Płyn Lugola - zastosowanie i dawkowanie. Gdzie kupić?

Płyn Lugola jest wodnym roztworem jodku potasu oraz jodu. Działa antyseptycznie oraz pomaga w hamowaniu lub zwiększeniu wytwarzania hormonów tarczycy. Nie należy stosować go bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, ponieważ może wywołać on wiele niepożądanych skutków ubocznych.
Picie płynu lugola
Źródło: 123RF

Spis treści

Płyn Lugola został wynaleziony przez lekarza pochodzenia francuskiego, niejakiego Jeana Lugola w 1829 r. Preparat zaczął zyskiwać popularność w Polsce w 1986r, a dokładniej po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Polecano go wówczas do picia, ponieważ miał hamować przedostawanie się przez tarczycę, radioaktywnego izotopu jodu. Wypicie płynu Lugola doprowadzało do wytwarzania się w organizmie nadwyżek jodu.

Płyn Lugola - zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie płynu Lugola to można go używać zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie:

 • Działa antyseptycznie, czyli odkażająco. Kilka kropel preparatu należy rozcieńczyć w 100ml wody i takim roztworem można płukać gardło czy niwelować osad z migdałków.
 • Zewnętrznie stosuje się go do dezynfekcji skóry, przecierania niewielkich otarć i zranień.
 • Wykorzystywany w leczeniu części chorób tarczycy, ponieważ po doborze właściwej dawki zwiększa lub spowalnia jej pracę.
 • Podawany pacjentom kilka dni przed tyreoidektomią, czyli zabiegu wycięcia całej tarczycy lub jej części.
 • Za jego pomocą można testować prawdomówność producentów mleka oraz śmietany, ponieważ w połączeniu go ze skrobią, dochodzi do zmiany zabarwienia na kolor fioletowy. Tej techniki używa się, by sprawdzić czy do produktów dodano mąki, która zwiększa lepkość, a niweluje badanie ilości białka.

Płyn Lugola – skład

W skład płynu Lugola wchodzą takie substancje czynne jak:

 • jod,
 • jodek potasu.

Płyn przechowuje się w szklanych buteleczkach, by uniknąć dostępu do światła. Nie zawiera on w swoim składzie alkoholu. W 1g płynu znajduje się 10mg jodu oraz 20mg jodku potasu.

Gdzie kupić płyn Lugola?

Oczywiście w aptekach, ale należy wiedzieć, że płyn Lugola bez recepty, przeznaczony jest jedynie do zastosowanie zewnętrznego, gdyż jest to nieoczyszczona mieszanka. Lugola nadająca się do picia musi być przepisana na receptę przez lekarza, ponieważ to lek złożony, który jest robiony w aptece. Specyfiku nie należy stosować przy nadwrażliwości na jod, gruźlicy płuc, nadczynności tarczycy. Produktu nie wolno podawać noworodkom oraz niemowlętom, a także nie stosować w czasie ciąży oraz laktacji.

Płyn Lugola – dawkowanie i skutki uboczne

Do płukania gardła powinno wlewać się 10 kropli płynu na 200ml wody, natomiast do redukowania nalotu z migdałków, tę samą liczbę kropki rozcieńczyć w 50ml gliceryny. Jeśli chodzi o zastosowanie wewnętrzne, należy ustalić je z lekarzem, który indywidualnie dobierze dawkę w zależności od potrzeby. Przepisaną ilość, rozpuszcza się w wodzie, mleku, bądź soku, by nie doprowadzić do podrażnienia żołądka.

Niestosowanie się do zaleceń lekarza może wywołać liczne skutki uboczne, takie jak:

 • nadczynność tarczycy – to główny skutek niepożądany,
 • podrażnienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej,
 • wysypka,
 • trądzik jodowy,
 • alergia,
 • pęcherzyki świadczące o zapaleniu skóry,
 • świąd,

Płyn Lugola – receptura?

Na wielu forach internetowych pojawiają się pytania: jak zrobić płyn lugola? Odpowiedź jest jedna: nie należy samodzielnie przygotowywać preparatu w domu, ponieważ można doprowadzić do wielu niepożądanych skutków, szczególnie w przypadku dzieci. Płyn Lugola należy stosować tylko i wyłącznie według ścisłych zaleceń lekarza.

Oceń artykuł

(liczba ocen 142)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij