Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Przyczyny występowania oczopląsu

Oczopląs jest chorobą polegającą na mimowolnym ruchu gałek ocznych. Towarzyszy wielu schorzeniom układu nerwowego oraz narządów wzroku, może mieć charakter nabyty oraz wrodzony. Jakie są przyczyny jego występowania i sposoby leczenia?
Pacjent z oczopląsem
Źródło: 123RF
Spis treści

Oczopląs to choroba oczu, w której dochodzi do powtarzających się, mimowolnych ruchów gałek ocznych. Mogą poruszać się ruchem pionowy, poziomym lub obrotowym, bardzo powoli lub szybko, w zależności od stopnia choroby. Ze względu na to rozróżnienie mówi się o oczopląsie wahadłowym lub skaczącym.

Ze względu na typ wyróżnia się natomiast oczopląs fizjologiczny, stanowiący reakcje organizmu na działanie czynników zewnętrznych oraz patologiczny, który zalicza się do objawów lub następstw chorób oraz schorzeń organizmu.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Reklama

Rodzaje oczopląsu

Spośród oczopląsu fizjologicznego wyróżnia się:

  • oczopląs optokinetyczny, występujący w momencie obserwacji szybko przesuwających się przedmiotów, na przykład podczas jazdy samochodem. Podobnie w przypadku oczopląsu podczasobrotowego i poobrotowego, który powstaje w wyniku wykonywania szybkich obrotów całego ciała.
  • Nieco inny charakter ma oczopląs patologiczny, do którego zalicza się między innymi oczopląs pochodzenia błędnikowego, ocznego oraz ośrodkowego.

Reklama

Oczopląs patologiczny - przyczyny i objawy

Typy oczopląsu patologicznego mogą mieć charakter wrodzony – najczęściej diagnozowany jest u chłopców, u których po urodzeniu pojawiają się problemy ze wzrokiem, zwłaszcza z ostrością widzenia. Oczopląs jest też charakterystyczny dla albinizmu. Nierzadko mimowolny ruch gałek ocznych ma charakter nabyty i występuje w towarzystwie innych chorób.

  • Oczopląs błędnikowy wynika z schorzeń błędnika oraz ośrodkowego układu nerwowego. Może być następstwem takich chorób jak: wirusowe zapalenie błędnika, osteoskleroza błędnikowa, choroba Meniere'a lub nowotwór ucha wewnętrznego. Przyczyną oczopląsu błędnikowego może być również niekorzystne działanie antybiotyków bądź alkoholu.
  • Przyczyny występowania oczopląsu pochodzenia ocznego mają charakter wrodzony. Schorzenie towarzyszy chorobom oczu, między innymi w przypadku zaćmy, bielactwa, niedorozwoju siatkówki lub wady krótkowzroczności. Oczopląs diagnozuje się również z przypadku rozwoju guzów w miejscu krzyżowania się nerwów wzrokowych.
  • Ostatni z typów, oczopląs pochodzenia ośrodkowego, uzależniony jest od chorób ośrodkowego układu nerwowego. Oczopląs może być jednym z objawów chorób osób starszych, na przykład stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona, a także chorób śródmózgowia, nowotworów lub uszkodzeń mózgu.

Przyczyny oczopląsu mogą być uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak niepożądane działanie antybiotyków, zatrucie alkoholem lub zażywanie narkotyków. Do mimowolnego ruchu gałek ocznych mogą też doprowadzić leki uspokajające oraz pomagające w leczeniu takich schorzeń jak padaczka lub choroba afektywna dwubiegunowa.

Reklama

Oczopląs - leczenie

Leczenie oczopląsu jest w dużej mierze uzależnione od prawidłowej diagnozy przyczyn występowania. Po ustaleniu przyczyn chory kierowany jest do leczenia neurologicznego, okulistycznego lub otolaryngologicznego. Jeśli oczopląs towarzyszy chorobie, leczenie polega na łagodzeniu objawów towarzyszących.

Jeśli przyczyna nie jest do końca znana, lekarze decydują się na leczenie objawowe, polegające na złagodzeniu i spowolnieniu ruchu gałek ocznych. W tym celu można zastosować leczenie przy pomocy soczewek kontaktowych, odpowiednich okularów lub specjalnych szkieł pryzmatycznych.

W innych przypadkach możliwe jest leczenie przy użyciu zastrzyków toksyną botulinową, którą poraża się mięśnie odpowiedzialne za ruch gałek ocznych. Niestety skuteczność tego zabiegu uzależniona jest od częstości jego wykonywania – by znacznie zminimalizować ruch gałek ocznych, zastrzyki należy przyjmować co kilka miesięcy.

Reklama

Oczopląs u dzieci

Oczopląs może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Oczopląs u noworodka pojawia się najczęściej około 3-4 miesiąca życia. Może być związany z innymi chorobami m.in. obniżeniem ostrości wzroku, wrodzoną zaćmą, wrodzoną jaskrą lub niedorozwojem nerwu wzrokowego. Oczopląsowi u noworodka często towarzyszy też krótkowzroczność. Schorzenie częściej dotyka chłopoców, niż dziewczynki.

Sprawdź też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu i wady wzroku
Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?
Dziecko z zapaleniem spojówek
5 najczęstszych chorób oczu
Podobne artykuły
Chłopiec z gronkowcem w oku
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Okulary na wady wzroku
Najczęściej występujące wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?
Guzek na powiece przy oku
Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia
Ludzkie oko z objawem zapalenie nerwu wzrokowego
Zapalenie nerwu wzrokowego - jak się objawia i leczy?
Badanie oka
Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!