Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Nadczynność tarczycy u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jakie są skutki?

Nadczynność tarczycy u mężczyzn może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak przełom tarczycowy, a nawet zapaść. Dlatego warto obserwować organizm, by w porę dostrzec niepokojące sygnały, które mogą nakierować na zaburzenia tarczycowe. Do objawów nadczynności tarczycy zalicza się m.in. kołatanie serca, chudnięcie, nerwowość, czy bezsenność. Czy ten rodzaj nieprawidłowości wpływa na męską płodność? Jak leczy się nadczynność tarczycy?
Badanie tarczycy u mężczyzny
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest nadczynność tarczycy u mężczyzn?

Tarczyca u mężczyzn zajmuje niewielki obszar tuż nad „jabłkiem Adama”, waży około 30 g. Pomimo niedużych rozmiarów i wagi jest jednak ogromnie ważnym organem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie innych narządów w ustroju, jak np. jądra, czy prącie oraz całych układów, jak np. nerwowy, oddechowy, krążeniowy, czy mięśniowo-szkieletowy.

Zdrowa tarczyca zapewnia też m.in. dobrą przemianę materii i właściwie działającą gospodarkę wodną w organizmie.

Zaburzenia tarczycy u mężczyzn mogą spowodować liczne konsekwencje zdrowotne, w tym niepłodność, a nawet zawał serca. Gruczoł tarczowy może produkować za mało hormonów (wówczas mówi się o niedoczynności tarczycy) lub za dużo. Ten ostatni stan określa się jako nadczynność tarczycy.

U mężczyzn występuje ona nawet pięciokrotnie rzadziej niż u kobiet, jednak nie wolno bagatelizować tej nieprawidłowości. Hormony, o których mowa, to produkty, wśród których wyróżnia się trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę.

Reklama

Przyczyny nadczynności tarczycy u mężczyzn

Wymieniając przyczyny nadczynności tarczycy u mężczyzn przede wszystkim należy zwrócić uwagę na chorobę Gravesa-Basedowa, a także na wytworzenie się wola (czyli powiększenia się gruczołu tarczowego), które może być klasyfikowane jako guzkowe toksyczne lub rozlane toksyczne.

Chora tarczyca u mężczyzn może być też wynikiem istnienia schorzeń zapalnych tarczycy, wśród których wylicza się przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (początkowy etap choroby Hashimoto) oraz podostre zapalenie tarczycy (wstępna faza choroby de Quervaina).

Ponadto za nadczynnością tarczycy u panów może stać przyjmowanie zbyt dużej dawki jodu lub nadmiernych dawek hormonów tarczycy, aplikowanych przy niedoczynności tego gruczołu. 

Co więcej, nadczynność tarczycy może także wynikać z guzków przysadki mózgowej lub guzów trofoblastu.

Reklama

Objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn

Jak manifestuje się nadczynność tarczycy u mężczyzn? Objawy tego zaburzenia najczęściej dotyczą:

 • drażliwości (chory szybko się denerwuje, łatwo daje się wyprowadzić z równowagi, jest bardzo czuły na swoim punkcie),
 • zmniejszenia wagi,
 • reakcji na ciepło (pacjent źle znosi wysokie temperatury na zewnątrz, nie marznie nawet zimą, szybko się poci, ma stale wilgotne dłonie),
 • drżenia dłoni (a ściślej palców dłoni, co może być mylone z symptomem choroby Parkinsona),
 • szybszej pracy serca (którą mężczyzna może odczuwać jako kołatanie serca, co może przerodzić się w migotanie przedsionków, a nawet niewydolność serca),
 • większej męczliwości (odczuwanej przede wszystkim w nogach, taka osoba będzie męczyła się już podczas wejścia na kilka stopni schodów),
 • duszności,
 • problemów ze snem,
 • pogorszenia się kondycji włosów, paznokci i skóry (włosy stają się rzadsze, paznokcie – łamliwe, a na skórze mogą się pojawić przebarwienia),
 •  kłopotów trawiennych (częściej zaparć, jednak mogą się też zdarzać nawracające biegunki),
 • problemów z oczami (które mogą łzawić, piec, boleć; niekiedy obserwuje się wytrzeszcz gałek ocznych).;

Objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn dotyczą też pracy hormonów płciowych, co może przejawiać się w zaburzeniach dotyczących sfery seksualnej. 

Reklama

Skutki nadczynności tarczycy u mężczyzn

Nadczynności tarczycy jak i innych chorób związanych z tym organem nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do wielu powikłań, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Chora tarczyca może przede wszystkich prowadzić do niepłodności ze względu na nieprzyjemne objawy, które są męczące dla organizmu, a także przez wahania hormonów. Nadczynność prowadzić może również do zaburzeń rytmu czy nawet niewydolności serca.

Jednym z najgroźniejszych powikłań przy nadczynności tarczycy jest tzw. przełom tarczycowy, który może stanowić wstęp do zapaści krążeniowej, a dalejdo śmierci.

Reklama

Nadczynność tarczycy u mężczyzn a płodność

Czy istnieje zależność w takiej konfiguracji? Gruczoł tarczowy odpowiada za wytwarzanie rozmaitych hormonów. Jednym z nich jest testosteron, który to, jeśli występuje w niewłaściwej ilości, może prowadzić do zmniejszenia ochoty na seks

Duszność, drżenie rąk, nerwowość, nadpobudliwość, kłopoty ze snem – te i wiele innych oznak nadczynności tarczycy u panów prowadzi do obniżenia libido oraz do kłopotów z erekcją (takich jak niemożność osiągnięcia wzwodu, utrzymania go, czy niesatysfakcjonujący rezultat wzwodu), a co z tym związane niemożność dojścia do orgazmu i ejakulacji.

Na rynku farmaceutycznym są dostępne odpowiednie leki na wyregulowanie produkcji hormonów, dzięki czemu sfera seksualna także może zostać ustabilizowana.

Reklama

Leczenie nadczynności tarczycy u mężczyzn

Nadczynność tarczycy stwierdza się na podstawie wyników badań określających stężenie TSH (które będzie zaniżone) oraz wolnej frakcji hormonów fT3 i fT4 (które będą powyżej normy). W dalszej diagnostyce lekarz może zlecić wykonanie np. USG tarczycy, scyntygrafię tarczycy, biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tego gruczołu.

Jeśli przez medyka zostanie orzeczona nadczynność, u mężczyzn leczenie może objąć następujące działania

 • aplikowanie farmaceutyków przeciwtarczycowych (tyreostatyków), które mają za zadanie zmniejszyć produkcję hormonów,
 • podawanie beta-blokerów, które ograniczają lub niwelują nieprzyjemne objawy nadczynności tarczycy (endokrynolodzy najczęściej stawiają na łączenie terapii tyreostatykami i beta-blokerami),
 • zlecanie przyjmowania jodu radioaktywnego,
 • operacja tarczycy, polegająca na wycięciu całego lub fragmentu gruczołu tarczowego; do której wskazaniem jest m.in. rak tarczycy oraz duże, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu wole;

W leczeniu nadczynności tarczycy u mężczyzn niemałe znaczenie odgrywa odpowiednia dieta. Nie zaleca się spożywania takich produktów jak: kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, groch, orzechy oraz ostrych przypraw.

Czytaj również

Bibliografia

 • Cohen Suzy, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Oficyna Wydawnicza ABA, 2018, I, ISBN 9788365717054.
 • Jarząb Barbara, Gawrychowski Jacek, Choroby tarczycy i przytarczyc. Diagnostyka i leczenie, MediPage, 2014, I, ISBN 978-83-61104-89-6.
 • Budlewski T., Franek E.: Diagnostyka obrazowa chorób tarczycy, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 37–41.
 • Łącka K., Czyżyk A., Leczenie nadczynności tarczycy, Farmacja Współczesna, 2008; 1: 69-78.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Endokrynologia
Hashimoto - co to jest i jak się objawia? Przyczyny, dieta i badania
choroba Hashimoto
Niedoczynność tarczycy - objawy i dieta. Czym grozi nieleczona?
Niedoczynność tarczycy
Guzki tarczycy - jak je rozpuścić? Objawy i leczenie
Wizualizacja tarczycy u mężczyzny
Podobne artykuły
Badanie FT3 w diagnostyce tarczycy
FT3 - co oznacza i jaka jest norma? Interpretacja wyników
Lekarz pokazuje model tarczycy z przytarczycami
Nadczynność przytarczyc - objawy. Czy powoduje tycie?
Kobieta w za dużych spodniach
Nadczynność tarczycy - tycie czy chudnięcie? Wpływ choroby na masę ciała
Lekarz bada powiększoną tarczycę
Powiększona tarczyca - jak rozpoznać? Przyczyny, objawy i wyniki

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!