Reklama
Co to jest bilirubina całkowita?
Bilirubina jest rodzajem barwnika żółciowego. Wyróżnia się dwie jej postacie: bilirubinę pośrednią, zwaną też wolną, oraz bilirubinę bezpośrednią, określaną mianem związanej. Pierwsza z nich to frakcja bilirubiny nietrwale związana z albuminami. Ten rodzaj barwnika nie dostaje się do moczu. Jest za to w stanie przejść przez łożysko i barierę krew-mózg. Z kolei bilirubina bezpośrednia to frakcja rozpuszczalna w wodzie, która powstała z przemiany bilirubiny wolnej w wątrobie. W odróżnieniu od niej nie jest w stanie przejść przez łożysko i barierę krew-mózg. Bilirubiną całkowitą określa się obie frakcje – pośrednią i bezpośrednią.
Jak bada się bilirubinę całkowitą?
Materiałem do badania bilirubiny całkowitej jest krew. W moczu możliwe staje się wyłącznie wykrycie rozpuszczalnej w wodzie bilirubiny sprzężonej. Krew pobiera się najczęściej z żyły łokciowej. Z uwagi na dobowe zmiany stężenia tego parametru badanie powinno zostać wykonana w godzinach między 7.00 a 10.00.
Co więcej, należy się na nie zgłosić na czczo, a ostatni posiłek powinien zostać zjedzony do godziny 18.00 dnia poprzedzającego. Z wynikami bilirubiny całkowitej należy zgłosić się do lekarza, najlepiej kierującego na to badanie. Podwyższona bilirubina całkowita w krwi jest bowiem oznaką wielu toczących się w organizmie stanów chorobowych i może wymagać skierowania pacjenta na dodatkowe badania, aby uzyskać więcej informacji o jego stanie zdrowia.
Reklama
Jakie są wskazania do badania bilirubiny całkowitej?
Wśród wskazań do badania bilirubiny całkowitej wymienia się przede wszystkim:
- zażółcenie skóry niewiadomego pochodzenia,
- podejrzenie upośledzenia czynności wątroby,
- podejrzenie wystąpienia hemolizy, tj. procesu niszczenia krwinek czerwonych,
- określenie rodzaju hiperbilirubinemii,
- występowanie przypadków rodzinnej hiperbilirubinemii,
- podejrzenie choroby hemolitycznej lub innych chorób, którym towarzyszy przyspieszony rozpad erytrocytów,
- podejrzenie wirusowego zapalenia wątroby,
- mechaniczna niedrożność dróg żółciowych,
- alkoholowe zapalenie wątroby,
- diagnozowanie chorób pęcherzyka żółciowego, w tym żółtaczki i kamieni żółciowych,
- podejrzenie toksycznego uszkodzenia wątroby (zatrucie narkotykami, lekami, grzybami, alkoholem itp.),
- różnicowanie żółtaczki fizjologicznej od patologicznej.
Badanie bilirubiny całkowitej zaleca się w przypadku występowania następujących objawów: bóle brzucha, zmiana koloru stolca, ciemna barwa moczu, świąd skóry, spadek poziomu krwinek czerwonych lub hemoglobiny we krwi. Profilaktycznie badanie poziomu bilirubiny całkowitej wykonywane jest u noworodków, które w sposób szczególny narażone są na żółtaczkę o podłożu fizjologicznym lub patologicznym.