SHBG - badanie, norma hormonu. SHBG a ciąża

SHBG jest białkiem, które wiąże i transportuje hormony płciowe, w tym między innymi testosteron. SHBG badanie najczęściej wykonuje się u mężczyzn z niskim testosteronem, a u pań - zbyt wysokim. Aby zrobić badanie potrzebne jest pobranie krwi, a pacjent nie musi być na czczo. Badanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego koszt to kilkadziesiąt złotych.
Próbka z białkiem wiążącym testosteron
Źródło: 123RF

Spis treści

SHBG

SHBG (z ang. sex hormone binding globulin), zwane także globuliną wiążącą hormony płciowe, to jedno z badań pozwalających ustalić ich poziom w organizmie. Do wytwarzania białka SHBG dochodzi głównie w wątrobie.

Koszt badania SHBG to, w zależności od przychodni, od około 30 zł do nawet 70 złotych. Wynik najczęściej odebrać można już następnego dnia roboczego po pobraniu.

SHBG - badanie

Badanie SHBG wykonywane jest w laboratorium analitycznym. Aby pobrać krew żylną do oznaczenia poziomu tego białka, pacjent nie musi być na czczo. Jednak w okresie letnim zaleca się, aby około pół godziny przed badaniem wypić szklankę wody lub herbaty bez cukru.

SHBG jest dość rzadko zlecane. U większości pacjentów wystarczających informacji o stanie zdrowia pacjenta dostarcza zbadanie poziomu testosteronu całkowitego oraz wolnego (niezwiązanego z żadnym białkiem). Lekarze zlecają oznaczenie poziomu testosteronu razem z badaniem poziomu SHBG, aby uzyskać informację na temat testosteronu biodostępnego.

Badanie SHBG – kiedy wykonać?

Poziom tego białka sprawdza się w przy takich dolegliwościach, jak:

  • nadmierne owłosienie u pań,
  • zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki ,
  • łysienie u kobiet,
  • nadmierne umięśnienie u pań,
  • zanik mięśni u mężczyzn,
  • problemy z potencją,
  • zaburzenia erekcji.

Czytaj również: Erytropoetyna (EPO) - czym jest Niedobór - przyczyny

SHBG – norma

Norma dla SHBG może kształtować się na poziomie od 18 do 110 nmol/l. Należy jednak pamiętać, że laboratoria mają różne normy. Zależą one od metody oznaczenia, odczynników oraz sprzętu, na jakim badanie jest wykonywane. W dodatku pracownie analityczne mogą posługiwać się różnymi jednostkami miary.

Prawidłowej interpretacji wyniku może dokonać lekarz dysponujący innymi badaniami pacjenta i znający jego ogólny stan zdrowia.

Gdy hormon SHBG jest podwyższony, pacjent może mieć nadczynność tarczycy. Wysoki poziom tego białka może również wskazywać na marskość wątroby. Na wyższy wskaźnik globuliny wiążącej hormony płciowe może wpływać przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Podobne działanie na SHBG mają leki przeciwpadaczkowe.

Wysoki poziom SHBG stwierdza się u panów z niskim testosteronem.                   

SHBG - hormon obniżony

Zbyt niski wskaźnik hormonu SHBG może wskazywać na niedoczynność tarczycy oraz zespół policystycznych jajników. SHBG na niskim poziomie utrzymuje się u osób z akromegalią. W tym przypadku u chorych obecny jest, ale za to w nadmiarze, hormonu wzrostu (somatotropina). U dzieci i nastolatków taki poziom hormonów prowadzić może do gigantyzmu.

Niedobór białka SHBG występuje w również u osób otyłych. Jego poziom obniża się też u kobiet po przejściu menopauzy.

SHBG a ciąża

Podwyższone SHBG występuje również u kobiet w ciąży i jest to naturalny objaw. Podobnie jest z dziećmi, u których dopiero po osiągnięciu dojrzałości wskaźnik SHBG spada.

Z kolei kobiety z powodu wysokiego poziomu testosteronu odczuwają różne dolegliwości oraz problemy natury estetycznej. Hirsutyzm to bolączka wielu pań, bo nadmierne owłosienie pojawia się u nich w miejscach typowych dla mężczyzn - podbródek, klatka piersiowa, uda, stopy, brzuch i obszar nad górną wargą. Kobiety z wyższym testosteronem mają także obniżony tembr głosu. Często borykają się z trądzikiem i otyłością.

Testosteron a SHBG

Poziom hormonu SHBG sprawdza się w celu ocenienia stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. U mężczyzn największe problemy sprawia właśnie testosteron, a dokładnie jego niedobór. Niski poziom testosteronu może być odpowiedzialny za niskie libido, zaburzenia erekcji i bezpłodność.

Ponieważ oznaczenie hormonu SHBG jest badaniem odpłatnym, można je wykonać bez skierowania lekarskiego, ale dobrze skonsultować się wcześniej z lekarzem. 

Zobacz też: Androstendion - norma, badanie. Podwyższony - co oznacza?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!