Dla Ciebie, na zdrowie!

Grzybica pochwy - leki bez recepty

Grzybica pochwy wywołuje duży dyskomfort ze względu na dokuczliwe objawy. Jak szybko się ich pozbyć lub chociaż je załagodzić…? Po jakie leki bez recepty na grzybicę pochwy można sięgnąć?
Kobieta ze stanem zapalnym narządu płciowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Grzybica pochwy - objawy

Grzybica pochwy to wynik zaburzenia mikroflory pochwy - brak odpowiedniej ilości bakterii, które zwalczają patogeny powoduje rozwój szkodliwych drobnoustrojów, a to prowadzi do nieprzyjemnych objawów. Typowe objawy grzybicy pochwy to:

 • świąd
 • pieczenie
 • nietypowe upławy
 • ból podczas oddawania moczu
 • nieprzyjemny zapach

Nieleczona grzybica pochwy może prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza u kobiet w ciąży, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. W celu działania doraźnego, nakierowanego na zmniejszenie przykrych objawów, można sięgnąć po leki na grzybicę pochwy dostępne bez recepty.

Grzybica pochwy leki bez recepty

Infekcja intymna może się przydarzyć w każdym momencie. Dobrze wówczas działać szybko i sięgnąć po preparat w postaci tabletki dopochwowej, który zniweluje najczęstsze objawy takie jak ból, pieczenie, świąd czy upławy. Lek dostępny jest bez recepty i można go stosować od 16. roku życia. Kliknij tutaj i sprawdź jak pozbyć się dokuczliwych objawów.

Grzybica pochwy to choroba ginekologiczna, która wymaga leczenia - lekarz musi określić, jakie szczepy bakterii zainfekowały drogi rozrodcze i przepisać odpowiednie preparaty. Niestety grzybica pochwy jest na tyle dokuczliwa, że kobiety często chcą szybko pozbyć się lub chociaż złagodzić jej objawy. W aptekach można dostać leki bez recepty, które mogą ułatwić to zadanie:

 • Globulki dopochwowe na grzybicę pochwy - stosowane miejscowo, zawierają substancję czynną o szerokim spektrum działania, dodatkowo zawierają kwas mlekowy, który wspomaga mikroflorę pochwy.
 • Maść lub żel na grzybicę pochwy - działają miejscowo, łagodzą przede wszystkim uczucie świądu; nie wprowadza się ich do pochwy.
 • Płyny do irygacji na grzybicę pochwy - płyny wprowadza się do pochwy za pomocą specjalnie zaprojektowanych opakowań; odpowiednia ilość substancji przemywa pochwę, oczyszczając ją. Warto pamiętać, że irygacja może doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji oraz przesuszenia pochwy.
 • Tabletki na grzybicę pochwy - środki doustne wpływają przede wszystkim na równowagę bakteryjną organizmu; kobiety w ciąży powinny sprawdzić, czy mogą je przyjmować.
 • Ziołowe nasiadówki na grzybicę pochwy - w zwalczaniu przykrych dolegliwości związanych z grzybicą pochwy mogą pomóc ziołowe nasiadówki. Gotowe mieszanki zawierają m.in. rumianek, rdest ptasi, szałwię, pokrzywę, nagietek oraz olejki roślinne.

Zmagasz się z infekcją intymną? Kliknij tutaj!

Nawracająca grzybica pochwy leki bez recepty

W przypadku nawracających problemów związanych z mikroflorą bakteryjną pochwy, w tym grzybicą pochwy, konieczna jest probiotykoterapia - dzięki temu organizm otrzymuje prawidłowe szczepy bakterii, których mu brakuje. Probiotyki ginekologiczne można kupić w formie tabletek do przyjmowania doustnego, żeli lub globulek dopochwowych. Każdy z preparatów zawiera wyodrębnione, korzystne drobnoustroje. Aby dobrać odpowiedni probiotyk, należy udać się do lekarza ginekologa, który pobierze próbkę do zbadania stanu flory bakteryjnej pochwy. Na podstawie wyników będzie mógł doradzić skuteczny lek.

 • Probiotyk ginekologiczny dopochwowy - większość globulek dopochwowych zawiera kwas mlekowy oraz substancje aktywne zwalczające szkodliwe drobnoustroje.
 • Probiotyk ginekologiczny w tabletkach - probiotyki to szczepy bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania środowiska pochwy; przy nawracających problemach konieczne jest długotrwałe przyjmowanie odpowiedniego leku.
 • Probiotyk ginekologiczny w maści lub żelu - miejscowe działanie maści/żelu dba o zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy.

Reklama

Grzybica pochwy - leczenie

Grzybica pochwy, zwłaszcza nawracająca i przebiegająca gwałtownie, wymaga leczenia, które obejmuje także partnera seksualnego kobiety. W takim wypadku obie osoby muszą przejść leczenie grzybicy pochwy trwające zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie konieczna jest wstrzemięźliwość płciowa.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak leczyć?
Choroby penisa czerwone plamy
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Specjalista trzymający w dłoni urządzenie do badania jelit
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy - jak się objawia? Przyczyny i domowe sposoby
Podobne artykuły
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają?
Kobieta cierpi na grzybicę dłoni
Grzybica dłoni - leczenie domowe. Jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa dolegliwości ze strony przełyku
Grzybica przełyku - jak się objawia? Domowe sposoby i leki
Smarowanie stóp maścią
Leki przeciwgrzybicze – bez recepty i na receptę. Jakie?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!