Higiena intymna po 50 – jak dbać o miejsca intymne?

Higiena intymna po 50. roku życia to niezwykle istotny element codziennego dbania o siebie, szczególnie u kobiet w dojrzałym wieku. Właściwe mycie miejsc intymnych gwarantuje uczucie komfortu oraz redukuje ryzyko pojawienia się problemów, które mogą być spowodowe niedostateczną higieną. Sprawdź, jak myć miejsca intymne.
Profilaktyka w higienie osobistej miejsc intymnych
Źródło: 123RF
Spis treści

Miejsca intymne po 50-tce

Co rozumieć poprzez frazę „wiek dojrzały”? To zwykle okres, w którym kobieta wkracza w czas menopauzy. Wtedy to kondycja skóry ulega zmianie. Staje się ona:

 • bardziej sucha,
 • mniej elastyczna,
 • traci jędrność,
 • zyskuje chropowatość.

Tak samo dzieje się z miejscami intymnymi. Skóra okolic intymnych staje się wrażliwa na otarcia zarówno podczas stosunku, jak również w przypadku noszenia obcisłej bielizny czy nawet zbyt dopasowanych spodni. Poza ustaniem krwawienia miesiączkowego u kobiet w czasie klimakterium mogą wystąpić objawy, jak:

 • suchość pochwy,
 • niskie libido,
 • problemy z nietrzymaniem moczu.

Wszystkie te problemy należy jak najszybciej rozwiązać. Część z kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą lub farmakoterapię z powstrzymaniem nietrzymania moczu.

Sposoby na klimakterium

Warto poznać domowe sposoby, które można wprowadzić w życie, by zredukować występowanie dokuczliwych objawów spowodowanych menopauzą. Przede wszystkim warto:

 • uprawiać codzienną gimnastykę, a zwłaszcza ćwiczenia na mięśnie Kegla,
 • pamiętać o codziennej aktywności fizycznej,
 • dbać o racjonalną i zbilansowaną dietę,
 • odstawić używki.

Inkontynencja problemem po 50-tce

Jednym z głównych problemów, który pojawia się po 50tym roku życia jest inkontynencja, czyli niekontrolowane oddawanie moczu. U kobiet problem ten występuje znacznie częściej niż u mężczyzn. Właśnie z tego powodu zaleca się kobietom, by regularnie dbały o mięśnie dna miednicy (Kegla).

Poza nietrzymaniem moczu równie często dochodzi do suchości pochwy, co wpływa na utrudnienie współżycia, a zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Aby zredukować ten problem można poprosić swojego lekarza ginekologa o przepisanie dopochwowych globulek lub o maść do higieny intymnej  (w składzie z pałeczkami kwasu mlekowego). Dodatkowo warto wyposażyć się w żele intymne, które nawilżają okolice intymne, tym samym ułatwiając zbliżenie.

Higiena intymna po 50-tce

O okolice intymne należy dbać zawsze, w każdym wieku. Należy mieć jednak na uwadze, iż okres senioralny to czas, w którym o miejsca intymne trzeba dbać szczególnie.

W przypadku incydentów popuszczania moczu, zwłaszcza jeśli ktoś boryka się z nietrzymaniem uryny, należy podmywać okolice intymne po każdym takim zdarzeniu. Co ważne, nie należy pocierać skóry, a jedynie ją delikatnie myć letnią wodą. Dodatkowo warto mieć oddzielny, miękki ręcznik przeznaczony tylko do higieny intymnej.

Warto unikać długotrwałych kąpieli w wannie na rzecz natrysku, ponieważ w mniejszym stopniu wysusza on naskórek oraz nie wypłukuje cennych mikroelementów z pochwy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

W tej kwestii przede wszystkim warto skonsultować się z ginekologiem czy instruktorem fitness. Ćwiczenia mięśni dna miednicy polegają na naprzemiennym  napinaniu tzw. zwieraczy moczu i odbytu oraz rozluźnianiu ich. Podczas wykonywania tej aktywności należy zachowywać się tak jak gdyby chciało się wstrzymać strumień moczu oraz nie dopuścić do wydostania się kału.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu powinno się wykonywać regularnie, kilka razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia.

Kosmetyki do higieny intymnej skóry dojrzałej

Do higieny miejsc intymnych należy używać przede wszystkim płynu do higieny intymnej. Dlaczego? Ponieważ mają pH między 4,5 – 5,5 – jest to odczyn kwaśny, który pozytywnie wpływa na środowisko pochwy. Dodatkowo, zwłaszcza w podróży warto zdecydować się na chusteczki nawilżane do higieny intymnej.

O czym jeszcze pamiętać?

 • rezygnacja z myjek i gąbek – to siedlisko bakterii oraz drobnoustrojów, a także częsta przyczyna otarć i podrażnień skóry,
 • unikać kosmetyków z parabenami – warto wybierać produkty z naturalnym składem. Mogą zawierać m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, olejek migdałowy czy kreatynę.

Jeśli dojdzie do podrażnień lub stanów zapalnych skóry, czy odleżyn, można sięgnąć po preparaty z tlenkiem cynku, które mają działanie przeciwbólowe i regeneracyjne oraz z argininą o właściwościach ułatwiających gojenie zmian.

Wkładki na nietrzymanie moczu

Jeśli nietrzymanie moczu to problem regularny, warto nabyć wkładki na nietrzymanie moczu. Mają one wiele zalet, jak:

 • zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów,
 • dobra przyczepność do bielizny,
 • duża chłonność.

Należy jednak pamiętać, iż takie wkładki należy zmieniać po każdym incydencie popuszczenia moczu. Przed włożeniem kolejnej, trzeba się uprzednio podmyć. Jeśli problem nietrzymania moczu jest uporczywy na rynku dostępne są także:

 • pieluchomajtki,
 • majtki chłonne,
 • pieluchy anatomiczne.

Wybierając produkt dla siebie czy bliskiej osoby, należy zwracać uwagę na aspekty, jak sposób mocowania, chłonność, szczelność czy grubość produktu.

Czytaj również:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Zapalenie cewki moczowej: objawy, leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama