Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Dieta alkaliczna, czyli sposób na odkwaszenie organizmu

Dieta alkaliczna, zwana też zasadową, to przede wszystkim sposób na poprawę samopoczucia. Czym jest alkaliczny styl życia? Poniżej dokładnie opisujemy zasadowy sposób odżywiania.
Dieta alkaliczna
Spis treści

Twórcą diety alkalicznej jest Robert O. Young – amerykański naturopata. Opracowany przez niego sposób żywienia nie jest typową dietą odchudzającą – jej podstawowym celem jest przywrócenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu. Zachowanie harmonii wpływa na poprawę przemiany materii, a to z kolei ułatwia późniejsze zrzucanie nadmiarowych kilogramów. Dieta zasadowa pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH krwi dzięki spożywaniu konkretnych produktów. Young twierdzi, że wymyślony przez niego sposób odżywiania poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale też zmniejsza ryzyko zachorowania na raka czy otyłość. Dieta alkaliczna – dzięki zachowaniu odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie – ma przeciwdziałać też osteoporozie.

Reklama

Odczyn alkaliczny

Stosując dietę zasadową, codziennie spożywamy 80% produktów o odczynie alkalicznym (zasadowym) i tylko 20% żywności o charakterze kwasowym. Pozwala to na zneutralizowanie niekorzystnego działania nadmiernej ilości kwasów w organizmie. Produkty zasadowe to przede wszystkim warzywa i owoce (także suszone), mleko, sery i oleje tłoczone na zimno. Unikać należy żywności kwasowej – przede wszystkim napojów z zawartością kofeiny, mięsa, słodyczy, produktów z mąki oczyszczonej, alkoholu i produktów przetworzonych. Stosując dietę zasadową, kaszę, ryż, makaron, jaja i mięso wieprzowe można spożywać tylko w niewielkich ilościach.

Reklama

Produkty alkalizujące

Do produktów alkalicznych, które najkorzystniej wpływają na nasz organizm zaliczamy przede wszystkim warzywa łodygowe i liściaste (seler naciowy, jarmuż cykoria, sałata, natka pietruszki, rukola, roszponka, kapusta), kiełki, pomidory, paprykę, ogórki, bakłażany, cukinie, warzywa korzeniowe (buraki, marchew, pietruszka, imbir, seler, rzodkiewka), soja, ziemniaki, owoce i zioła (szczypiorek, koper, tymianek, majeranek, kminek, oregano). Alkaliczny odczyn posiadają także przetwory mleczne, niegazowana woda mineralna oraz woda alkaliczna. Część produktów ma działanie neutralne. Należą do nich oleje (lniany, sojowy, rzepakowy, oliwa z oliwek), masło i orzechy włoskie. Z ziaren najlepiej wybierać komosę ryżową, orkisz i kaszę gryczaną.

Reklama

Dieta alkaliczna - przepisy

W diecie zasadowej nie może zabraknąć świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych i koktajli. Dobrze sprawdzi się na przykład słynne mango lassi.

Mango lassi – 2 porcje

  • 1 dojrzałe mango
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego niesłodzonego
  • ½ szklanki zimnej wody

Całość należy zblendować.

Sałatka z pieczonych buraków, sera i rukoli – 2 porcje

  • 1 upieczony czerwony burak
  • 80 g sera koziego
  • garść rukoli
  • oliwa z oliwek
  • świeży tymianek

Buraka obrać i pokroić w kostkę. Dodać pokruszony ser kozi i rukoli. Całość skropić oliwą i doprawić tymiankiem. Opcjonalnie można dodać też posiekane orzechy włoskie.

Reklama

Dieta alkaliczna – kontrowersje

Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że teoria o zakwaszeniu organizmu to mit, a kwasica metaboliczna może być efektem jedynie poważnych schorzeń (na przykład cukrzycy) lub alkoholizmu. Aby wyraźnie poprawić samopoczucie, często wystarczy jedynie zrezygnować z produktów z oczyszczonej mąki, słodyczy i żywności przetworzonej oraz wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców.

Zobacz też:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diety
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Podobne artykuły
Produkty diety katogenicznej
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!