Dla Ciebie, na zdrowie!

Zamienniki posiłków (MRP) - czym są i czy mogą pomóc w diecie?

MRP – ten akronim jest doskonale znany osobom aktywnym, a w ostatnim czasie coraz śmielej przebija się także do powszechnej świadomości. Nic dziwnego. Specjaliści z zakresu dietetyki wyrażają przekonanie, że funkcjonalne zamienniki posiłków to żywność przyszłości. Przyszłości, u której progu właśnie stoimy. Coraz więcej osób rezygnuje z dań typu fast food i niezdrowych przekąsek na rzecz pełnowartościowych posiłków, które nie wymagają przygotowania. Co kryje się pod skrótem MRP? Jak zamienniki posiłków wpływają na organizm i czy mogą pomóc w diecie? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Zamienniki posiłku
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Codzienność stawia przed nami wiele wyzwań. Sama praca zawodowa pochłania znaczną część naszego dnia, a przecież większość osób musi jeszcze zadbać o potrzeby najbliższych. Doba ma tylko 24 godziny, a w natłoku codziennych spraw i obowiązków trudno nam znaleźć choćby kilka godzin na to, byśmy mogli zatroszczyć się o siebie. Niestety, wszelkie zaniedbania w tej kwestii mają bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Nadwaga lub otyłość, pogorszenie sprawności fizycznej, kondycji włosów, cery i paznokci, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją – to tylko niektóre konsekwencje niewystarczającego wypoczynku i przede wszystkim złej, niewłaściwie zbilansowanej diety. 

Reklama

Współczesny styl życia = zdrowy styl życia?

W XXI wieku Polacy zaczęli rozumieć, że bierny wypoczynek przed telewizorem, z miską prażonej kukurydzy na kolanach i dużą butelką słodkiego napoju pod ręką, nie przekłada się na żadne realne korzyści. O ile kiedyś widok osoby uprawiającej jogging mógł dziwić, tak teraz aktywność fizyczna staje się stałym punktem w planie dnia coraz większej liczby osób. To bardzo dobra informacja, jednak w tym miejscu nie można nie wspomnieć, że wielu aktywnych zapomina, że dla zdrowia i formy, kluczowe znaczenie ma zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta.

Niestety, szalone tempo życia i wynikający z tego brak wolnego czasu sprawiają, że wielu z nas częściej niż w domu stołuje się w barach szybkiej obsługi, serwujących „nieważne co, byle szybko”. Taka dieta nasyca organizm nadmiarem kalorii, tłuszczami trans i sztucznymi składnikami, a jednocześnie nie dostarcza nam tego, czego faktycznie potrzebujemy. Zastanówmy się przez chwilę, jak wygląda typowy plan dnia? Praca, często z nadgodzinami, w międzyczasie coś szybkiego do zjedzenia, później codzienne sprawy, a jeśli wystarczy nam energii, wyjście na siłownię lub do fitness klubu. Nie, taki styl życia z całą pewnością nie może być nazywany zdrowym, bo brakuje w nim jednego kluczowego czynnika – zdrowej diety.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że zaburzenie prawidłowego bilansu makroskładników i deficyt mikroelementów sprawia, że aktywność fizyczna nie przynosi pełnych korzyści. Można przerzucać setki kilogramów na siłowni i wylewać z siebie siódme poty podczas treningu cardio, ale bez odpowiedniej diety i tak nie uda się wyrzeźbić wymarzonej sylwetki.

Reklama

Czym są zamienniki posiłków MRP?

W tym miejscu płynnie przechodzimy do MRP i korzyści, jakie dają te dania gotowe. Ten tajemniczo brzmiący skrót oznacza meal replacement powders, czyli w dosłownym tłumaczeniu: proszki zastępujące posiłek. Zostały opracowane z myślą o potrzebach sportowców, którzy przedstawiają szczególne potrzeby żywieniowe, jednak już jakiś czas temu wyszły poza obszar zawodowego i amatorskiego sportu, stając się ważnym elementem diety wszystkich osób, które nie mogą lub nie chcą spędzać czasu w kuchni. To po prostu gotowe dania, które zawierają wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Na przestrzeni lat, MRP przeszły istotną ewolucję i w tym miejscu należy podkreślić, że rozwinięcie tego skrótu jest obecnie nieco mylące. Trzeba bowiem wiedzieć, że zamienniki posiłków to nie tylko proszki przeznaczone do zalania wodą lub mlekiem, ale także gotowe koktajle i batony. Żeby przekonać się, że MRP niejedno mają imię, wystarczy odwiedzić stronę https://eatyx.eu/ i przyjrzeć się ofercie OSHEE FUTURYX FOOD, która uwzględnia nie tylko gotowe koktajle, ale także pełnowartościowe przekąski w formie batona.

Gdzie tkwi siła MRP? Wysokiej jakości gotowy posiłek ma za zadanie pokryć wszystkie potrzeby żywnościowe organizmu. Specjalnie opracowana formuła uwzględnia kluczowe makroskładniki, zbilansowane w odpowiednich proporcjach (białka różnej frakcji, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, niezbędne kwasy tłuszczowe i błonnik pokarmowy). Dodatkowo zawierają wszystkie najważniejsze minerały i witaminy, których nie może zabraknąć w prawidłowo zbilansowanej diecie. Czy można zatem powiedzieć, że zamiennik posiłku jest pełnowartościową alternatywą dla prawidłowo skomponowanego obiadu, śniadania lub kolacji? Oczywiście, że tak i to stwierdzenie z całą pewnością nie będzie nadużyciem.

Nikt nie musi jednak wierzyć nam na słowo. Wystarczy odwiedzić stronę https://eatyx.eu/dania-gotowe-eatyx, wybrać dowolny produkt z oferty FUTURYX FOOD i przyjrzeć się jego wartościom odżywczym. Za przykład posłuży nam posiłek w formie płynnej z linii READ-YX. Zawartość jednej niewielkiej butelki pokrywa aż 42 proc. dziennego zapotrzebowania na proteiny, 26 proc. zapotrzebowania na tłuszcze i 6 proc. zapotrzebowania na węglowodany. Dodatkowo zawiera właściwie kompletny zestaw witamin i minerałów. Właśnie tak powinien wyglądać prawidłowo zbilansowany posiłek.

Reklama

Kto powinien włączyć MRP do swojego jadłospisu?

Specjalnie opracowana receptura sprawia, że zamienniki MRP są dobrym wyborem nie tylko dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, ale dla wszystkich, dla których ważne jest zdrowie. Prawidłowo zbilansowana dieta w każdym przypadku jest punktem wyjścia do osiągnięcia dobrego samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu. Jeżeli więc nie masz czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków w domu lub po prostu nie wiesz, jak łączyć ze sobą składniki żywieniowe, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, MRP są dla ciebie. Przekąski w proszku i szybkie przekąski w formie koktajli i batonów wykazują też dużą przydatność w procesie redukcji tkanki tłuszczowej.

Reklama

Jak zamienniki posiłków wspierają dietę redukcyjną?

Dla pełnej jasności – tego typu produkty to nie „cudowny środek”, który sam z siebie spala tłuszcz. Zamienniki posiłków nie zawierają żadnych specjalnych substancji wspomagających odchudzanie. Dlaczego? Ponieważ do skutecznej redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej nie potrzebujesz niczego poza odpowiednio zbilansowanymi posiłkami i lekkim deficytem kalorycznym.

Profesjonalni dietetycy nie mają wątpliwości, że diety faworyzujące jeden makroskładnik i wykluczające pozostałe przynoszą więcej szkody niż pożytku. Proces odchudzania to nie sprint. Bliżej mu do maratonu. Każdy może osiągnąć wymarzone efekty, dostarczając do organizmu nieznacznie mniej kalorii, niż potrzebuje, a jednocześnie zaspokajając swoje potrzeby żywieniowe w stu procentach. Jak do tej zasady mają się zamienniki posiłków? Spieszymy z wyjaśnieniem.

MRP zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przy tym są daniami dość niskokalorycznymi. Za przykład ponownie posłuży nam płynny posiłek READ-YX. Jedna porcja o objętości 500 ml zaspokaja 16 proc. dobowego zapotrzebowania energetycznego organizmu przeciętnej dorosłej osoby.

Dodatkowo osoba włączająca MRP do swojej diety może mieć pewność, że umieszczone na opakowaniu informacje dotyczące zawartości makroelementów i wartości energetycznej pokrywają się ze stanem faktycznym. To sprawia, że łatwo można kontrolować dobowy bilans kalorii i makroskładników. W przypadku domowych dań jest to o wiele trudniejsze. Wynika to z faktu, że uzyskanie prawidłowego bilansu wymaga niezwykle starannego przygotowywania posiłków, a i tak obliczona wartość najczęściej ma charakter czysto teoretyczny, bo produkty żywnościowe, które możemy kupić w sklepach, wykazują coraz gorszą jakość.

Mówiąc o przydatności MRP w odchudzaniu, nie można nie wspomnieć o wysokiej zawartości błonnika. Ten składnik usprawnia pracę układu pokarmowego, spowalnia wchłanianie substancji pokarmowych i hamuje nadmierny apetyt. Wysokiej jakości produkty nie zawierają za to laktozy, która w praktyce jest niczym innym, jak cukrem prostym, sprzyjającym odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Reasumując, zamienniki posiłków mogą wpływać korzystnie na proces redukcji wagi, ale pod warunkiem, że cały jadłospis osoby odchudzającej się będzie skomponowany w sposób prawidłowy.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Produkty bez glutenu
Czym jest deficyt kaloryczny? Jak go obliczyć? Kiedy przyda Ci się informacja o bilansie kalorycznym?
Produkty ze zbilansowanej diety
Jedzenie na kacu - co najlepiej jeść i pić, aby nawodnić organizm?
Kobieta nie ma apetytu na kacu
Podobne artykuły
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Produkty na dietetyczną kolację
Dietetyczna kolacja – na ciepło i sałatki. Przepisy

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!