NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Nadwaga u dzieci - potrzebna edukacja i podatek od cukru

Specjaliści leczący w Polsce nadwagę i otyłość u dzieci, alarmują iż niezbędna jest szeroka edukacja na temat zdrowego żywienia, rozbudowa systemu opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ, a także podatek od cukru.
Dziecko na wizycie u dietetyka
Źródło: 123RF
Spis treści

W Katowicach od 13 do 16 listopada 2019 roku, trwała 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG).

Występowanie otyłości u dzieci

Jak podkreśliła współorganizatorka konferencji dr hab. Agnieszka Stachurzok z GCZD, Polska plasuje się w środku stawki krajów europejskich, jeśli chodzi o częstość występowania otyłości dziecięcej.

"W Europie obecnie przodują w tym zakresie kraje basenu Morza Śródziemnego – Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Malta. Słynna zdrowa dieta śródziemnomorska była dietą chłopów włoskich z lat 50. – współczesne rodziny już się nie odżywiają według jej zasad. W Polsce w ostatnich latach przestała na szczęście narastać częstość występowania nadwagi, narasta natomiast liczba dzieci z tą cięższą, największą otyłością" – powiedziała PAP.

Brak wczesnej pomocy dzieciom z nadwagą

Przyznała, że wiele dzieci z niewielką nadwagą czy niewielką otyłością nie otrzymuje w porę właściwej pomocy, bo lekarze rodzinni – wobec kolejki dzieci z infekcjami w poczekalni – nie zawsze mają czas i możliwość, by zwrócić rodzicom uwagę na ten aspekt zdrowia dziecka.

Brakuje też poradni specjalistycznych, gdzie dzieci mogłyby otrzymać fachową i kompleksową pomoc nie tylko lekarza, ale też dietetyka, bariatry, fizjoterapeuty czy psychologa.

Przyczyny nadwagi u dzieci

"Dzieci uciekają często w jedzenie przed problemami. Jedzenie jest przyjemnością, więc dziecko nieszczęśliwe - bo coś jest nie tak w rodzinie, w szkole - sięga po tę przyjemność" – wskazała dr hab. Agnieszka Stachurzok.

Za największy czynnik ryzyka otyłości dziecka w Polsce uznaje się biedę. "Objawem biedy w Polsce nie jest chude, niedożywione dziecko, tylko coraz częściej to właśnie dziecko z nadwagą, żywiące się złymi, niezdrowymi produktami wysokoprzetworzonymi, z dużą zawartością soli czy cukru, pijące bardzo często napoje z dużą ilością cukru. Tutaj konieczna jest edukacja dzieci od najmłodszych lat, ale też rodziców - to decyzje na poziomie polityki" - podkreśliła.

zdrowie
Dieta ketogeniczna a cholesterol – podnosi czy obniża jego poziom?
Czy dieta ketogeniczna, opierająca się na maksymalnej podaży tłuszczy kosztem węglowodanów, wpływa na poziom cholesterolu? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Przeczytaj artykuł

Podatek od cukru

Zdaniem dr Stachurzok w Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od cukru dodawanego do żywności. "Wiele krajów wprowadza podatek od cukrów dodanych. To nie jest popularna decyzja – wprowadzić podatek od cukierków, ale cukier to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego" - powiedziała.

Konferencja na temat otyłości u dzieci

"Tematy omawiane na katowickiej konferencji koncentrują się wokół najnowszych zagadnień związanych z otyłością dziecięcą. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na możliwości wczesnej prewencji oraz wypracowanie modelu opieki, który mógłby poprawić skuteczność leczenia tej choroby i powikłań z nią związanych" – powiedział dr hab. Paweł Matusik, pediatra i endokrynolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 29. Konferencji European Childhood Obesity Group.

ECOG jest międzynarodową organizacją skupiającym w swoich szeregach wielodyscyplinarne grono specjalistów, które już od prawie 30 lat zajmuje się otyłością dziecięcą.

W konferencji w Katowicach wzięło udział ponad stu polskich i zagranicznych specjalistów zajmujący się leczeniem otyłości u dzieci:

  • pediatrów,
  • endokrynologów,
  • chirurgów,
  • dietetyków,
  • fizjoterapeutów,
  • psychologów.

W czasie czterodniowych obrad uczestniczyli w wykładach, warsztatach, grupach roboczych, dyskusjach eksperckich i prezentacjach ciekawych przypadków klinicznych.

Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79491%2Cotylosc-dziecieca-potrzebna-szeroka-edukacja-i-podatek-od-cukru.html [data dostępu: 20.11.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dieta Dukana (białkowa) – zasady i efekty. Co można jeść?
Przeczytaj artykuł
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Przeczytaj artykuł
Dieta oczyszczająca organizm, czyli detox w 1, 3 lub 7 dni
Podobne artykuły
Dieta Dukana (białkowa) – zasady i efekty. Co można jeść?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Dieta oczyszczająca organizm, czyli detox w 1, 3 lub 7 dni
Ciągłe uczucie głodu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Czy Polacy są EKO?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama