Najzdrowsze miejsce w internecie

Minipigułka, czyli jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna

Minipigułka, czyli tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa to coraz chętniej stosowana metoda zapobiegania ciąży. Jest równie skuteczna co tabletka dwuskładnikowa, ale przez mniejszą zawartość hormonów, łagodniejsza dla organizmu kobiety. Polecana jest m.in. paniom karmiącym piersią oraz tym, na które tabletki dwuskładnikowe wpływają negatywnie.
Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna
Źródło: 123RF
Spis treści

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Prawdopodobieństwo zapłodnienia przy jej stosowaniu jest bliskie zeru, a przypadki zajścia w ciążę są często wynikiem nieregularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Reklama

Minipigułka hamuje owulację

Tabletka jednoskładnikowa, tzw. minipigułka, jak sama nazwa wskazuje, w odróżnieniu do pigułki złożonej, zawiera tylko jeden składnik. Jest nim progestagen – rodzaj żeńskiego hormonu płciowego, wykorzystywanego w leczeniu wielu schorzeń, ale także stosowanego właśnie przy zapobieganiu ciąży. Wspomniany progestagen zagęszcza śluz w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej oraz hamuje owulację.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych, progestagenowi towarzyszy drugi hormon - estrogen.

Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna - zalety

Dzięki temu, że tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają niskie dawki progestagenu, cieszą się opinią łagodniejszych dla organizmu kobiety. Tzw. minipigułka w porównaniu do tej zawierającej dwa hormony wywołuje mniej efektów ubocznych, ale jest równie skuteczna.

Paniom, które nie tolerują estrogenów i w ogóle nie mogą ich przyjmować, bądź też po prostu nie chcą, poleca się właśnie minipigułkę jednoskładnikową. Ponadto może być ona stosowana przez kobiety karmiące piersią. Jej przyjmowanie zaleca się również paniom palącym papierosy oraz w wieku powyżej 35. roku życia i nastolatkom.

Reklama

Pigułka jednoskładnikowa - wady

Na liście objawów niepożądanych przy stosowaniu minipigułek znajdują się: nadmierny apetyt, a tym samym wzrost wagi, zmniejszone libido, suchość pochwy, wahania nastroju, nudności, plamienia oraz nieregularna miesiączka a nawet jej brak.

Ponadto przyjmowanie antykoncepcji jednoskładnikowej  wymaga wyjątkowej samodyscypliny. Pigułki zażywa się codziennie, przez 28 dni, czyli bez siedmiodniowej przerwy, którą należy stosować w przypadku tabletek z dwoma hormonami. Minipigułkę trzeba zażywać o tej samej porze, a najlepiej o tej samej godzinie. Już kilkugodzinne opóźnienie w jej przyjęciu może obniżać skuteczność antykoncepcji i w takim przypadku należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład prezerwatywę.   

Kto nie może przyjmować minipigułki?

Tabletki jednoskładnikowe nie mogą stosować kobiety w ciąży i podejrzewające, że są w ciąży, cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową, występujące obecnie lub przebyte ciężkie choroby wątroby, nowotwory progestagenozależne, krwawienia. Szczególną ostrożność zachować muszą także pacjentki mające cukrzycę i z ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Minipigułki dostępne są na receptę, a o ich przepisaniu kobiecie decyduje ginekolog po przeprowadzeniu niezbędnych badań oraz wywiadu. Można skorzystać też z przychodni oniline jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia pomaga w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. Dodatkowo umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Implant antykoncepcyjny - gdzie założyć i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!