Symptomy schizofrenii - objawy pozytywne i negatywne

Schizofrenia to jedna z najcięższych i jednocześnie najczęstszych chorób psychicznych (dotyka około 1% populacji ogólnej). Jest zaburzeniem psychicznym zaliczanym do grupy tzw. psychoz. Psychozą nazywamy stan charakteryzujący się patologicznie zmienionym postrzeganiem, przeżywaniem oraz odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają znacznie upośledzoną zdolność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi ludźmi, a w skrajnych przypadkach mogą nawet nie być do niej zdolni.
Pacjent ze schizofrenią

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Objawy schizofrenii

Wśród symptomów schizofrenii można wyróżnić objawy pozytywne i negatywne. Objawy pozytywne, czyli „dodane”, niewystępujące w warunkach fizjologii to urojenia i omamy. Z kolei objawy negatywne przejawiają się stopniowym wycofaniem z dotychczasowych aktywności i relacji, utratą zainteresowań i alienacją. Powyższym objawom może towarzyszyć zobojętnienie uczuciowe a w ekstremalnych przypadkach ekspresja emocji jest całkowicie zahamowana.

Czym są urojenia?

Urojenia to błędne przekonania, sądy oporne na wszelką argumentację i niepodlegające krytyce. Najczęściej występującymi urojeniami są urojenia prześladowcze. Chory jest zaniepokojony, że inni spiskują przeciwko niemu, śledzą go. Pacjent może być przeświadczony, że kontaktuje się z istotami pozaziemskimi lub sądzić, że ma do wypełnienia ważną dla ludzkości powinność. Motywy, którymi kieruje się chory, są niezrozumiałe, nielogiczne, wręcz absurdalne. Tego rodzaju zaburzenia potrafią w istotnym stopniu wpłynąć na życie zarówno pacjenta jak i jego bliskich i stanowić powód ogromnego cierpienia i nieustannego poczucia niepokoju.

W przypadku dostrzeżenia któregokolwiek z powyższych objawów należy koniecznie skonsultować się z psychiatrą. Wyjątkowo niepokojące jest wystąpienie u chorego myśli samobójczych z omamami słuchowymi, gdy „obce głosy” nakazują pacjentowi dokonanie autodestrukcyjnych czynów.

Czytaj również: Schizofrenia objawy - pierwsze objawy schizofrenii

Reklama

Rola osób najbliższych w procesie diagnostycznym choroby

Warto zaznaczyć, że osoba cierpiąca na schizofrenię zazwyczaj nie jest świadoma, że to, co przeżywa stanowi jedynie wytwór dotkniętej chorobą psychiki. Pozbawiona jest krytycyzmu wobec tego, czego doświadcza stąd niezwykle istotna jest rola osób najbliższych zarówno na etapie rozpoznania choroby, jak i później – w trakcie terapii.

Reklama

LAI – czyli jak rozwiązać problem braku współpracy

Znacznym obciążeniem dla otoczenia chorego jest potrzeba ciągłego motywowania go do wykonywania codziennych aktywności, w tym również do regularnego przyjmowania leków. Farmakoterapia jest elementem niezbędnym do tego, by uzyskać zadowalające efekty terapeutyczne, jednocześnie jednak terapia doustna wymagająca regularnego przyjmowania tabletek bywa uciążliwa. Rozwiązaniem może być zastosowanie tzw. LAI. Leki przeciwpsychotyczne LAI podawane w formie iniekcji 1-2 razy w miesiącu. Taki rodzaj terapii poprawia współpracę z pacjentem i daje większą szansę na dobrą kontrolę objawów oraz powrót do normalnej aktywności zarówno chorego, jak i jego opiekuna.

Więcej o LAI na stronie: http://zdrowiepsychiczne.pl/nowoczesne-formy-leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!