Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tamusulozyna (chlorowodorek tamsulosyny) - działania, wskazania i szkodliwość

Tamsulozyna to jeden z podstawowych leków stosowanych w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Jest to niezwykle skuteczny, a przy tym całkiem bezpieczny lek. Stosuje się go także do usuwania niewielkich kamieni nerkowych. Jak działa?
Lek zawierający tamsulozynę
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Tamsulozyna to jeden z najpopularniejszych preparatów stosowanych w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.
  • Może być także z powodzeniem stosowana w eliminacji niewielkich kamieni nerkowych.
  • Cena tamsulozyny jest stosunkowo niewielka i z refundacją wynosi do dziesięciu złotych za miesięczną kurację.
SPRAWDŹ TEŻ: Co to jest gruczoł krokowy i jak wpływa na płodność?
Spis treści

Reklama

Działanie tamsulozyny - co to jest chlorowodorek tamsulosyny?

Co to jest tamsulozyna? Jest to wybiórczy antagonista adrenergicznych receptorów α1A oraz α1Δ,  znajdujących się w mięśniach gładkich okolicy szyi pęcherza moczowego oraz sterczowego odcinka cewki moczowej.

Rola tych receptorów polega na wywoływaniu skurczów mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej. Mechanizm działania tamsulozyny opiera się na blokowaniu działania wspomnianych receptorów, przez co włókna mięśniowe w tych okolicach nie kurczą się.

Powszechnie stosuje się tamsulozynę w urologii właśnie w przypadku łagodnych rozrostów gruczołu krokowego.

Rozluźnione w wyniku działania leku włókna mięśniowe sprawiają, że zmniejsza się ucisk gruczołu na sterczowy odcinek cewki moczowej. Powoduje to poprawę przepływu cewkowego oraz poprawę mikcji (oddawania moczu). O przeroście prostaty można poczytać tutaj.

Więcej informacji o leku można znaleźć, zaglądając do ChPL tamsulozyny (Charakterystyka Produktu Leczniczego) lub do ulotki tamsulozyny dołączonej do każdego opakowania leku.

Reklama

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania tamsulozyny

Głównym wskazaniem do stosowania i refundacji tamsulozyny jest przerost gruczołu krokowego. Choć prostata jest tylko męskim narządem, zasadnym jest pytanie, czy można stosować tamsulozynę u kobiet. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

Substancję tę wykorzystuje się w leczeniu kamicy nerkowej bez względu na płeć pacjenta. Badania pokazują jednak, że jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy potencjalne kamienie nerkowe mają wielkość między 4 a 10 mm.

Warto zaznaczyć, że istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu tego leku i nie każdy powinien go przyjmować. Przeciwwskazaniem do stosowania tamsulozyny jest z pewnością:

  • hipotonia ortostatyczna (niedociśnienie),
  • uczulenia na lek,
  • niewydolność wątroby lub nerek.

Należy także zwrócić uwagę na związek tamsulozyny z zaćmą, czyli tzw. zespołem wiotkiej tęczówki. Wykazano, że u pacjentów leczonych tym środkiem dochodzi czasami do powikłań w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Dlatego niektórzy zalecają odstawienie leku na tydzień lub dwa przed planowanym terminem zabiegu.

Na pewno należy poinformować lekarza okulistę, który będzie operacyjnie usuwał zaćmę, o przyjmowaniu tamsulozyny.

Reklama

Dawkowanie tamsulozyny - przyjmować rano czy wieczorem?

Prawidłowe dawkowanie tamsulozyny obejmuje przyjmowanie jednej porcji leku dziennie. Wśród preparatów dostępnych w Polsce znajdziemy tabletki i kapsułki o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu, a dostępna jest tylko jedna dawka tamsulozyny, która wynosi 0,4 mg.

Pacjenci pytają często, czy przyjmować tamsulozynę rano czy wieczorem? Najlepiej jest robić o poranku. Jedną tabletkę należy popić małą ilością wody. Trzeba pamiętać, by nie robić tego nigdy na leżąco. Wynika to ze zwiększonej szansy spadku ciśnienia tętniczego, co w efekcie może doprowadzić do omdlenia lub zasłabnięcia.

Reklama

Szkodliwość tamsulozyny - jakie mogą być skutki uboczne?

Pozytywne opinie dotyczące tamsulozyny wynikają nie tylko z jej wysokiej skuteczności, ale także z małej szkodliwości. Do najczęstszych efektów ubocznych tego leku należą: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz biegunki.

Do poważniejszych, jednak niezbyt częstych skutków niepożądanych zalicza się: spadki ciśnienia, uczucie kołatania serca czy obrzęk naczynioruchowy.

Niektórzy pacjenci mają obawy, co do wpływu tamsulozyny na potencję. Rzadko zdarzają się sytuacje zaburzeń wytrysku, co może mieć również wpływ na libido. Do bardzo incydentalnych konsekwencji stosowania tego leku, które również mogą mieć wpływ na potencję, należą przypadki bolesnego wzwodu.

W momencie wystąpienia któregokolwiek z podanych objawów, należy zaprzestać stosowania leku i udać się do lekarza po konsultację.

Trzeba także pamiętać, by nie łączyć tamsulozyny, która sama jest antagonistą receptorów adrenergicznych z innymi, tego typu lekami, gdyż może to grozić mocnym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi.

Do innych leków, które wchodzą w interakcję z tamsulozyną należą:

Jeśli przyjmujesz któreś z powyższych leków, poinformuj o tym fakcie lekarza prowadzącego przed rozpoczęciem terapii tamsulozyną.

Reklama

Leki i preparaty na bazie tamsulozyny

Leki z tamsulozyną są dostępne w każdej aptece po wcześniejszym okazaniu odpowiedniej preskrypcji. Takich środków nie można jednak kupić w Polsce bez recepty.

Oryginalnym preparatem tamsulozyny był Flomax, wprowadzony na rynek w 1996 roku. Od tamtej pory pojawiło się sporo zamienników tamsulozyny, dzięki czemu cena leku sukcesywnie spadała.

Cena tamsulozyny nie jest wygórowana - bez refundacji większość preparatów kosztuje mniej niż trzydzieści złotych. Te same preparaty z refundacją kosztują najczęściej kilka złotych, a jeśli pacjent ukończył 75 rok życia to może je otrzymać nawet za darmo.

Reklama

Leki i preparaty zawierające tamsulosynę

Bibliografia

  • 10 znanych leków w nietypowych wskazaniach; https://mgr.farm/opinie/10-znanych-lekow-w-nietypowych-wskazaniach [data dostępu 21.07.2022]
  • R. Dadej; Nowoczesne leczenie łagodnego rozrostu stercza w oparciu o analizę publikacji medycznych - medycyna oparta na dowodach; Przegląd Urologiczny; 2012; 1 (71); 1-6
  • K. Widecka; Leki α-adrenolityczne i działające centralnie; Nadciśnienie tętnicze; 2007; Suplement A; 1-26
  • Medycyna Praktyczna; Tamsulozyna (opis profesjonalny); https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5924 [data dostępu 21.07.2022]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!