Prezerwatywy bez lateksu - z czego są wykonane? Skuteczność

Prezerwatywy bez lateksu – nie uczulają, nie przeszkadzają, nie pękają. Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe? Jaka jest ich skuteczność? Czy mają jakieś wady?
Trzy prezerwatywy bez lateksu
Źródło:123RF

Spis treści

Prezerwatywy bez lateksu

Standardowym materiałem, z którego od dziesięcioleci wykonuje się większość prezerwatyw, jest lateks, czyli koloidalny roztwór kauczuku. Zapewnia od dużą wytrzymałość, elastyczność, miękkość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Lateks jest jednak jednym z najbardziej agresywnych alergenów, u kilku procent populacji wywołującym silne reakcje uczuleniowe.

Problem ten stał się inspiracją do poszukiwań innych rozwiązań. W rezultacie powstały prezerwatywy bez lateksu– środki antykoncepcyjne wykazujące się zbliżoną skutecznością do lateksowych, a przy tym niealergizujące. Z czego są zrobione prezerwatywy dla uczulonych na lateks? Czy ich użytkowanie jest wygodne? Czy zapewniają bezpieczeństwo? Jakie są opinie na ich temat?

Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe?

Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowePoczątkowo produkowano je głównie z poliuretanu, obecnie podstawowym materiałem jest poliizopren. Poliuretan, czyli sztuczny polimer, miał liczne zalety, takie jak dobre przewodzenie ciepła, mała wrażliwość na światło i temperaturę, brak intensywnego zapachu i posmaku.

Był jednak mniej elastyczny, a przez to bardziej podatny na pękanie. Stosowany dziś przez czołowych producentów prezerwatyw poliizopren jest substancją w pewnym sensie zbliżoną do lateksu – to także roztwór kauczuku, lecz nie naturalnego, a syntetycznego. W związku z tym nie zawiera w swoim składzie alergizujących białek, zachowuje natomiast inne zalety lateksu, czyli miękkość i wytrzymałość. W ten sposób materiał ten przewyższa zarówno naturalny lateks, jak i poliuretan. 

Reklama

Skuteczność prezerwatyw bezlateksowych 

W przypadku produktu, jakim są nowoczesne prezerwatywy bezlateksowe, skuteczność określana jest na poziomie zbliżonym do tradycyjnych kondomów. Należy jednak pamiętać, że porównywalne parametry dotyczące wytrzymałości prezerwatyw są tylko jednym z czynników, które należy brać pod uwagę przy kalkulacji ryzyka związanego z możliwością zajścia w niechcianą ciążę. Znacznie istotniejsza i bardziej różnicująca jest kwestia wiedzy i praktycznej biegłości w stosowaniu tej metody antykoncepcji – zgodnie ze wszystkim zasadami bezpieczeństwa.

Na podstawie dziesiątek badań przeprowadzony na przestrzeni lat na całym świecie, określa się, że tak zwany wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15. Oznacza, że statystycznie na 100 par regularnie współżyjących i zabezpieczających się za pomocą kondomów, do zapłodnienia dochodzi w 2 do 15 przypadków. Najniższe wartości (2-3) odnotowywane są w sytuacji, gdy prezerwatywy są używane prawidłowo, natomiast każde odstępstwo od zasad powoduje zwiększenie ryzyka. 

Prezerwatywy nielateksowe - opinie

Prezerwatywy lateksowe czy nielateksowe? Które wybrać? W przypadku alergików, odpowiedź jest oczywista. W przypadku zaś pozostałych osób, najistotniejsza pozostaje kwestia wygody użytkowania, w tym przede wszystkim intensywności doznań. Jeżeli chodzi o prezerwatywy nielateksowe, opinie są w tej materii zróżnicowane.

Przeważa jednak pogląd, że zapewniają one większą bliskość i naturalność wrażeń – zapewne dlatego, że materiał z którego są wykonane, bardziej przypomina w dotyku ludzką skórę, a także z uwagi na fakt, że lepiej przewodzą one ciepło. Zazwyczaj nieco mniej intensywny jest też zapach, który dla wielu osób może być drażniący. Jeśli chodzi natomiast o grubość powłoki, producenci nauczyli się już wytwarzać prezerwatywy nielateksowe niczym nie różniące się od zwykłych i także zróżnicowane w tym względzie – od bardzo cienkich (o,04 mm) po znacznie grubsze (0,07 mm). 

Uczulenie na lateks  - prezerwatywy, rękawiczki, ubrania

Uczulenie na lateksstało się przedmiotem szerszego zainteresowania naukowców i producentów prezerwatyw w latach siedemdziesiątych XX wieku. Miało to związek z rewolucją seksualną i umasowieniem tego środka antykoncepcji. Duże znaczenie miało też podniesienie standardów w służbie zdrowia związane z wprowadzeniem na szeroką skalę lateksowych rękawiczek ochronnych.

Dodatkowo wtedy właśnie lateks zaczął być częściej wykorzystywany przez przemysł modowy, a w szczególności jego niszę związaną z produkcją ubrań i bielizny erotycznej. Okazało się wówczas, że u znacznej części populacji odnotowuje się odczyny alergiczne, które wyjaśnić można uprzednim kontaktem skóry z lateksem, a mówiąc dokładniej – z zawartymi w nim białkami.  Aczkolwiek same objawy uczulenia na lateks – wtedy jeszcze rzadkiego - zostały zidentyfikowane znacznie wcześniej, bo już na początku XX wieku. 

Objawy uczulenia na lateks

Typowe objawy uczulenia na lateks to:

  • pokrzywka, wysypka, świąd i inne reakcje alergiczne, występujące na skórze, w  miejscu kontaktu z lateksem,
  • tzw. obrzęk Quinckiego, którego istotą jest obrzęk skóry i stawów, a niekiedy także tkanek układu nerwowego,
  • zapalenie spojówek, pieczenie oczu, łzawienie,
  • astma oskrzelowa, nieżyt nosa,
  • wstrząs anafilaktyczny – rzadko spotykana ale bardzo gwałtowna reakcja na kontakt z alergenem, prowadząca do spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności, a nawet śmierci. 

W przypadku zaobserwowania objawów uczulenia na lateks, należy przede wszystkim zaprzestać stosowania wykonanych z tego materiału kondomów oraz przestawić się na prezerwatywy bez lateksu. Profilaktyka jest bowiem w tym przypadku najlepszym lekarstwem. 

Czytaj też

Bibliografia

  • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1
  • Katarzyna Gembka, Ewa Cichocka Jarosz, Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie, Alergia Astma Immunologia 2013, 18 (3)

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.