych. Jeśli choroby oczu nie dają wyraźnie odczuwalnych objawów w początkowych fazach bywają często ignorowane, a nieleczone pogłębiają się i mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

  Choroby oczu mogą obejmować różne części oka - gałkę oczną, nerw wzrokowy, spojówkę oraz powieki. Są to schorzenia, które zaburzają widzenie i mogą doprowadzić do utraty wzroku. Nawet niewielkie zmiany w widzeniu mogą być symptomem poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy chorób oczu oraz na czym polega ich profilaktyka.

  Choroby oczu

  Najczęściej diagnozowane choroby oczu to:

  • Zaćma, czyli katarakta to zmętnienie soczewki oka, które stopniowo prowadzi do osłabienia wzroku, a nawet ślepoty. Zaćma występuje niezależnie od wieku i może mieć charakter pierwotny (wrodzona lub starcza), albo nabyty w wyniku chorób i urazów. Jedynym skutecznym leczeniem jest operacja zaćmy.
  • Jaskra – to grupa chorób, które prowadzą do pogorszenia widzenia, a finalnie to utraty wzroku. Ich wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego. Występuje u dzieci i dorosłych, a wpływ na jej rozwój może mieć wysokie ciśnienie w oku. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, jedyną formą leczenia jest zahamowanie choroby.
  • Zespół suchego oka – to grupa schorzeń polegających na nieprawidłowym nawilżaniu oka przez łzy. Skutkuje to wysychaniem rogówki i spojówki. Zespół suchego oka może powodować pieczenie oczu, a także uczucie piasku w oku. Zaczerwienione oko to również objaw tej grupy chorób. Leczenie najczęściej obejmuje podawanie sztucznych łez, które nawilżają gałkę oczną.
  • Zapalenie spojówek – spowodowane jest przez bakterie – paciorkowce lub gronkowce. Charakterystycznym objawem jest zaczerwienione oko i ropienie oczu. Leczenie polega na zakraplaniu antybiotyków, jeśli objawy nie ustępują po 3-4 dniach.

  Wady wzroku

  Wady wzroku pojawiają się niezależnie od wieku – zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zauważenie problemu z ostrością widzenia obrazu skłaniają do wizyty u lekarza – okulisty w celu diagnozy i odpowiedniego leczenia. Najczęściej spotykane są:

  • Krótkowzroczność – to wada refrakcji oka, która polega na tym, że promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, zamiast w siatkówce, co skutkuje nieostrym obrazem. W leczeniu najczęściej stosowane są okulary lub soczewki rozpraszające. Krótkowzroczność wyrażana w dioptriach oznaczana jest jako minus.
  • Nadwzroczność – to również wada refrakcji, jednak w tym przypadku promienie świetlne skupiają są za siatkówką. To także daje nieostry obraz. Dalekowzroczność wymaga soczewki skupiających. Oznaczenie tej wady wzroku to plus.

  Rzadziej występują:

  • Astygmatyzm, czyli niezborność – to zniekształcone widzenie spowodowane niesymetrycznością rogówek, co powoduje nierówne załamywanie się światła. Najczęściej astygmatyzm towarzyszy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Niwelowany jest przy pomocy odpowiednich szkieł i soczewek.
  • Daltonizm – polega na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów – czerwonego
   i zielonego. Jeśli jest to postać wrodzona to niestety niemożliwe jest wyleczenie. W przypadku nabytej leczona jest choroba powodująca daltonizm. Wady wzroku – leczenie

  Przyczyny chorób oczu

  Do najczęstszych przyczyn chorób oczy należy zaliczyć:

  • starzenie się (z wiekiem skraca się gałka oczna i wzrok się osłabia),
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nadmierne promieniowanie,
  • czytanie przy słabym oświetleniu,
  • nadmierne wytężanie wzroku,
  • brak regularnych badań okulistycznych.

  Profilaktyka chorób oczu

  Wzrok stanowi bardzo ważny zmysł, o który warto dbać. Jak to robić? Istnieje kilka działań w zakresie profilaktyki chorób oczu i wad wzroku, które warto podjąć. Są to przede wszystkim:

  • zdrowy tryb życia,
  • regularne badania okulistyczne, 
  • higiena narządu wzroku,
  • higiena pracy przy komputerze (robienie przerw, odpowiednie oświetlenie, itd.)
  • ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym.

  Lekarz od chorób oczu

  Okulista jest specjalistą w zakresie profilaktyki, diagnostyki i chorób oczu oraz wad wzroku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy się niezwłocznie z nim skonsultować. Najlepiej wspólnie z lekarzem dobrać odpowiednią metodę leczenia, która nie będzie szkodliwa ani uciążliwa w użytkowaniu.

  Okulista na podstawie badań diagnostycznych dobiera odpowiednie leczenie wad wzroku. Najczęściej jest to badanie komputerowe, które precyzyjnie określa stopień nasilenia. Korekcja wzroku może obejmować:

  • okulary – a przede wszystkim szkła o odpowiedniej mocy i funkcji – rozpraszające lub skupiające. Obecnie wiele osób decyduje się na okulary ze względu na walory estetyczne.
  • soczewki kontaktowe – podobnie jak w przypadku okularów wskazywane są odpowiednie soczewki. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą nosić okularów.
  • laserowa korekcja wzroku – pozwala trwale pozbyć się wady wzroku przy pomocy lasera. Nie jest jednak to metoda dla każdego ze względu na wiele przeciwwskazań oraz możliwości powikłań.

  Warto wspomnieć również o optometryście, który jest z specjalistą, skupiającym swoje działania na tym, aby rozwiązywać problemy związane ze wzrokiem. W odróżnieniu od lekarza okulisty, optometrysta bada tylko wzrok, nie diagnozuje chorób ani nie przeprowadza zabiegów chirurgicznych na gałce oka.

  Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
  Odpowiedź Cię zaskoczy!