Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Prezerwatywy bez lateksu - z czego są wykonane? Skuteczność

Prezerwatywy bez lateksu – nie uczulają, nie przeszkadzają, nie pękają. Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe? Jaka jest ich skuteczność? Czy mają jakieś wady?
Trzy prezerwatywy bez lateksu
Źródło:123RF
W skrócie
 • Prezerwatywy bez lateksu zostały stworzone jako odpowiedź na alergie na lateks, będące jednym z głównych składników tradycyjnych prezerwatyw. Obecnie produkowane są głównie z poliuretanu i poliizoprenu, które są bezpieczne dla alergików i zachowują cechy lateksu, jak elastyczność i wytrzymałość.
 • Skuteczność prezerwatyw nielateksowych jest zbliżona do tych wykonanych z lateksu. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15, co oznacza, że zapłodnienie może wystąpić w 2 do 15 przypadkach na 100 par korzystających z tej metody antykoncepcji, zależnie od poprawności ich stosowania.
 • Prezerwatywy nielateksowe są zazwyczaj oceniane pozytywnie za zapewnianie większej bliskości i naturalności wrażeń podczas stosunku. Są one także cieńsze i lepiej przewodzą ciepło, co zbliża je do odczuć skóry ludzkiej.
 • Uczulenie na lateks objawia się pokrzywką, wysypką, obrzękiem Quinckiego, zapaleniem spojówek, astmą oskrzelową, a nawet wstrząsem anafilaktycznym. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie prezerwatyw nielateksowych oraz unikanie kontaktu z lateksem w innych produktach, jak rękawiczki czy ubrania.
SPRAWDŹ TEŻ: Uczulenie na lateks - jaki są objawy, jak przebiega leczenie?
Spis treści

Reklama

Prezerwatywy bez lateksu

Standardowym materiałem, z którego od dziesięcioleci wykonuje się większość prezerwatyw, jest lateks, czyli koloidalny roztwór kauczuku. Zapewnia od dużą wytrzymałość, elastyczność, miękkość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Lateks jest jednak jednym z najbardziej agresywnych alergenów, u kilku procent populacji wywołującym silne reakcje uczuleniowe.

Problem ten stał się inspiracją do poszukiwań innych rozwiązań. W rezultacie powstały prezerwatywy bez lateksu – środki antykoncepcyjne wykazujące się zbliżoną skutecznością do lateksowych, a przy tym niealergizujące. Z czego są zrobione prezerwatywy dla uczulonych na lateks? Czy ich użytkowanie jest wygodne? Czy zapewniają bezpieczeństwo? Jakie są opinie na ich temat?

Reklama

Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe?

Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe? Początkowo produkowano je głównie z poliuretanu, obecnie podstawowym materiałem jest poliizopren. Poliuretan, czyli sztuczny polimer, miał liczne zalety, takie jak dobre przewodzenie ciepła, mała wrażliwość na światło i temperaturę, brak intensywnego zapachu i posmaku.

Był jednak mniej elastyczny, a przez to bardziej podatny na pękanie. Stosowany dziś przez czołowych producentów prezerwatyw poliizopren jest substancją w pewnym sensie zbliżoną do lateksu – to także roztwór kauczuku, lecz nie naturalnego, a syntetycznego. W związku z tym nie zawiera w swoim składzie alergizujących białek, zachowuje natomiast inne zalety lateksu, czyli miękkość i wytrzymałość. W ten sposób materiał ten przewyższa zarówno naturalny lateks, jak i poliuretan. 

Reklama

Skuteczność prezerwatyw bezlateksowych 

W przypadku produktu, jakim są nowoczesne prezerwatywy bezlateksowe, skuteczność określana jest na poziomie zbliżonym do tradycyjnych kondomów. Należy jednak pamiętać, że porównywalne parametry dotyczące wytrzymałości prezerwatyw są tylko jednym z czynników, które należy brać pod uwagę przy kalkulacji ryzyka związanego z możliwością zajścia w niechcianą ciążę. Znacznie istotniejsza i bardziej różnicująca jest kwestia wiedzy i praktycznej biegłości w stosowaniu tej metody antykoncepcji – zgodnie ze wszystkim zasadami bezpieczeństwa.

Na podstawie dziesiątek badań przeprowadzony na przestrzeni lat na całym świecie, określa się, że tak zwany wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15. Oznacza, że statystycznie na 100 par regularnie współżyjących i zabezpieczających się za pomocą kondomów, do zapłodnienia dochodzi w 2 do 15 przypadków. Najniższe wartości (2-3) odnotowywane są w sytuacji, gdy prezerwatywy są używane prawidłowo, natomiast każde odstępstwo od zasad powoduje zwiększenie ryzyka. 

Reklama

Prezerwatywy nielateksowe — opinie

Prezerwatywy lateksowe czy nielateksowe? Które wybrać? W przypadku alergików odpowiedź jest oczywista. W przypadku zaś pozostałych osób najistotniejsza pozostaje kwestia wygody użytkowania, w tym przede wszystkim intensywności doznań. Jeżeli chodzi o prezerwatywy nielateksowe, opinie są w tej materii zróżnicowane.

Przeważa jednak pogląd, że zapewniają one większą bliskość i naturalność wrażeń – zapewne dlatego, że materiał, z którego są wykonane, bardziej przypomina w dotyku ludzką skórę, a także z uwagi na fakt, że lepiej przewodzą one ciepło. Zazwyczaj nieco mniej intensywny jest też zapach, który dla wielu osób może być drażniący. Jeśli chodzi natomiast o grubość powłoki, producenci nauczyli się już wytwarzać prezerwatywy nielateksowe niczym nieróżniące się od zwykłych i także zróżnicowane w tym zakresie – od bardzo cienkich (o,04 mm) po znacznie grubsze (0,07 mm). 

Reklama

Uczulenie na lateks — prezerwatywy, rękawiczki, ubrania

Uczulenie na lateks stało się przedmiotem szerszego zainteresowania naukowców i producentów prezerwatyw w latach siedemdziesiątych XX wieku. Miało to związek z rewolucją seksualną i umasowieniem tego środka antykoncepcji. Duże znaczenie miało też podniesienie standardów w służbie zdrowia związane z wprowadzeniem na szeroką skalę lateksowych rękawiczek ochronnych.

Dodatkowo wtedy właśnie lateks zaczął być częściej wykorzystywany przez przemysł modowy, a w szczególności jego niszę związaną z produkcją ubrań i bielizny erotycznej. Okazało się wówczas, że u znacznej części populacji odnotowuje się odczyny alergiczne, które wyjaśnić można uprzednim kontaktem skóry z lateksem, a mówiąc dokładniej – z zawartymi w nim białkami.  Aczkolwiek same objawy uczulenia na lateks – wtedy jeszcze rzadkiego — zostały zidentyfikowane znacznie wcześniej, bo już na początku XX wieku. 

Reklama

Objawy uczulenia na lateks

Typowe objawy uczulenia na lateks to:

 • pokrzywka, wysypka, świąd i inne reakcje alergiczne, występujące na skórze, w  miejscu kontaktu z lateksem,
 • tzw. obrzęk Quinckiego, którego istotą jest obrzęk skóry i stawów, a niekiedy także tkanek układu nerwowego,
 • zapalenie spojówek, pieczenie oczu, łzawienie,
 • astma oskrzelowa, nieżyt nosa,
 • wstrząs anafilaktyczny – rzadko spotykana, ale bardzo gwałtowna reakcja na kontakt z alergenem, prowadząca do spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności, a nawet śmierci. 

W przypadku zaobserwowania objawów uczulenia na lateks należy przede wszystkim zaprzestać stosowania wykonanych z tego materiału kondomów oraz przestawić się na prezerwatywy bez lateksu. Profilaktyka jest bowiem w tym przypadku najlepszym lekarstwem.

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1
 • Katarzyna Gembka, Ewa Cichocka Jarosz, Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie, Alergia Astma Immunologia 2013, 18 (3)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!