NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Suche oczy od komputera – doświadcza ich większość osób długotrwale wpatrujących się w ekran

Są suche i zmęczone. Łzawią, pieką, bolą, dosłownie wołają o pomoc. I nie należy się temu dziwić. Oczy należą do najbardziej przeciążonych narządów naszego organizmu. Jak wynika z raportu „Godzina dla oka”, statystyczny Polak spędza przez ekranem komputera lub smartfona ponad 10 godzin, poddając swój wzrok męczącemu treningowi, z którego trudno jest wyjść bez szwanku.
Kobieta słucha muzyki
Źródło: materiały partnera
W skrócie
 • Zmęczenie, suchość, ból oczu od komputera i smartfona, to typowe objawy towarzyszące osobom korzystającym przez dłuższy czas z urządzeń wyposażonych w ekran.
 • Z raportu „Godzina dla oka” wynika, że w dni robocze Polacy spędzają przed dużymi i małymi monitorami przeciętnie ponad 10 godzin. To duże obciążenie dla oczu.
 • Do najczęściej wybieranych sposobów zapobiegania suchości oczu oraz łagodzenia tego typu objawów należy stosowanie kropli nawilżających.
Spis treści

Ból oczu od komputera

Suchość, podrażnienie i ból oczu od komputera stały się jedną powszechnie występujących dolegliwości cywilizacyjnych, tak charakterystycznych dla czasów, w których żyjemy. A przecież można zrobić wiele, by temu zapobiec, istnieją też skuteczne sposoby łagodzenia występujących objawów.

Jak zadbać o wzrok? Kluczowa jest świadomość tego, że zmęczone oczy potrzebują odpoczynku. O tym, jak ważna jest chwila wytchnienia, informują autorzy społecznej kampanii #GodzinaDlaOka, zainicjowanej przez Hyal-Drop, markę mającą w swoim portfolio krople do oczu. W ramach akcji prowadzonej z ekspertami w dziedzinie okulistyki wdrożone są działania edukacyjne. Przygotowany został również specjalny raport, będący rezultatem badań ankietowych przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów. Jakie są wnioski?

Zmęczone oczy? Nic dziwnego

W dni robocze, od poniedziałku do piątku, spędzamy przed ekranem komputera bądź smartfona przeciętnie 10,4 godziny. Najwięcej, bo aż 12 godzin w duże i małe monitory wpatrują się osoby wykonujące prace biurowe. To znacznie więc, niż wynosi statystyczna długość snu (57 proc. badanych wypoczywa 7-8 godzin, 32 proc. krócej, a tylko 8 proc. – dłużej). I nie chodzi wyłącznie o aktywność zawodową, ale też rozrywkę, zwłaszcza w starszych oraz najmłodszych grupach wiekowych. Oczom nie pozwalamy odpocząć nawet w weekend, korzystając z różnego typu urządzeń wyposażonych w ekrany średnio przez 6,2 godziny.

Wprawdzie 9 na 10 badanych osób deklaruje, że praktykuje formy relaksu nie męczące oczu, takie jak spacer, drzemka czy  spędzanie czasu w gronie rodziny i znajomych, jednocześnie jednak aż 77 proc. respondentów używa w czasie wolnym komputerów i smartfonów. Służą do oglądania telewizji i treści udostępnianych przez platformy streamingowe, przeglądania mediów społecznościowych oraz grania.

Krople na zmęczone oczy – zanim zaczną boleć

Aż 74 proc. ankietowanych przyznaje, że praca i relaks przed komputerem, negatywnie wpływają na komfort narządu wzroku. Ciągle zmęczone oczy stanowią duży i zauważalny problem, który nie pozostaje bez reakcji – aż 90 proc. respondentów podejmuje jakieś działania, by temu przeciwdziałać. I tak:

 • 53 proc. stara się utrzymywać odpowiednią odległość od monitora;
 • 39 proc. stosuje krople na zmęczone oczy, nawilżające, redukujące objawy suchości oczu, przynoszące im ukojenie i nawilżenie;
 • 34 proc. robi co godzinę przerwę od spoglądania w ekran;
 • 31 proc. korzysta z okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze;
 • 8 proc. zakłada okulary „zerówki”, które redukują efekt działania światła niebieskiego emitowanego przez ekran.

Żadnych sposobów na zmęczone oczy nie stosuje zaledwie 13 proc. respondentów, w tym 10 proc. pracujących za biurkiem i 17 proc. – fizycznie. 

Mimo działań profilaktycznych, aż 80 proc. respondentów odczuwa większe bądź mniejsze dolegliwości, przy czym aż 28 proc. – codziennie lub prawie codziennie.

Najczęściej są to:

 • łzawienie – doświadcza go 48 proc. badanych;
 • pieczenie – 42 proc.;
 • zaczerwienienie – 39 proc.;
 • swędzenie – 38 proc.;
 • uczucie piasku pod powiekami – 33 proc.

Nieco częściej wymienione wyżej objawy występują u pracujących za biurkiem, za wyjątkiem świądu, na który uskarża się 39 proc. pracowników fizycznych i 37 proc. biurowych.

Co na zmęczone oczy?

Dolegliwości te są na tyle uciążliwe, że zdecydowana większość odczuwających je osób aktywnie szuka rozwiązania, które pozwoliłoby wyeliminować lub złagodzić występujące symptomy. Co pomaga na zmęczone oczy? Jakie środki są wybierane najchętniej, gdy pojawia się łzawienie, pieczenie, czy świąd? Aż 55 proc. badanych stosuje w takiej sytuacji krople na suche i zmęczone oczy. 45 proc. przemywa twarz, a 36 proc. mruga powiekami. Pierwszy z wymienionych sposobów w szczególności często wybierają osoby w przedziale wiekowym 26-40 lat, z reguły aktywne zawodowo. Młodsi częściej ograniczają się do mrugania. Tylko 13 proc. nie robi nic, mając nadzieję na poprawę i czekając aż problem minie samoistnie.

Zmęczone oko, a w dodatku wzrok coraz gorszy

Co bardzo istotne, wymienione wyżej dolegliwości bardzo często idą w parze z problemami okulistycznymi. W ciągu ostatnich 2 lat, aż 51 proc. badanych zaobserwowało pogorszenie widzenia, przy czym wyraźnie częściej problem ten dotyczy osób spędzających dziennie powyżej 10 godzin przed monitorem (aż 56 proc.) i pracujących za biurkiem (55 proc.). Respondenci korzystający z komputerów i smartfonów w mniejszym wymiarze (1-4 godziny w dni robocze), rzadziej skarżą się na negatywne zmiany (42 proc. ), to samo można powiedzieć o pracownikach fizycznych (47 proc.). Grupą doświadczającą pogorszenia parametrów wzroku najczęściej są osoby w przedziale 41-60 lat.

Zespół suchego oka

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera lub smartfona jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości znanej jako „zespół suchego oka”. Jest to stan chorobowy powodowany przez niedostateczne wydzielanie tzw. filmu łzowego, jego niewłaściwy skład, bądź też nadmierne parowanie (K. Janik i inni, Zespół „suchego oka”...).

Jego podłoże jest zróżnicowane, kluczowe znaczenie w patomechanizmie mogą mieć uwarunkowania genetyczne, liczne schorzenia, a także czynniki środowiskowe, takie jak praca przed komputerem.

Osoby korzystające z urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany rzadziej mrugają. Efektem tego jest gorsze rozprowadzenie filmu łzowego i jego przyspieszone parowanie (A. Stodolska-Nowak, Zespół suchego oka).

Z raportu „Godzina dla oka” wynika, że zdecydowana większość respondentów (83 proc.) zetknęła się z pojęciem zespołu suchego oka, jednak tylko 3 proc. deklaruje bardzo dużą znajomość tematu, a 23 proc. znaczną. Pozostali „coś słyszeli” lub nie wiedzą nic. Najczęściej wymieniane skojarzenia, to: pieczenie, uczucie suchości, brak nawilżenia, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami oraz łzawienie.

 

Artykuł powstał we współpracy z 

 

 

Bibliografia

 • Karolina Janik, Jolanta Antoniewicz-Papis, Ryszard Pogłód, Magdalena Łętowska, Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of Transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
 • Agata Stodolska-Nowak, Joanna Siwiec-Prościńska, Zespół suchego oka, Okulistyka po Dyplomie 2018/01.
 • https://tarczadlaoczu.pl/godzina-dla-oka/ [data dostępu 12.07.2022]
 • Godzina dla oka, maj 2022, raport.
 • Godzina dla oka, lipiec 2022, raport: https://tarczadlaoczu.pl/wp-content/uploads/2022/07/Poradnik-GodzinaDlaOka.pdf
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Przeczytaj artykuł
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Zdrowa żywność
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama