Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Wielokrotny orgazm - u kobiety i mężczyzny. Jak osiągnąć?

Wielokrotny orgazm nie jest mitem. Co więcej, mogą się nim cieszyć nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Co zrobić, by kilka raz z rzędu go osiągnąć?
Para w łóżku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wielokrotny orgazm to maksymalna rozkosz seksualna, przeżywana raz za razem, bez przerywania aktywności.
 • Tak zwany orgazm kaskadowy częściej i łatwej przeżywają kobiety, ale jest też możliwy u mężczyzn.
 • Tajemnica wielokrotnego orgazmu u kobiet leży w utrzymaniu napięcia w fazie plateau i kontynuacji delikatnych pieszczot, u mężczyzn zaś chodzi o rozłączenie mechanizmów orgazmu i wytrysku.
SPRAWDŹ TEŻ: Edging: co to jest? Jak przedłużyć przyjemność z seksu?
Spis treści

Reklama

Na czym polega wielokrotny orgazm?

Wielokrotny orgazm często nazywany jest kaskadowym, jako że kolejne kulminacje rozkoszy przychodzą po sobie falami, jedna po drugiej, bez przerywania aktu seksualnego, bez chwili wytchnienia.

Szczytowanie może następować w odstępach kilkusekundowych, ale też kilkuminutowych lub dłuższych. Wszystko zależy od sposobu i tempa stymulacji, libido, pobudliwości, stanu emocjonalnego i wielu innych zmiennych.

W przypadku kobiet czynnikiem warunkującym możliwość przeżycia orgazmu kaskadowego, jest zdolność do szczytowania w ogóle. Jeśli w tym zakresie nie występują dysfunkcje, osiąganie rozkoszy pozostaje kwestią chęci, umiejętności, doświadczenia etc.

W przypadku mężczyzn dojście na szczyt zazwyczaj jest łatwiejsze, zdecydowanie jednak trudniej jest osiągnąć kulminację raz za razem. Sekret wielokrotnych orgazmów u mężczyzn leży w umiejętności powstrzymania wytrysku, co jest możliwe, choć zazwyczaj wymaga dużego doświadczenia.

Reklama

Wielokrotny orgazm u kobiety

Szczytowanie u kobiet ma bardzo indywidualny charakter – paleta odczuwanych doznań jest bardzo szeroka, podobnie jak ilość dróg prowadzących do celu. Wyróżnia się orgazm:

 • pochwowy, będący efektem stymulacji różnych partii waginy, w tym między innymi tak zwanego punktu G, zlokalizowanego na przedniej ściance, około 3 cm od wejścia, czy punktu A, znajdującego się bardzo głęboko, w pobliżu szyjki macicy;
 • łechtaczkowy, przez lata uważany za „mniej wartościowy” za to łatwiejszy do osiągnięcia, dziś jednak cieszących się statusem pełnoprawnego;
 • analny, angażujący zwieracze odbytu oraz zakończenia nerwowe w pochwie, którą od odbytu dzieli zaledwie jedna cienka ścianka, trudny do osiągnięcia, rzadki, ale z reguły bardzo silny.

Wielokrotny orgazm u kobiety często możliwy jest dzięki łączeniu różnych technik stymulacji. Stosunkowo często po orgazmie pochwowym następuje szczytowanie łechtaczkowe – pod warunkiem, że utrzymany zostanie odpowiedni poziom napięcia seksualnego.

https://youtu.be/1c_jjfjMYLY

Reklama

Jak osiągnąć wielokrotny orgazm?

Aby lepiej zrozumieć tajemnicę wielokrotnego orgazmu u kobiet, należy odwołać się do klasycznych teorii opisujących kolejne fazy aktu seksualnego, takich jak koncepcja W. Mastersa i V. Johnson. Zakłada ona następowanie po sobie etapów podniecenia, plateau, orgazmu i odprężenia.

Kluczowy w tym przypadku jest drugi z nich. Plateau dosłownie oznacza płaskowyż, a w seksuologii - utrzymujący się stan wysokiego podniecenia, ze wzmożonym napięciem mięśniowym, przyspieszoną akcją serca i podwyższonym ciśnieniem.

W dużej mierze odpowiedź na pytanie, jak osiągnąć wielokrotny orgazm, u kobiet sprowadza się do następujących wskazówek:

 • nie pozwolić ciału przejść do fazy odprężenia;
 • utrzymać napięcie erotyczne na poziomie plateau;
 • po osiągnięciu orgazmu kontynuować stosunek lub pieszczoty, ewentualnie modyfikując ich technikę lub natężenie.

Warto zadbać o urozmaiconą stymulację, pochwy, łechtaczki, być może odbytu czy innych, szczególnie wrażliwych miejsc. W szczególności po przeżytym orgazmie warto się skupić na pieszczotach łechtaczki – delikatnych, niekoniecznie bezpośrednich.

Dodatkowych bodźców dostarczyć mogą w takiej sytuacji akcesoria erotyczne – różnego typu wibratory i dilda doskonale nadają się do tego, by kontynuować miłosną grę bez chwili przerwy.

Reklama

Wielokrotny orgazm  u mężczyzny

Droga, prowadząca do orgazmu męskiego jest prostsza, mniej zróżnicowana, bardziej mechaniczna. Choć jest to daleko idącym uogólnieniem, można stwierdzić że w wielu przypadkach wystarczającym środkiem jest mechaniczna, rytmiczna stymulacja członka – w czasie stosunku, seksu oralnego czy masturbacji.

W większości przypadków po zaznaniu finalnej rozkoszy, mężczyzna nie jest przez pewien czas zdolny do dalszej aktywności. Bynajmniej jednak tak być nie musi, wielokrotny orgazm u mężczyzny jest możliwy, choć technicznie trudno osiągalny.

Kluczem jest zrozumienie, że choć orgazmowi zazwyczaj towarzyszy wytrysk nasienia, procesy te nie są ze sobą tożsame. To właśnie ejakulacja, a nie orgazm sam w sobie, powoduje silne rozprężenie po stosunku.

Jeśli zatem uda się oba mechanizmy od siebie oderwać, powstrzymując wytrysk, mężczyzna będzie zdolny do kontynuacji, nawet po szczytowaniu.

Reklama

Wstrzymywanie wytrysku i wielokrotny orgazm u mężczyzny

Wstrzymywanie wytrysku i wielokrotny orgazm u mężczyzny są wykonalne, wymaga to jednak praktyki i samozaparcia.

Ejakulację można zahamować, by jednak służyć to miało osiąganiu kolejnych szczytów, niekoniecznie należy się odwoływać do klasycznych metod opóźniania wytrysku, takich jak uciskanie członka czy okolicy między prąciem a jądrami.

Tego typu manipulacje skutecznie mogą powstrzymać nie tylko wyrzut spermy, ale też sam orgazm.

Zamiast tego mężczyznom zaleca się pracę nad siłą i świadomością mięśni dna miednicy, a także stosowanie technik medytacyjnych, pozwalających osiągnąć zwiększoną kontrolę nad ciałem i jego reakcjami.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotr Gałecki i inni, Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – część II, Pol. Merk. Lek., 2012, XXXIII, 194, 120
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Sposoby na zrobienie malinki
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Orgazm przez sen
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda