Nowy sklep

już ON-LINE

Swędzenie skóry w ciąży - jak je złagodzić? Co zastosować?

Swędzenie skóry w ciąży może być związane z jej rozciąganiem, ale też mieć podłoże dermatologiczne lub wynikać z groźnej choroby, jaką jest cholestaza. Zobacz, co powoduje swędzenie brzucha w ciąży i jak załagodzić świąd. Jakie środki należy stosować?
Kobieta w ciąży drapie się po brzuchu
Źródło:123RF
 

Przyczyny swędzenia skóry w ciąży 

Swędzenie skóry w ciąży związane jest z licznymi procesami zachodzącymi w ciele i organizmie kobiety w tym szczególnym okresie. Etiologia tego zjawiska jest zróżnicowana i nieoczywista, w grę wchodzą czynniki zarówno czysto fizyczne, jak też dermatologiczne, hormonalne, immunologiczne czy związane z przemianą materii. Najczęściej swędzenie skóry w ciąży powodowane jest przez:

 • rozciąganie się ciała i powstawanie tak zwanych rozstępów,
 • swoiste dla tego okresu dermatozy (opryszczki, rumienie, stany zapalne i inne),
 • cholestazę, czyli zastój żółci – poważne schorzenie wątroby zagrażające bezpieczeństwu płodu.

Jak rozpoznać przyczyny świądu? Co stosować, by łagodzić dolegliwości? Dlaczego tego typu objawów nie wolno lekceważyć, zwłaszcza w III trymestrze?

Swędzenie brzucha w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży wywoływać może każdy z wyżej wymienionych czynników, najbardziej jednak prawdopodobne jest, że uciążliwy świąd jest efektem rozciągania się skóry.  

W kolejnych tygodniach ciąży dochodzi do takich zjawisk, jak:

 • powstawanie rozstępów i związane z tym pękanie włókien kolagenowych oraz elastynowych, czego przyczyną jest między innymi zwiększona produkcja hormonu o nazwie kortyzol, 
 • utrata elastyczności i właściwego nawilżenia oraz natłuszczenia skóry, co związane jest z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych i zmianą gospodarki wodnej,
 • zwiększona tkliwość ciała i podatność na wszelkie bodźce fizyczne oraz niefizyczne. 

Tego typu swędzenie brzucha w ciąży występuje w szczególności w II i III trymestrze, a więc wtedy, gdy staje się on zauważanie większy. Co istotne, podobne objawy dotknąć mogą także inne części ciała, a więc powiększające się piersi, czy przybierające w obwodzie nogi i pośladki.

Swędzenie ciała w ciąży - dermatozy

Swędzenie ciała w ciąży może jednak mieć także poważniejsze podłoże. Przemiany hormonalne, metaboliczne oraz immunologiczne prowadzą często do rozwoju schorzeń zbiorczo nazywanych dermatozami ciążowymi, w przebiegu których notowane są takie objawy, jak świąd, opryszczka, stany zapalne – zwłaszcza w I trymestrze.  W publikacji Dermatozy swoiste dla okresu ciąży, Dorota Roguś-Skorupska wymienia następujące potencjalne problemy zdrowotne o charakterze dermatologicznym, które mogą wywoływać swędzenie skóry w ciąży:

 • opryszczki ciężarnych, 
 • liszajec opryszczkowaty, 
 • swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży, 
 • świerzbiączka ciężarnych,
 • świąd ciężarnych,
 • grudkowe zapalenie skóry ciężarnych,
 • autoimmunologiczne progesteronowe zapalenie skóry ciężarnych, 
 • swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych,
 • rumień guzowaty ciężarnych.

Swędzenie skóry w 9 miesiącu ciąży

Swędzenie skóry w 9 miesiącu ciąży bywa objawem tak zwanej cholestazy, czyli zastoju żółci. Jest to schorzenie wątroby, o nie do końca poznanej etiologii, dotykające wyłącznie kobiety noszące w swoim łonie dziecko i ustępujące samoistnie po porodzie. W większości wypadków pojawia się w III trymestrze. Typowe dla cholestazy objawy kliniczne, to:

 • uporczywy świąd całego ciała (u większości pacjentek),
 • żółtaczka (u około 10 procent ciężarnych),
 • wzrost stężenia kwasów żółciowych. 

Cholestaza jest przejściowa i dla samej matki nie stanowi zagrożenia. Jednak aż u 19-60 procent cierpiących na nią pacjentek prowadzi do przedwczesnego porodu, a w 1-4 proc. przypadków skutkiem może być obumarcie płodu (dane: P. Milkiewicz, Cholestaza ciążowa — wybrane aspekty). Ryzyko to w największym stopniu występuje w 37-38 tygodniu ciąży, dlatego zaleca się u kobiet chorych na cholestazę sprowokowanie porodu w 36. tygodniu, a więc na samym początku dziewiątego miesiąca. 

Jak złagodzić swędzenie skóry w ciąży?

Wszystko zależy od przyczyny występujących dolegliwości. W przypadku rozstępów, stosuje się specjalne kremy, żele i balsamy, z zawartością takich komponentów, jak:

Dodatkowo w składzie tego typu kosmetyków powinna się znajdować między innymi witamina A. Balsamy i kremy na rozstępy mają działanie nawilżające, kojące, a także sprzyjają odbudowie włókien kolagenowych i elastynowych. Pamiętać jednak należy, że rozstępom lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć . Temu służy między innymi odpowiednia aktywność fizyczna oraz dieta, które pozwalają kontrolować masę ciała w czasie ciąży i nie dopuścić do nadmiernego rozciągania skóry. 

Jak leczyć swędzenie nóg w ciąży i inne dermatozy?

Jeśli swędzenie skóry w ciąży ma podłoże dermatologiczne lub związane jest z nieprawidłową pracą wątroby, oprócz kojących kremów i balsamów, wdrożyć należy bardziej zaawansowane leczenie. Przykładowo:

 • opryszczka ciężarnych – w postaci łagodnej stosuje się miejscowo kremy z dodatkiem kortykosteroidów oraz doustnie leki przeciwhistaminowe i wapń. W postaci zaostrzonej – doustnie lek o nazwie prednizon,  
 • świerzbiączka ciężarnych – pacjentka powinna objawowo otrzymywać leki sterydowe i przeciwświądowe,
 • cholestaza – podstawą terapii jest kwas ursodezoksycholowy, obniżający stężenie żółci w wątrobie.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Dorota Roguś-Skorupska, Dermatozy swoiste dla okresu ciąży, Borgis - Nowa Medycyna 11/2000
 • Piotr Milkiewicz, Cholestaza ciążowa — wybrane aspekty, Gastroenterologia Kliniczna, 2010, tom 2, nr 1

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych