} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Kaszel

Łzawienie oczu, uczucie drapania w gardle oraz niekiedy odkrztuszanie plwociny – to tylko niektóre z dolegliwości, które towarzyszą kaszlowi. W tym dziale dowiesz się jakimi objawami charakteryzuje się konkretny rodzaj kaszlu, jak radzić sobie z kaszlem u niemowlaka, a także jakie metody leczenia kaszlu są najskuteczniejsze.

Kaszel: suchy, palacza, alergiczny, u niemowlaka – poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia najczęściej występujących rodzajów kaszlu

Kaszel to odruch obronny organizmu, wywołany na skutek podrażnienia błony śluzowej gardła. Może on utrudniać codzienne funkcjonowanie i być krępującym problemem. Celem kasłania jest pozbycie się z gardła zalegającej wydzieliny lub pyłu obecnego w gardle na skutek zanieczyszczeń.

Warto wiedzieć, iż rodzajów kaszlu jest co najmniej kilka, a każdy z nich charakteryzuje się inną przyczyną wystąpienia, a także zróżnicowanym nasileniem odczuwanych dolegliwości.

Suchy kaszel - przyczyny

Kaszel suchy to schorzenie, które dotyka wiele osób i jest uporczywy, często prowadząc nawet do łzawienia oczu.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchego kaszlu?

  • zapalenie dróg oddechowych,
  • nadwrażliwość oskrzeli,
  • POChP – czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • astma oskrzelowa.

Suchy kaszel - objawy

Główne objawy suchego kaszlu to:

  • łzawienie oczu,
  • uczucie drapania w gardle,
  • suchość w jamie ustnej,
  • łaskotanie w gardle.

Leczenie zwykle wymaga wizyty u lekarza, a rozróżnienie rodzaju kaszlu jest niezwykle ważne przy doborze odpowiedniego preparatu leczniczego. Podstawą leczenia jest najczęściej syrop na suchy kaszel, a także pozostanie w domu do momentu wyzdrowienia. Rolą syropu jest zniwelowanie odruchu kasłania, jak również zmniejszenie jego nasilenia.

Kaszel u niemowlaka

Kaszel u dziecka to częsta dolegliwość i niekiedy występuje już w okresie niemowlęcym. Zwykle kaszel nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia maluszka, ale jest niepokojący dla rodziców, dlatego warto udać się do specjalisty, który zbada dziecko i w razie potrzeby zaproponuje leczenie.

Ważne, by rodzice uważnie obserwowali dziecko i umieli rozróżnić, czy mają do czynienia z kaszlem suchym czy mokrym. Warto śledzić, czy nie pojawiają się inne, dodatkowe dolegliwości.

Suchy kaszel u dziecka to zwykle towarzysz typowego przeziębienia, a także alergii, natomiast mokry kaszel u dziecka najczęściej jest objawem infekcji o podłożu bakteryjnym.

Kaszel palacza

Kaszel palacza to charakterystyczny objaw u osób palących papierosy, którego nie należy lekceważyć, gdyż może być on oznaką poważnych powikłań zdrowotnych układu oddechowego.

Kaszel ten występuje na skutek drażniącego działania substancji toksycznych na błonę śluzową dróg oddechowych. Substancje te są obecne w dymie tytoniowym i w konsekwencji niszczą nabłonek rzęskowy, który jest odpowiedzialny za wydalanie toksyn z układu oddechowego.

Na skutek długotrwałego palenia rozrastają się tzw. gruczoły śluzowe, dlatego dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, potocznie nazywanej flegmą. Uporczywy kaszel najsilniejszy jest w godzinach porannych, tuż po wstaniu. Początkowo pozbycie się wydzieliny jest łatwe, jednak z czasem wraz z zaawansowaniem stadium choroby, odkrztuszanie staje się trudne, a plwocina może być z niewielką ilością krwi.

Kaszel palacza - powikłania

Niezwykle ważna jest szybka konsultacja lekarska oraz podjęcie leczenia, gdyż kaszel palacza może oznaczać takie choroby, jak:

Kaszel alergiczny

Kaszel alergiczny jest objawem, który często mylony jest z przeziębieniem. Zwykle do podrażnienia śluzówki dróg oddechowych dochodzi na skutek kontaktu z alergenem. Najczęściej dodatkowymi, charakterystycznymi dolegliwościami jest suchość w gardle oraz uczucie drapania, które wywołuje właśnie kaszel suchy.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania kaszlu alergicznego jest nawilżanie gardła, a także dbanie o nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa alergik. Suche środowisko dodatkowo podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, co nasila występowanie uporczywej dolegliwości, jaką jest właśnie kaszel.

Jaki jest jeszcze kaszel alergika?

  • męczący kaszel – może utrudniać codzienne funkcjonowanie alergika,
  • długotrwały kaszel – potrafi trwać nawet kilkanaście dni,
  • kaszel napadowy – występuje nagle i jest silny.

Rodzaje kaszlu

Kaszel to pojęcie bardzo ogólne, dlatego warto obserwować, jaki rodzaj kaszlu jest obecny, gdyż każdy z nich ma zwykle inne przyczyny wystąpienia, a także różne metody leczenia.

Do najczęściej występujących rodzajów kaszlu należą:

  • duszący kaszel – może oznaczać on m.in. zapalenie płuc. Warto obserwować czy pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak odkrztuszanie plwociny,
  • kaszel krtaniowy, inaczej szczekający kaszelnajczęstszą przyczyną jego wystąpienia jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Zwykle dodatkowym objawem jest duszność. Kaszel w nocy to typowy symptom dla tego rodzaju schorzenia,
  • przewlekły kaszel -  ten rodzaj kaszlu powinien być koniecznie zdiagnozowany przez specjalistę, jeśli trwa dłużej niż kilka tygodni. Przyczyną jego wystąpienia są najczęściej choroby układu oddechowego, takie jak: astma, czy gruźlica,
  • kaszel mokry – jest najczęściej następstwem kaszlu suchego. Charakteryzuje się odkrztuszaniem plwociny i jest obecny zwykle przy infekcjach o podłożu bakteryjnym. Skutecznym sposobem jest zwykle syrop na kaszel mokry, który hamuje rozwój choroby oraz niweluje odczuwanie uporczywej dolegliwości,
  • kaszel z krwią – ten rodzaj kaszlu często występuje u palaczy w zaawansowanym stadium tzw. kaszlu palacza, jednak może być on również oznaką wielu chorób, m. in.: żylaki przełyku. Nie należy lekceważyć tego objawu i jak najszybciej udać się do lekarza.

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel to dolegliwość, która nie powinna być ignorowana, gdyż może wskazywać na wiele poważnych chorób. Przed podjęciem domowych metod leczenia, warto udać się do specjalisty i poznać przyczynę występowania dolegliwości.

Co na kaszel? Do najpopularniejszych metod należą:

  • inhalacje na kaszelnajlepiej wykonywać je z użyciem olejków eterycznych, które hamują rozwój choroby oraz zmniejszają odczuwanie symptomów,
  • tabletki na kaszel – nie powinny być przyjmowane bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty,
  • majeranek na kaszel – ma działanie wykrztuśne, dlatego najlepiej sprawdza się u osób cierpiących na kaszel mokry. Najlepiej przyjmować go w formie naparu lub płukanki gardła,
  • zioła na kaszel – prócz właściwości leczniczych, zmniejszają one odczuwanie objawów choroby. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, rozkurczowe, a także przeciwbakteryjne. 
Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!