Makaron z soczewicy - czerwonej i zielonej. Czy jest zdrowy?

Makaron z soczewicy jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy. Produkt ten zawiera duże ilości białka, błonnika pokarmowego oraz cennych minerałów i witamin. Dzięki temu makaron z czerwonej soczewicy idealnie sprawdza się w diecie cukrzycowej, bezglutenowej, redukcyjnej, ciążowej, a także wegańskiej i wegetariańskiej oraz wielu innych.
Danie z makaronem z soczewicy
źrodło:123RF

Spis treści

Makaron z soczewicy

Makaron z soczewicy znany jest przede wszystkim jako doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Produkt ten cechuje się ponadto zerową zawartością glutenu, umiarkowaną kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Jest też ceniony ze względu na bogactwo żelaza, fosforu, miedzi i magnezu, a także witamin z grupy B. 

Z tego względu polecany jest do spożycia przez:

 • osoby chorujące na cukrzycę,
 • pacjentów cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu,
 • osoby na diecie redukcyjnej, odchudzające się,
 • osoby cierpiące na problemy trawienne,
 • wegetarian i wegan mających zapotrzebowanie na alternatywne wobec mięsa źródła białka,
 • osoby uprawiające sport, poszukujące wydajnych źródeł białka,
 • kobiety w ciąży (kwas foliowy),
 • pacjentów cierpiących na niedokrwistość (anemię) z niedoboru żelaza.

Jest przy tym uznawany za pożywny i doskonale komponujący z innymi produktami żywnościowymi. 

Makaron z czerwonej soczewicy

Wyróżniamy dwie podstawowe odmiany produktu – makaron z czerwonej soczewicy oraz wytwarzany z soczewicy zielonej. Pierwszy z wymienionych spotykany jest i stosowany częściej.

Czerwona soczewica de facto jest soczewicą brązową, pozbawioną łupinki, dzięki czemu staje się lepiej przyswajalna dla organizmu. Uchodzi za łatwostrawną, a przy tym wyjątkowo smaczną. Wytwarzana z niej mąka, która stanowi półprodukt do wyrobu makaronu, jest niezwykle popularna w kuchni azjatyckiej, ale od lat zdobywa uznanie także na Zachodzie. Produkty tego typu cieszą się szczególnym uznaniem szczególnie wśród osób na diecie wegańskiej, które w celu zachowania równowagi, poszukiwać muszą innych źródeł białka, aniżeli zwierzęce. 

Makaron z zielonej soczewicy

Makaron z zielonej soczewicy używany jest nieco rzadziej. Jeśli chodzi o właściwości odżywcze i zdrowotne, nie różni się szczególnie od produktu wytwarzanego z soczewicy czerwonej, uważany jest natomiast za delikatniejszy w smaku i jako taki stosowany do mniej wyrazistych dań. 

Szczegółowe porównanie makaronu z soczewicy czerwonej i zielonej wygląda następująco (dane w przeliczeniu na 100 gramów produktu):

 

makaron

z soczewicy czerwonej

z soczewicy zielonej

Wartość energetyczna

343 kcal

341 kcal

Białko

23 g

25 g

Węglowodany

56 g

45 g

Tłuszcze

1,7 g

2,0 g

Czy makaron z soczewicy jest zdrowy?

Czy makaron z soczewicy jest zdrowy?Zdecydowanie tak i to z wielu powodów. 

 1. Soczewica nie jest zbożem, siłą rzeczy nie zawiera więc glutenu. Dla większości populacji nie stanowi to żadnej różnicy, jednak dla osób cierpiących na nietolerancję tego białka, w tym niezwykle groźną celiakię, jest to wiadomość kluczowa – makaron z soczewicy mogą one spożywać bez obaw.
 2. Indeks glikemiczny ugotowanejczerwonej soczewicy wynosi zaledwie 26. To bardzo niska wartość, dlatego wytwarzane z niej produkty mogą z powodzeniem stanowić podstawę diety cukrzycowej, nie powodując ryzyka znacznego wzrostu stężenia glukozy po posiłku. Ma to związek m.in. ze strukturą węglowodanów, gdzie cukry proste stanowią niewielki zaledwie odsetek.
 3. Duża ilość błonnika przyspiesza procesy przemiany materii, zapewnia też uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu makaron z soczewicy idealnie sprawdza się jako element diety na odchudzanie. Dzięki temu produkt ten obniża też ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytu. 
 4. Stanowiąc cenne źródło kwasu foliowego, makaron z soczewicy powinien być spożywany przez kobiety w ciąży. Badania dowodzą, że niedobór tej substancji zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu, w tym uszkodzeń cewy nerwowej lub kręgosłupa.  
 5. Soczewica oraz jej wyroby obniżają ciśnienie tętnicze krwi i zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Doskonale więc sprawdzają się w profilaktyce nadciśnienia, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.  
 6. Duże ilości żelaza zawarte w makaronie z soczewicy wspierają procesy wytwarzania czerwonych krwinek, zapobiegając występowaniu anemii. 
 7. Zawartość miedzi korzystnie wpływa na pigmentację oraz ogólną kondycję włosów.
 8. Znaczny udział magnezu oraz witamin z grupy B korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, łagodząc efekty działania stresu.

Z czym podawać makaron z soczewicy - przepisy

Korzyści prozdrowotne nie są jedynym walorem makaronu z soczewicy. Wiele osób ceni też jego smak oraz możliwość zastosowań w kuchni. Istnieją rozliczne przepisy na makaron z soczewicy. Produkt ten najczęściej przyrządza się na ostro, z warzywami, takimi jak cukinia, pomidory oraz papryczki chili, z dodatkiem cebuli, czosnku oraz imbiru. Dobrze też komponuje się z fasolą, grochem, dynią, kalarepą, marchwią, a nawet burakami. 

Z czym podawać makaron z soczewicy ponadto? Interesujące jest połączenie z pokrojonym w kostkę i podsmażonym tofu (plus wybrane warzywa i przyprawy). Ponieważ makaron z soczewicy kojarzony jest z kuchnią azjatycką, warto eksperymentować także z sosem sojowym. Osoby nie przebywające na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej z pewnością docenią też makaron z soczewicy, jako dodatek do kurczaka z warzywami.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Ewelina Hallmann, Pamiętajmy o strączkowych, Wszechnica Żywieniowa Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego, http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl
 • Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice?, https://ekogram.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.