} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Kleszcz – u psa, kota i człowieka. Jak go usunąć i wyjąć resztki?

Kleszcz w skórze może okazać się niebezpieczny zarówno w przypadku ludzi i zwierząt. Często jest on przyczyną takich schorzeń jak borelioza czy babeszjoza. Ukąszenie kleszcza nie powinno zostać zlekceważone, a pasożyta należy pozbyć się jak najszybciej, jednak jego usuwanie trzeba przeprowadzić sterylnie i precyzyjnie.
Usuwanie kleszcza
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak wygląda kleszcz w skórze? To niewielki pasożyt, którego można spotkać m.in. w parku czy na łące, a swoim wyglądem przypomina odstający pieprzyk. Zwykle sam moment ukąszenia jest bezbolesny, dlatego np. po grzybobraniu czy spacerze po lesie, warto dokładnie sprawdzić całe ciało, także u swojego zwierzaka, by upewnić się, że pajęczak nie ulokował się na skórze.

Jak wyciągnąć kleszcza? Przede wszystkim najważniejsze jest by pozbyć się go w całości, nie urywając jedynie samego tułowia. Należy pamiętać również o zasadach higieny, a także nabyciu odpowiedniego przyrządu, m.in. pęsety, która znacznie ułatwi zadanie i pomoże wykonać je dokładnie.

Reklama

Kleszcz u psa – co oznacza?

Ugryzienie przez kleszcza może okazać się niebezpiecznie dla czworonogów, dlatego warto chronić je, kupując m.in. specjalną obrożę przeciw pasożytom. Atakują one najczęściej w okresie jesiennym oraz wiosną, często będąc przyczyną takiego schorzenia, jak babeszjoza. Prowadzi ona do niedokrwistości u pupila, objawiając się wymiotami, brakiem apetytu i szybszym biciem serca.

Kleszcz wysysa krew z psa, następnie wymiotuje, potencjalnie prowadząc do zakażenia. Ryzyko choroby jest największe, gdy pasożyt znajduje się na skórze od kilku godzin, nawet do kilku dni. Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Najlepiej za pomocą pęsety, dynamicznie go wykręcając. Przy braku pewności, warto jednak, by zrobił to weterynarz, gdyż zdecydowanie zmniejszy to ryzyko urwania się fragmentu pajęczaka.

Reklama

Kleszcz u kota – zapobieganie

Ukąszenie przez kleszcza może dotyczyć również kota, przenosząc na niego niebezpieczne schorzenia. Na obecność pasożyta szczególnie narażone są czworonogi, które dużo czasu spędzają na zewnątrz, nawet na balkonie, gdyż kleszcz może spaść np. z wysokiego drzewa.

Ważne jest, by usunąć pajęczaka jak najszybciej, gdyż czas odgrywa kluczową rolę w ryzyku zakażenia. Warto po każdym wyjściu na zewnątrz sprawdzać sierść kota, ale również zainwestować w obrożę, która zmniejsza zagrożenie ukąszeniem.

Na rynku dostępne są również specjalne aerozole oraz płyny na kleszcze, które należy nałożyć na pupila, by w ten sposób ochronić go przed kleszczami. Ich odpowiedni dobór najlepiej skonsultować z weterynarzem. Należy przy tym pamiętać, że środki przeciw kleszczom muszą być odpowiednio dobrane. Nie można używać tych samych preparatów u psów i kotów, gdyż w preparatach dla psów znajduje się składnik, który działa bardzo drażniąco na koty.

Reklama

Kleszcz u dziecka

Kleszcz u człowieka nie zawsze oznacza zachorowania na boreliozę. Kleszcza można wyjąć samodzielnie, przestrzegając kilku zasad, a do lekarza należy udać się w przypadku zauważalnego rumienia, bądź gdy pajęczak nie zostanie usunięty w całości. Rumień po ukąszeniu kleszcza może być oznaką alergii lub być właśnie jednym z objawów boreliozy, nazywany rumieniem wędrującym.

Zdecydowanie czujniejszym należy być w przypadku dzieci, gdyż ich układ immunologiczny jest jeszcze dobrze nierozwinięty. Zalecana jest ochrona przed pójściem na spacer do lasu, na łąkę czy do parku.

W przypadku maluchów, które są w wózku, wystarczy nakryć je moskitierą, która uniemożliwi kleszczowi dostanie się na skórę dziecka. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – nogawki spodni warto wciągnąć w skarpetki, założyć nakrycie głowy, bluzkę z długim rękawem i zakryte buty. U starszych dzieci zakryty strój jest również bardzo ważny, jak również po każdym spacerze dokładne obejrzenie pociechy.

Pasożyty najczęściej lokalizują się w delikatnych miejscach, jak:

  • pachwiny,
  • skóra za uszami,
  • szyja.

Pod żadnym pozorem nie wolno przypalać kleszcza, wyciskać go, ani smarować kremami. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wyciągnięcie go w całości.

Reklama

Przyrząd do usuwania kleszczy – jaki wybrać?

Usuwanie kleszcza nie powinno odbywać się jedynie dłońmi, gdyż grozi to urwaniem części kleszcza. Do wyciągania kleszczy wystarczy zwykła pęseta, dzięki której łatwo chwycić pasożyta i wyrwać go w całości.

Istnieje również pęseta do kleszczy, która zwykle wykonana jest z plastiku, zmniejszając ryzyko zgniecenia pasożyta. Jest również łatwiejsza w użyciu od standardowej pęsety, gdyż dzięki specjalnemu otworowi, który należy umieścić na pajęczaku, a następnie zakręcić urządzeniem, łatwo i szybko można wyciągnąć kleszcza na zewnątrz. W aptekach dostępne są również specjalne karty ułatwiające usuwanie pasożyta, długopisy oraz przyssawki.

Reklama

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza? W przypadku zwierząt najbezpieczniej, gdy zrobi to weterynarz, jednak bez obaw można pozbywać się ich samodzielnie.

Jak wyjąć kleszcza?

  • należy zdezynfekować pęsetę i dokładnie umyć dłonie,
  • kolejno trzeba chwycić kleszcza przy samej główce, używając do tego pęsety,
  • pewnym, ale i delikatnym ruchem obrotowym wyciągnąć pasożyta,
  • sprawdzić, czy na pewno został usunięty w całości,
  • pajęczaka najlepiej spalić albo zmiażdżyć przez kartkę papieru,
  • zdezynfekować miejsce na ciele, w którym się znajdował.

Co zrobić po wyjęciu kleszcza? Przede wszystkim przez kilkanaście dni dokładnie obserwować to miejsce. Gdy pojawi się rumień należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż często jest to jeden z głównych objawów boreliozy

 ​

Reklama

Co zrobić jak zostanie kawałek kleszcza?

Urwany kleszcz powinien być powodem do zaniepokojenia i nie wolno fragmentu pasożyta zostawiać w ciele. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który pomoże pozbyć się kawałka pajęczaka ze skóry. Dodatkowo dokładnie obejrzy on miejsce ukąszenia, a także je zdezynfekuje.

Autor: Katarzyna Pawlik

Czytaj również:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby odzwierzęce
Tularemia - jak się objawia i czy występuje w Polsce? Leczenie
Napis tularemia na tablecie w otoczeniu leków
Toksoplazmoza - objawy, leczenie, wyniki, badanie
Ciężarna kobieta z chorobą odzwierzęcą
Czy wszy morskie są niebezpieczne dla człowieka? Czy żyją w Bałtyku?
Wesz morska z Bałtyku
Podobne artykuły
Kleszcz
Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie
Larwy włośnia krętego
Włośnica - objawy i leczenie. W jakiej temperaturze ginie?
Mycie głowy w celu wyeliminowania wszy ludzkiej
Wesz ludzka – kogo atakuje, jak wygląda i jak się jej pozbyć?
Leżący rudy kot, który po podrapaniu człowieka, może spowodować u niego chorobę kociego pazura
Choroba kociego pazura - objawy i leczenie. Czy jest zaraźliwa?
Choroby przenoszone przez zwięrzęta
Choroby odzwierzęce - rodzaje, objawy, badania i leczenie

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!