Rzedną ci włosy - sprawdź przyczynę

Gęste, zadbane włosy są naturalną ozdobą każdego z nas. Często sami przyczyniamy się do ich zniszczenia poprzez zbyt częste farbowanie, suszenie czy trwałą ondulację. Czasem jednak wypadające włosy są objawem choroby, wymagającej specjalistycznego leczenia.
Mężczyzna z przerzedzonymi włosami
Źródło: 123RF
Spis treści

Codziennie w wyniku mycia i szczotkowania tracimy niewielką ilość włosów. Jest to zjawisko prawidłowe, związane z ich szybkim starzeniem się oraz nieustanną wymianą na nowe. Dopiero utrata ponad 100 włosów dziennie jest objawem niepokojącym, wymagającym konsultacji z lekarzem.

Łysienie androgenowe

Jest to najczęstsza przyczyna łysienia, w większości przypadków uwarunkowana genetycznie. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Spowodowana jest szkodliwym wpływem pochodnej testosteronu na mieszki włosowe, która powoduje, że nowo rosnące włosy stają się coraz cieńsze i krótsze. Utrata włosów najczęściej dotyczy kątów czołowych oraz czubka głowy, czyli miejsc najbardziej wrażliwych na działanie wspomnianego hormonu.

Grzybica

Nadmierna utrata włosów może być także spowodowana chorobami skóry. Grzybica powoduje powstawanie ognisk stanu zapalnego, w obszarze których włosy sprawiają wrażenie nadłamanych przy samej powierzchni skóry. Leczenie polega na długotrwałym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych. Po skutecznej kuracji włosy odrastają.

Łysienie plackowate

Ogniska całkowicie pozbawione włosów mogą pojawić się nagle w przebiegu łysienia plackowatego. Jego przyczyny nie są do końca poznane. Prawdopodobnie choroba ta spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi (choroby tarczycy i nadnerczy), wstrząsem psychicznym, być może ma podłoże autoimmunologiczne. Z czasem ogniska te mogą się zlewać doprowadzając do całkowitego wyłysienia, a nawet utraty brwi, rzęs, owłosienia pachowego i łonowego. U kobiet w średnim wieku często pojawia się łysienie rozlane, czyli uogólnione przerzedzenie włosów. W tych przypadkach zawsze należy wykluczyć odwracalne przyczyny choroby, czyli wpływ niektórych leków (np. sterydy, tabletki antykoncepcyjne), choroby gorączkowe, przebytą narkozę, intensywne odchudzanie się i niedobór żelaza.

Czytaj też: Zapalenie mieszka włosowego

Łysienie podczas ciąży

Nadmierna, przejściowa utrata włosów może pojawić się także kilka miesięcy po porodzie. Jest to związane ze spadkiem hormonów (estrogenów), które w drugiej połowie ciąży hamują wypadanie włosów. Stan ten utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym włosy odrastają.

Aby włosy były zdrowe

Zdrowe, lśniące włosy to przede wszystkim kwestia właściwej pielęgnacji. Szkodzi im agresywne rozczesywanie, fryzury powodujące ich nadmierne napinanie ("końskie ogony", koki) oraz zbyt częste suszenie i narażanie na działanie promieni słonecznych. Duże znaczenie ma także właściwa dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych składników odżywczych. To właśnie niedobory białka, witaminy A, cynku, miedzi i żelaza powodują, że nasze włosy stają się suche, łamliwe i bardziej podatne na uszkodzenia.

Zobacz też: Suche włosy - jak skutecznie nawilżyć i pielęgnować

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Podobne artykuły
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama