Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Minipigułka, czyli jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna

Minipigułka, czyli tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa to coraz chętniej stosowana metoda zapobiegania ciąży. Jest równie skuteczna co tabletka dwuskładnikowa, ale przez mniejszą zawartość hormonów, łagodniejsza dla organizmu kobiety. Polecana jest m.in. paniom karmiącym piersią oraz tym, na które tabletki dwuskładnikowe wpływają negatywnie.
Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna
Źródło: 123RF
Spis treści

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Prawdopodobieństwo zapłodnienia przy jej stosowaniu jest bliskie zeru, a przypadki zajścia w ciążę są często wynikiem nieregularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Reklama

Minipigułka hamuje owulację

Tabletka jednoskładnikowa, tzw. minipigułka, jak sama nazwa wskazuje, w odróżnieniu do pigułki złożonej, zawiera tylko jeden składnik. Jest nim progestagen – rodzaj żeńskiego hormonu płciowego, wykorzystywanego w leczeniu wielu schorzeń, ale także stosowanego właśnie przy zapobieganiu ciąży. Wspomniany progestagen zagęszcza śluz w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej oraz hamuje owulację.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych, progestagenowi towarzyszy drugi hormon - estrogen.

Reklama

Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna - zalety

Dzięki temu, że tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają niskie dawki progestagenu, cieszą się opinią łagodniejszych dla organizmu kobiety. Tzw. minipigułka w porównaniu do tej zawierającej dwa hormony wywołuje mniej efektów ubocznych, ale jest równie skuteczna.

Paniom, które nie tolerują estrogenów i w ogóle nie mogą ich przyjmować, bądź też po prostu nie chcą, poleca się właśnie minipigułkę jednoskładnikową. Ponadto może być ona stosowana przez kobiety karmiące piersią. Jej przyjmowanie zaleca się również paniom palącym papierosy oraz w wieku powyżej 35. roku życia i nastolatkom.

Reklama

Pigułka jednoskładnikowa - wady

Na liście objawów niepożądanych przy stosowaniu minipigułek znajdują się: nadmierny apetyt, a tym samym wzrost wagi, zmniejszone libido, suchość pochwy, wahania nastroju, nudności, plamienia oraz nieregularna miesiączka a nawet jej brak.

Ponadto przyjmowanie antykoncepcji jednoskładnikowej  wymaga wyjątkowej samodyscypliny. Pigułki zażywa się codziennie, przez 28 dni, czyli bez siedmiodniowej przerwy, którą należy stosować w przypadku tabletek z dwoma hormonami. Minipigułkę trzeba zażywać o tej samej porze, a najlepiej o tej samej godzinie. Już kilkugodzinne opóźnienie w jej przyjęciu może obniżać skuteczność antykoncepcji i w takim przypadku należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład prezerwatywę.   

Reklama

Kto nie może przyjmować minipigułki?

Tabletki jednoskładnikowe nie mogą stosować kobiety w ciąży i podejrzewające, że są w ciąży, cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową, występujące obecnie lub przebyte ciężkie choroby wątroby, nowotwory progestagenozależne, krwawienia. Szczególną ostrożność zachować muszą także pacjentki mające cukrzycę i z ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Minipigułki dostępne są na receptę, a o ich przepisaniu kobiecie decyduje ginekolog po przeprowadzeniu niezbędnych badań oraz wywiadu. Można skorzystać też z przychodni oniline jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia pomaga w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. Dodatkowo umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!