Nowy sklep

już ON-LINE

Grasica

Grasica co to jest? Grasica jest gruczołem, którym znajduje się w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Budowa grasicy obejmuje płat prawy i płat lewy..


Reklama

Spis treści

Grasica co to jest

Grasica jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Położona jest pośrodkowo, poniżej gruczołu tarczowego i do przodu od tchawicy. Grasica powiększa się do 2-3 roku życia, a od okresu dojrzewania zanika (ulega inwolucji) na rzecz tkanki tłuszczowej.

Grasica budowa

Składa się z dwóch płatów - płata prawego (lobus dexter) i płata lewego (lobus sinister). Każdy płat zbudowany jest z tkanki limfatycznej, między którą wnikają pasma tkanki łącznej, pochodzące z torebki otaczającej grasicę. Pasma te dzielą płaty na płaciki zwane zrazikami (lobuli thymi) oraz wnikają w głąb miąższu grasicy gdzie towarzyszą jej naczyniom i nerwom.

Reklama

Grasica funkcje

Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju odporności organizmu. W okresie zarodkowym limfocyty produkowane w szpiku kostnym dostają sie do grasicy, gdzie „uczą“ się rozpoznawania obcych tkanek, a następnie wędruja do innych narządów chłonnych, które dopiero w życiu pozapłodowym przejmuja funkcję wytwarzania tych ciałek krwi.

Limfocyty grasicze (limfocyty T) lokalizują się w śledzionie (w grudkach śledzionowych) oraz w węzłach chłonnych na granicy kory i rdzenia. Obszary te nazywamy grasiczozależnymi. Ponadto grasica pełni funkcję gruczołu wydzielania wewnętrznego. Uwalniana przez nią tymozyna, wpływa na czynność komórek T od chwili, gdy opuszczaja one grasicę- pod jej wpływem kończy się etap rozwoju limfocytów a rozpoczyna ich aktywności immunologiczna.Grasica">

Grasica


Reklama

Grasica