To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Wirusowe zapalenie rogówki - ile trwa? Objawy i leczenie

Wirusowe zapalenie rogówki jest stanem zapalnym przezroczystej, przedniej błony oka wywołanym przez wirusy. Sprawdź, ile trwa choroba, jakie ma objawy, a także jak przebiega jej leczenie.
Oko objęte zapaleniem rogówki
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest wirusowe zapalenie rogówki?

Wirusowe zapalenie rogówki jest stanem zapalnym przedniej błony oka o etiologii wirusowej. Przednia błona oka jest bardzo ważną częścią narządu wzroku. Pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także załamuje i skupia promienie świetlne, co prowadzi do wyraźnego widzenia. Okuliści porównują rogówkę do szkiełka zegarka, które także chroni mechanizm przed uszkodzeniami i skupia promienie słoneczne. 

Rogówka słynie także z tego, że jest jednym z najbardziej unerwionych czuciowo miejsc w ciele człowieka. Szacuje się, że jest nawet 400 razy bardziej unerwiona od skóry. Ponadto ma dość skomplikowaną budowę. 

Składa się bowiem z sześciu warstw:

 • nabłonka przedniego rogówki, 
 • blaszki granicznej przedniej (warstwy Bowmana), 
 • istoty właściwej rogówki,
 • warstwy Duy,
 • blaszki granicznej tylnej (błony Descemeta),
 • nabłonka tylnego rogówki. 

Wirusowe zapalenie rogówki jest chorobą zakaźną, dlatego chorzy powinni unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. 

Reklama

Przyczyny wirusowego zapalenia rogówki 

Wirusowe zapalenie rogówki oka zwykle jest wywołane przez trzy rodzaje wirusów:

 • wirusy z rodziny Herpes, głównie przez Herpes Simplex Virus, który wywołuje opryszczkę,
 • wirusy z rodziny adenowirusów, głównie typ 8, 19 i 37,
 • wirus VZV (Varicella Zoster Virus), wywołujący półpaśca ocznego.

Co warto podkreślić, stany zapalne rogówki oka wywołują nie tylko wirusy, ale też bakterie, grzyby i pasożyty. Szacuje się, że za 90 proc. zapaleń rogówki odpowiadają bakterie. 

Ponadto zapalenie może mieć charakter nieinfekcyjny, którego przyczyną mogą być urazy oka, niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych, choroby ogólnoustrojowe (zwłaszcza autoimmunologiczne) oraz powikłania po zabiegach okulistycznych i neurochirurgicznych. 

Objawy wirusowego zapalenia rogówki

Wśród objawów wirusowego zapalenia rogówki wymienia się:

 • pogorszenie widzenia,
 • zaczerwienienie oka,
 • brak przejrzystości rogówki, 
 • dolegliwości bólowe,
 • wyciek wydzieliny z oka,
 • światłowstręt.

Wymienione wyżej objawy występują w zapaleniu rogówki wywołanym przez wszystkie trzy rodzaje wirusów, jednakże u pacjentów chorych na półpasiec oczny ponadto obserwuje się wysypkę na powiekach oraz obrzęk.

Zapalenie rogówki wywołane wirusem VZV ma najcięższy przebieg, a także jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Warto zapamiętać, że wirus VZV wywołuje nie tylko półpaśca, ale także ospę wietrzną, dlatego pacjenci dotknięci półpaścem ocznym powinni unikać kontaktu zwłaszcza z osobami, które nie chorowały na ospę wietrzną, nie były na nią zaszczepione, a także, które mają obniżoną odporność. 

Reklama

Ile trwa wirusowe zapalenie rogówki? 

Wirusowe zapalenie rogówki zazwyczaj trwa około dwóch, trzech tygodni. W tym czasie objawy choroby powinny ulec samoograniczeniu. W przypadku zastosowania środków farmakologicznych czas ten zwykle udaje się skrócić. 

Co bardzo istotne, nawet z lekkim przebiegiem wirusowego zapalenia rogówki powinno się zachować reżim sanitarny, który polega na izolacji chorego od otoczenia przez co najmniej 2 tygodnie. Ważne jest także stosowanie się do zasad higieny osobistej. Niezbędne jest częste mycie rąk oraz unikanie dotykania oczu. 

Reklama

Leczenie wirusowego zapalenia rogówki

Leczenie wirusowego zapalenia rogówki zależy w dużej mierze od objawów, a także od rodzaju wirusów, które przedostały się do rogówki. Adenowirusowe zapalenie leczy się głównie miejscowymi kortykosteroidami, zaś opryszczkowe miejscowymi lub doustnymi lekami przeciwwirusowymi, przede wszystkim acyklowirem. Niekiedy lekarze przepisują chorym na adenowirusowe zapalenie rogówki gancyklowir, będący lekiem hamującym adenowirusy. W leczeniu półpaśca ocznego stosuje się zarówno leki przeciwwirusowe, jak i steroidowe, a dodatkowo przeciwbólowe. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego wprowadzana jest antybiotykoterapia. 

Warto podkreślić, że wirusowe zapalenie rogówki u wielu pacjentów nie wymaga leczenia, gdyż objawy samoistnie ustępują. Jednakże choroby nie można bagatelizować, gdyż może doprowadzić do groźnego powikłania - neurotroficznego zapalenia rogówki. Istotą schorzenia jest uszkodzenie nerwu trójdzielnego, a wraz z nim włókien unerwiających czuciowo rogówkę. W konsekwencji dochodzi do obniżenia czucia oraz powstawania ubytków w nabłonku rogówki, następnie owrzodzeń rogówki, a w skrajnych przypadkach nawet do jej perforacji. W leczeniu wykorzystuje się różne metody (krople sterydowe, miejscowe antybiotyki, terapeutyczne soczewki), ale nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. 

Przełomem w leczeniu choroby ma być rekombinowany ludzki czynnik wzrostu nerwów rhNGF, który pozostaje w fazie badań klinicznych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Knakiewicz, Adenowirusowe zapalenie spojówek i rogówki, Przegląd Okulistyczny 2012, nr 5 (49), s. 1-2.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rogówka
 • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C401377%2Ceksperci-odkrycie-na-miare-nobla-pomoze-leczyc-powazna-chorobe-oczu.html
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Kobieta o niebieskich oczach
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Jęczmień na oku
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Kobieta zakrapla oczy
Podobne artykuły
Zaburzenie widzenia u dzieci
Zaburzenia widzenia barw - nabyte i wrodzone. Przyczyny i objawy
Mężczyzna z poparzonymi oczami
Oparzenie gałki ocznej - objawy i leczenie
Ludzkie oko
Kolor oczu: od czego zależy i jak określić? Czy się zmienia?
Oko ze skrzydlikiem
Skrzydlik oka: objawy, leczenie i operacja usunięcia narośli

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!