Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ramipril (ramipryl) na nadciśnienie - dawkowanie i skutki uboczne

Ramipril to jeden z najbardziej znanych leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. Należy do tak zwanych inhibitorów konwertazy angiotensyny. Działają one na układ renina-angiotensyna-aldosteron, który odpowiada w organizmie między innymi za prawidłowe ciśnienie krwi, dzięki czemu lek ten jest tak bardzo skuteczny.
Ramipril na nadciśnienie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ramipryl to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.
 • Do częstych działań niepożądanych tego leku należy uporczywy, suchy kaszel.
 • Jest to lek łatwo dostępny i bardzo tani, więc miesięczna kuracja nie będzie zbytnim obciążeniem dla portfela.
Spis treści

Reklama

Co to jest ramipril? Charakterystyka i opis substancji

Ramipryl, lub inaczej ramipril (obie formy są poprawne), jest lekiem z gatunku inhibitorów konwertazy angiotensyny. Oznacza to, że blokuje on enzym (konwertazę), który przekształca angiotensynę I w angiotensynę II.

Ta z kolei oddziałuje na receptory zlokalizowane głównie w ścianach naczyń krwionośnych, nerkach, sercu, czy macicy powodując skurcz naczyń krwionośnych, zwiększanie wydzielania noradrenaliny (która dodatkowo kurczy naczynia krwionośne), zwiększanie agregacji płytek krwi oraz wiele innych działań.

Również takich, które dodatkowo powodują skurcz naczyń krwionośnych - a to z kolei mocno zwiększa ciśnienia krwi.

Leki z ramiprilem blokują wytwarzanie biologicznie czynnej angiotensyny, dzięki czemu działają rozkurczająco na naczynia krwionośne obniżając tym samym ciśnienie tętnicze.

Dodatkowo zwiększają pojemność minutową serca, zmniejszają jego obciążenie pracą oraz poprawiają funkcję skurczową i rozkurczową serca.

Więcej informacji można zawsze znaleźć w ulotce lub ChPL ramiprylu, czyli inaczej w Charakterystyce Produktu Leczniczego Ramipril.

Reklama

Wskazania i zastosowanie ramiprilu w medycynie

Zastosowanie ramiprylu nie ogranicza się tylko do obniżania podwyższonego ciśnienia tętniczego. Oficjalne wskazania ramiprilu obejmują dodatkowo:

 • leczenie chorób nerek,
 • objawowej niewydolności serca,
 • profilaktykę wtórną po zawale serca,
 • zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Tym samym działanie ramiprylu wykazuje właściwości kardioprotekcyjne.

Szczególną role pełni także ramipril w cukrzycy. Spowalnia on tempo pogłębiania się powikłań w małych i dużych naczyniach krwionośnych oraz rozwoju szeregu chorób współistniejących, spowodowanych właśnie cukrzycą.

To sprawia, że ramipril nie tylko wpływa korzystnie na samo ciśnienie krwi u tej grupy chorych, ale działa także ochronnie na ich naczynia krwionośne.

Wielu pacjentów pyta również o związek między ramiprylem a koronawirusem. Niestety, aktualnie nie ma jeszcze zbyt wielu wiarygodnych badań, które potwierdzałyby, że ta choroba (lub szczepionki przeciw koronawirusowi) wpływa w jakimś stopniu na skuteczność terapii ramiprylem.

Dawkowanie ramiprilu. Jaka jest dawka maksymalna?

Wszystkie Inhibitory Konwertazy Angiotensyny, w tym ramipril, podaje się początkowo w małych dawkach, by z czasem je zwiększać, aż do uzyskania właściwej dawki terapeutycznej.

Najczęściej przyjmuje się je raz dziennie, w godzinach porannych, chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej. Istnieje kilka różnych dawek ramiprylu dostępnych na rynku: 1,25 mg; 2,5 mg; 5 mg i 10 mg.

Zdążyliśmy już wspomnieć, że prawidłowe dawkowanie ramiprylu obejmuje przyjmowanie jednej tabletki dziennie. Zaczyna się od najsłabszej możliwej dawki, czyli 1,25 mg lub 2,5 mg, a następnie stopniowo się ją zwiększa, aż do ostatecznej dawki terapeutycznej wynoszącej 10 mg dziennie.

Jest to zarazem dawka maksymalna ramiprylu, której nie można przekraczać, gdyż nie przyniesie to żadnej korzyści zdrowotnej, a jedynie zintensyfikuje działania niepożądane.

Czas działania ramiprylu wynosi około 24 godziny. Jest to dość wygodne, ponieważ dzięki temu pacjenci mogą przyjmować lek raz dziennie.

Poza standardowymi tabletkami z ramiprylem istnieją także inne leki, które zawierają dodatkowy składnik. Do najpopularniejszych preparatów złożonych ramiprylu należą te, które zawierają na przykład amlodypinę lub hydrochlorotiazyd.

Reklama

Ramipril - interakcje z innymi preparatami. Z czego trzeba zrezygnować?

Czy często dochodzi do interakcji między ramiprylem a innymi lekami? Na szczęście nie jest to powszechne, jednakże uważać powinni pacjenci przyjmujący cyklosporynę, heparynę, allopurinol, sole litu, NLPZ, kwas acetylosalicylowy, leki sympatykomimetyczne lub substancje wazopresyjne.

Bardzo ważny jest także związek między ramiprylem i potasem. Podczas leczenia ramiprylem może dojść do sytuacji nazywanej hiperkaliemią. Oznacza to zwiększenie poziomu potasu we krwi.

Dodając do tego suplementy zawierające potas lub leki moczopędne oszczędzające potas może dojść do niebezpiecznego wzrostu poziomu tego pierwiastka we krwi. Wskazane jest wtedy uważne monitorowanie tego parametru.

Nie powinno się także nadużywać napojów wysokoprocentowych. Możliwa jest bowiem interakcja ramiprylu i alkoholu polegająca na wystąpieniu w takim przypadku hipotonii, czyli nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Reklama

Skutki uboczne stosowania ramiprilu. Czy może być szkodliwy?

Jak każdy lek, także ramipryl wykazuje działania niepożądane. Najczęściej występują one u ludzi uczulonych na dany preparat.

Uczulenie na ramipryl może objawiać się niewielkim świądem, zaczerwienieniem skóry, wysypką czy nawet mocniejszą reakcją alergiczną.

Do innych, często występujących skutków ubocznych ramiprylu należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • objawowe niedociśnienie krwi,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie zatok,
 • duszności,
 • zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego,
 • nudności,
 • biegunka,
 • bóle brzucha.

Do rzadszych efektów niepożądanych ramiprilu zaliczamy także niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, tachykardię, obrzęki obwodowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, zawroty głowy, czy zaburzenia widzenia oraz uczucie mrowienia i drętwienia.

Jednym z ciekawszych efektów ubocznych ramiprilu jest występowanie suchego, uporczywego kaszlu. Bardzo często objaw ten jest mylnie przypisywany zapaleniu w obrębie płuc, czy paleniem papierosów a tymczasem przyczyną jest przyjmowanie Inhibitorów Konwertazy Angiotensyny.

Suchy kaszel jest charakterystyczny nie tyle dla ramiprylu, lecz dla całej tej grupy leków, więc najczęściej wystarczy zamienić go na inny lek obniżający ciśnienie, należący na przykład do Antagonistów Receptora AT1 - tzw. sartanów.

Reklama

Leki zawierające ramipril. Jakie są zamienniki?

Aktualnie na rynku farmaceutycznym istnieje bardzo dużo zamienników ramiprylu. Z tego też powodu cena ramiprilu nie jest wygórowana.

Najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu złotych za miesięczną kurację. Dodatkowo, preparat ten jest w większości na liście leków refundowanych.

Niestety, pomimo wielu dostępnych zmienników, nie można kupić w Polsce ramiprylu bez recepty.

Reklama

Leki i preparaty zawierające ramipril

Czytaj również

Bibliografia

 • K.J. Filipiak, S. Grajek, A. Mamcarz, K. Narkiewicz, H. Szwed, A. Tykarski, K. Widecka; Ramipril z amlodipiną - nowy lek złożony w terapii hipotensyjnej; Nadciśnienie Tętnicze; 2012; tom16; nr 2; 105-109.
 • F.M. Szymański; Skuteczność hipotensyjna ramiprilu w grupie pacjentów wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, z nadciśnieniem tętniczym i współistniejącym obturacyjnym bezdechem sennym; Choroby Serca i Naczyń; 2016; tom 13; nr 1; 41-46.
 • www.opieka.farm; Inhibitory Konwertazy Angiotensyny; https://opieka.farm/farmakoterapia/inhibitory-konwertazy-angiotensyny/ [data dostępu 19.09.2022].
 • W. Grzeszczak; Miejsce ramiprilu we współczesnej terapii chorych na cukrzycę; Choroby Serca i Naczyń; 2007; tom nr 5; nr 3; 134-140.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!