Dla Ciebie, na zdrowie!

Dlaczego pojawia się biegunka po kawie czarnej i z mlekiem?

Biegunka po kawie ma ścisły związek z wydzielaniem hormonu gastryny. Kawa dość szybko dociera do żołądka i zmusza jelita do intensywnej pracy. Dlaczego wywołuje rozluźnioną konsystencję stolca?
Mężczyzna biegnie do toalety z papierem
źródło:123RF
W skrócie
 • Kawa wywołuje u wielu osób dość silne parcie, które często pojawia się w postaci biegunki. Ten codzienny napój charakteryzują właściwości pobudzające pracę jelit i rozluźniające stolec.
 • W wielu przypadkach rozwolnienie jest także skutkiem dodatków do kawy, w szczególności mleka. Dotyczy to osób, które są uczulone na zawartą w nim laktozę. Niektóre organizmy nie są w stanie w pełni rozkładać laktozy, która wpływa na konsystencję stolca.
 • Problem biegunki może zakończyć odstawienie kawy lub jej dodatków. Czasem wystarczy też zmiana kawy. Warto obserwować zależności i stosować, w razie potrzeby, leki na biegunkę lub wprowadzić lekkostrawną dietę.
SPRAWDŹ TEŻ: Częsta i nagła biegunka po jedzeniu - jakie ma przyczyny?
Spis treści

Reklama

Czy biegunka po kawie jest powodem do niepokoju? 

U wielu osób po wypiciu kawy pojawia się dość silne parcie, a u niektórych nawet biegunka. Rozpoczęcie dnia filiżanką kawy ma zapewnić szybsze „przebudzenie się” do codziennych obowiązków. Niektórzy nie dostrzegają jej związku pomiędzy kawą a biegunką, tym bardziej z porannym wypróżnieniem, a jest on dość silny.  

Za biegunkę po kawie odpowiedzialna jest gastryna. To to hormon produkowany w żołądku i części dwunastnicy, który spełnia kilka ważnych funkcji. 

Jak dochodzi do rozwolnienia po kawie? Oto krótki schemat. Kawa dociera szybko do żołądka i dwunastnicy, ta natychmiast pobudza wydzielanie gastryny, która z kolei pobudza produkcję kwasu solnego w żołądku. W efekcie kurczy się jednocześnie dolny zwieracz przełyku, a to sygnał, że już wystarczy jedzenia. Tym samym zmusza jelito grube do intensywnej pracy.

Kawa dzięki zawartości kofeiny posiada właściwości pobudzające perystaltykę jelit i może rozluźniać konsystencję stolca. Stymuluje ruch mięśni okrężnicy i przyspiesza ruchy jelit. 

Biegunka po kawie nie powinna być powodem do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy jest dość intensywna i towarzyszy jej mocny ból brzucha, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Warto wtedy zrobić badania i sprawdzić czy nie ma to związku z chorobami jelit. 

Reklama

Biegunka po kawie z mlekiem 

Nagła biegunka po kawie ma związek z jej właściwościami i działaniu sprzyjającym pobudzeniu pracy jelit. Kawa rozluźnia stolec i na wiele osób działa przeczyszczająco. 

Częstym dodatkiem do kawy jest mleko. Rozwolnienie po kawie z mlekiem może być sygnałem o uczuleniu na laktozę, czyli cukier mlekowy. To związek, który nadaje mleku słodki smak. 

Niektóre organizmy nie są w stanie w pełni rozkładać lub wchłaniać laktozy. Niestrawiona zatrzymuje wodę w jelicie grubym i wpływa na objętość oraz konsystencję stolca

Nietolerancja laktozy jest jedną z przyczyn biegunek, w tym także biegunki po kawie z mlekiem. Mleko, które jest dodatkiem do kawy u niektórych osób jest częstszym sprawcą rozwolnienia niż sama kawa. Odstawienie mleka może zatem skończyć problem biegunki po kawie.

Reklama

Ból brzucha i biegunka po kawie 

Biegunka po kawie rano to efekt pobudzenia perystaltyki jelit. Silniejsza i szybsza praca jelit wywołuje, z uwagi na mniej czasu na wchłonięcie wody z przewodu pokarmowego, nie w pełni uformowane stolce. Winowajcami mogą być także dodatki do kawy – mleko czy nadmiar cukru. 

Towarzyszący ból brzucha może wskazywać na nietolerancję pewnych produktów, w tym także tych dodanych do kawy. Warto wtedy odstawić mleko lub używać mleko bez laktozy. Jeśli ból brzucha minie i pozostanie tylko niekłopotliwa poranna biegunka oznacza to, iż sama kawa nie jest szkodliwa. 

Jeśli jednak równocześnie występują ból brzuch i biegunka po kawie, niezależnie od rodzaju kawy i jej dodatków, może to być sygnałem do szczegółowej diagnostyki i odnalezienia przyczyn takich dolegliwości. Ból brzucha często oznacza choroby jelit. Przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych są także woski na powierzchni zielonych ziaren kawy, trudne do strawienia w przewodzie pokarmowym. 

Kawa ma właściwości zakwaszające żołądek i znacznie wpływa na stopień jego kwaśności. Ma to związek z nieprzyjemnymi dolegliwościami, do jakich należy ból brzucha. 

Często pojawiają się też w takich sytuacjach mdłości i biegunka po kawie jednocześnie. Warto czasem zastąpić kawę jej drugim rodzajem, łagodniejszym i słabszym. Na intensywność kawy wpływa odczyn pH, który im jest niższy tym łagodniejszy dla bolącego brzucha. 

Sam fakt wystąpienia biegunki i bólu brzucha po kawie rano jest efektem odruchu żołądkowo-okrężniczego. Biegunki po popołudniowej kawie, kiedy układ pokarmowy jest już „rozruszany” mogą być objawem choroby i warto je zdiagnozować.

Reklama

Dlaczego po kawie mam biegunkę? 

Przyczyny biegunki po kawie są następujące:

 • uruchomienie i pobudzenie pracy jelit po wypiciu kawy,
 • brak możliwości uformowania prawidłowego stolca z uwagi na szybką pracę jelit po porannej kawie,
 • pobudzanie wydzielania gastryny, czyli hormonu, który wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego,
 • uczulenie na dodatki do kawy, jak laktoza w mleku czy nadmiar cukru,
 • zbyt wysoki stopień intensywności kawy, wywołujący zbyt dużą kwasowość w żołądku konkretnej osoby,
 • pojawienie się w przewodzie pokarmowym pasożytów lub bakterii, które reagują podrażnieniem układu trawiennego po spożyciu kawy.

Wypicie filiżanki kawy po nawet delikatnym śniadaniu (nie na czczo) znacznie ogranicza nieprzyjemne dolegliwości. Nie ma znaczenia czy kawa zawiera kofeinę czy też nie. 

Jeszcze do niedawno uważano, iż to właśnie zawarta w kawie kofeina ma działanie drażniące żołądek. Jednak to nie kofeina, a woski na powierzchni zielonych ziaren kawy powodują biegunki i ból brzucha. Po zjedzonym posiłku woski te nie mają już bezpośredniego dostępu do błony śluzowej żołądka. 

Kawa przy biegunce, pojawiającej się często i z przykrymi dolegliwościami nie powinna być elementem codziennej diety. 

Biegunka po kawie rozpuszczalnej może zdarzyć się częściej niż po kawie z ekspresu. Kawa rozpuszczalna zawiera granulki wysoko przetworzone, a kawa z ekspresu nie podrażnia aż tak żołądka, gdyż gorąca woda ma kontakt z ziarnami tylko przez krótki czas.

Reklama

Co robić, gdy pojawia się biegunka po kawie? 

Filiżanka kawy kojarzy się większości osób z miłym momentem w trakcie dnia. Problemy pojawiają się, gdy wypicie kawy przynosi nieprzyjemne dolegliwości, jak biegunka, nudności czy ból brzucha. 

Co robić, gdy biegunka po kawie zaczyna często dokuczać?  Przede wszystkim należy zastanowić się, czy powodem niestrawności nie są dodatki do kawy. Czasem odstawienie mleka czy cukru łagodzi objawy. Warto też zmienić kawę i spróbować innej, może o mniejszym stopniu intensywności i tym samym niższym pH, które ma wpływ na kwasowość żołądka

Jeśli dolegliwości żołądkowe pojawiają się systematycznie i towarzyszą im bóle brzucha warto skonsultować się z lekarzem. 

Leczenie biegunki po kawie przyjmuje takie same formy, jak przeciwdziałanie każdej innej biegunce. Przy ostrej niedyspozycji trzeba odstawić kawę na jakiś czas. Warto wprowadzić także lekkostrawną dietę, aby dodatkowo nie obciążać układu pokarmowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Diagnostyka i leczenie pacjenta z przewlekłą biegunką w praktyce lekarza rodzinnego”, www.monz.pl (data dostępu 25.08.2021),
 • „Biegunka – zalecenia i przeciwskazania dietetyczne”, www.ncez.pzh.gov.pl (data dostępu 25.08.2021),
 • „Kawa i jej wpływ na zdrowie”, www.biotechnologia.pl (data dostępu 25.08.2021),
 • Z. Zdrojewicz, K. Grześkowiak, M. Łukasiewicz „Czy picie kawy jest zdrowe?”, Medycyna Rodzinna 2016;19(3): 138-145.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka po szczepieniu - jak długo się utrzymuje?
Kobieta cierpi na biegunkę po szczepieniu
Przeczytaj artykuł
Biegunka przy COVID-19 - ile trwa? Czy to typowy objaw?
Pacjent z biegunką w czasie covid-19
Przeczytaj artykuł
Clostridium difficile - leczenie w domu i u osób starszych
Osoba starsza z problemem biegunki po zakażeniu bakteriami clostridium difficile
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Biegunka w ciąży – na początku i przed porodem. Co jeść?
Wizyta w toalecie po jedzeniu
Biegunka po jedzeniu – częsta i nagła. Dlaczego?
Kobieta trzyma w dłoni papier toaletowy
Biegunka po alkoholu - przyczyny. Ile trwa i jak ją leczyć?
Kobieta z bólem brzucha w toalecie
Rozwolnienie: przyczyny i leki. Co jeść i jak zatrzymać?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!