ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Nadwaga u dzieci - potrzebna edukacja i podatek od cukru

Specjaliści leczący w Polsce nadwagę i otyłość u dzieci, alarmują iż niezbędna jest szeroka edukacja na temat zdrowego żywienia, rozbudowa systemu opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ, a także podatek od cukru.
Dziecko na wizycie u dietetyka
Źródło: 123RF
Spis treści

W Katowicach od 13 do 16 listopada 2019 roku, trwała 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG).

Reklama

Występowanie otyłości u dzieci

Jak podkreśliła współorganizatorka konferencji dr hab. Agnieszka Stachurzok z GCZD, Polska plasuje się w środku stawki krajów europejskich, jeśli chodzi o częstość występowania otyłości dziecięcej.

"W Europie obecnie przodują w tym zakresie kraje basenu Morza Śródziemnego – Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Malta. Słynna zdrowa dieta śródziemnomorska była dietą chłopów włoskich z lat 50. – współczesne rodziny już się nie odżywiają według jej zasad. W Polsce w ostatnich latach przestała na szczęście narastać częstość występowania nadwagi, narasta natomiast liczba dzieci z tą cięższą, największą otyłością" – powiedziała PAP.

Reklama

Brak wczesnej pomocy dzieciom z nadwagą

Przyznała, że wiele dzieci z niewielką nadwagą czy niewielką otyłością nie otrzymuje w porę właściwej pomocy, bo lekarze rodzinni – wobec kolejki dzieci z infekcjami w poczekalni – nie zawsze mają czas i możliwość, by zwrócić rodzicom uwagę na ten aspekt zdrowia dziecka.

Brakuje też poradni specjalistycznych, gdzie dzieci mogłyby otrzymać fachową i kompleksową pomoc nie tylko lekarza, ale też dietetyka, bariatry, fizjoterapeuty czy psychologa.

Reklama

Przyczyny nadwagi u dzieci

"Dzieci uciekają często w jedzenie przed problemami. Jedzenie jest przyjemnością, więc dziecko nieszczęśliwe - bo coś jest nie tak w rodzinie, w szkole - sięga po tę przyjemność" – wskazała dr hab. Agnieszka Stachurzok.

Za największy czynnik ryzyka otyłości dziecka w Polsce uznaje się biedę. "Objawem biedy w Polsce nie jest chude, niedożywione dziecko, tylko coraz częściej to właśnie dziecko z nadwagą, żywiące się złymi, niezdrowymi produktami wysokoprzetworzonymi, z dużą zawartością soli czy cukru, pijące bardzo często napoje z dużą ilością cukru. Tutaj konieczna jest edukacja dzieci od najmłodszych lat, ale też rodziców - to decyzje na poziomie polityki" - podkreśliła.

Reklama

Podatek od cukru

Zdaniem dr Stachurzok w Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od cukru dodawanego do żywności. "Wiele krajów wprowadza podatek od cukrów dodanych. To nie jest popularna decyzja – wprowadzić podatek od cukierków, ale cukier to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego" - powiedziała.

Reklama

Konferencja na temat otyłości u dzieci

"Tematy omawiane na katowickiej konferencji koncentrują się wokół najnowszych zagadnień związanych z otyłością dziecięcą. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na możliwości wczesnej prewencji oraz wypracowanie modelu opieki, który mógłby poprawić skuteczność leczenia tej choroby i powikłań z nią związanych" – powiedział dr hab. Paweł Matusik, pediatra i endokrynolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 29. Konferencji European Childhood Obesity Group.

ECOG jest międzynarodową organizacją skupiającym w swoich szeregach wielodyscyplinarne grono specjalistów, które już od prawie 30 lat zajmuje się otyłością dziecięcą.

W konferencji w Katowicach wzięło udział ponad stu polskich i zagranicznych specjalistów zajmujący się leczeniem otyłości u dzieci:

  • pediatrów,
  • endokrynologów,
  • chirurgów,
  • dietetyków,
  • fizjoterapeutów,
  • psychologów.

W czasie czterodniowych obrad uczestniczyli w wykładach, warsztatach, grupach roboczych, dyskusjach eksperckich i prezentacjach ciekawych przypadków klinicznych.

Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79491%2Cotylosc-dziecieca-potrzebna-szeroka-edukacja-i-podatek-od-cukru.html [data dostępu: 20.11.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Otyłość i nadwaga
Otyłość prosta - przyczyny i sposoby leczenia nadwagi
Otyły mężczyzna mierzony przez dietetyka
Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Leki na otyłość - co pomaga na odchudzanie?
Podobne artykuły
7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość
Mózg kontrolujący uczucie sytości po jedzeniu
Leptyna - jakie są normy hormon sytości?
Dziecko z nadmiernymi kilogramami
Otyłość u dzieci - przyczyny i sposoby na dziecięcą nadwagę
Kobieta z nadwagą
Jak zapobiegać otyłości? Profilaktyka nadwagi i otyłości
Kobieta z lipodemią
Lipodemia: objawy schorzenia. Jak wyleczyć obrzęk lipidowy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!