Najsłynniejsi polscy lekarze

Wielu polskich lekarzy przyczyniło się do rozwoju światowej medycyny. Szczepionka na polio czy odkrycie adrenaliny to tylko początek z długiej listy odkryć, jakie wpłynęły na kształt dzisiejszej medycyny.
Spis treści

Wpływ na rozwój medycyny

Polscy lekarze od lat przyczyniają się do rozwoju medycyny, oferując nowatorskie rozwiązania, które do dziś stanowią postawę leczenia wielu chorób oraz schorzeń. Oto sylwetki pięciu lekarzy, których osiągnięcia w dziedzinie chirurgii, endokrynologii czy transplantologii wpłynęli znacząco na rozwój medycyny.

Pomysłodawca nowej chirurgii

Niezwykle ważną postacią dla rozwoju polskiej chirurgii był Jan Antoni Mikulicz-Radecki, który wprowadził do medycyny nowe techniki oraz narzędzia ułatwiające przeprowadzanie operacji chirurgicznych. Do dziś używa się skonstruowanych przez lekarza przyrządów, na przykład kleszczy harpunowych czy kleszczyków tamujących krwawienie, używanych do operacji ginekologicznych.

Dbałość o higienę

Lekarz należał również do pionierów antyseptyki oraz aseptyki, czyli działań mających na celu odkażanie zarówno ran pacjentów, jak i pomieszczeń w celu zahamowania zakażeń. Jan Mikulicz-Radecki jako pierwszy w Polsce zaczął przywiązywać wagę do higieny podczas przeprowadzania operacji. Największym osiągnięciem chirurga była natomiast pierwsza udana operacja uszkodzonego jelita.

Odkrycie pałeczek duru brzusznego

Osobą odpowiedzialną za odkrycia na polu chorób zakaźnych jest Tadeusz Browicz. To właśnie on przyczynił się do scharakteryzowania pałeczek duru brzusznego. Wpisuje się tym samym w światowe zainteresowanie medycyny chorobami zakaźnymi.

Największym osiągnięciem Tadeusza Browicza było jednak odkrycie komórek gwiaździstych w naczyniach krwionośnych wątroby, co przyczyniło się do pogłębienia badań na tym polu i prac, trwających zresztą do dziś, nad stworzeniem nowych leków przeciwmiażdżycowych.

Odkrycie adrenaliny

Jednym z współodkrywców najważniejszych ludzkich hormonów, czyli adrenaliny i dopaminy, był Napoleon Nikodem Cybulski. Jego odkrycie pozwoliło na rozwój endokrynologii, zajmującej się chorobami wynikającymi z nieprawidłowej pracy gruczołów dokrewnych.

Lekarz przyczynił się zarazem do pierwszego na świecie naukowego opisania hormonów, stąd też uważa się go za pioniera w tej dziedzinie. Oprócz tego dokonane przez niego odkrycia przyczyniły się w późniejszych latach do badań nad ciśnieniem krwi tętniczej.

Twórca szczepionki na polio

Jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny jest Hilary Koprowski. Ten znakomity wirusolog oraz immunolog przyczynił się do walki z chorobą Heinego-Medina. Odkrycie pierwszej, skutecznej szczepionki na polio pozwoliło na znaczące zminimalizowanie liczby chorujących dzieci oraz zahamowania kolejnych zakażeń.

Pierwsza transplantacja w Polsce

Lekarzem, którego osiągnięcia na polu kardiologii są szeroko dyskutowane do dziś, jest Zbigniew Religa. W roku 1985 jako pierwszy dokonał udanej transplantacji serca w Polsce. Dzięki inicjatywie chirurga rozpoczęły się również prace nad stworzeniem sztucznego serca.

Innym nowatorskim rozwiązaniem było przeprowadzenie w 2001 roku procedury wszczepiania w serce substancji, dzięki której możliwe było powstanie nowych naczyń krwionośnych.

fot. Asystenci Mikulicza, domena publiczna, publikacja: Waldemar Kozuschek: Jan Mikulicz-Radecki 1850-1905 : współtwórca nowoczesnej chirurgii. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2003

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Nagroda Nobla w medycynie - za co przyznano? Kontrowersje
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Nagroda Nobla w medycynie - za co przyznano? Kontrowersje
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama