Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jakie są skutki?

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn występuje pięć razy rzadziej niż u kobiet, jednak to panowie częściej bagatelizują niepokojące objawy, które wskazują na ryzyko występowania zaburzeń funkcjonowania tego narządu. Problemy z erekcją, mniejsza ochota na seks, senność, znużenie – to tylko niektóre z symptomów, które mogą decydować o niedoczynności tarczycy.
Badanie palpacyjne tarczycy u mężczyzny
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest niedoczynność tarczycy u mężczyzn?

Niedoczynność tarczycy u mężczyzn oznacza, że w organizmie występuje niedobór hormonów tarczowych. O tym, że gruczoł tarczowy jest dysfunkcyjny, a konkretnie produkuje za małą ilość hormonów, decydują wyniki badań laboratoryjnych, w których TSH jest zawyżone, a trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) są zaniżone.

Lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie dalszych analiz, np. określenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, czy USG tarczycy.

Taki stan wpływa na ogólne funkcjonowanie ustroju, przede wszystkim na układ nerwowy, krwionośny, ale też mięśniowo-szkieletowy. Chora tarczyca u mężczyzn negatywnie wpływa także na gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Co więcej, jeśli tarczyca u mężczyzn funkcjonuje wadliwie, obserwuje się zaburzoną pracę plemników. To bardzo delikatny dla panów temat, z którym wiążą się takie sytuacje jak zmniejszona ruchliwość plemników, obniżone libido czy zaburzenia erekcji.

Reklama

Przyczyny niedoczynności tarczycy u mężczyzn

Zaburzenia tarczycy u mężczyzn mogą być spowodowane przez rozmaite czynniki, należą do nich m.in.:

 • choroba Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) – wpływa destrukcyjnie na tarczycę obniżając liczbę hormonów, w jej przebiegu nie obserwuje się bolesności;
 • usunięcie tarczycy w drodze operacji – do którego doszło na skutek np. raka tarczycy, wola guzkowatego, czy choroby Gravesa-Basedowa;
 • inne niż choroba Hashimoto zapalenia tarczycy (np. podostre zapalenie tarczycy);
 • leki (m.in. na arytmię, przeciwnowotworowe, czy antywirusowe);
 • promieniowanie jodu – pacjent jest poddawany takiej formie leczenia np. kiedy choruje na nowotwór tarczycy, czy schorzenie Gravesa-Basedowa;
 • niedobór jodu.

Za niedoczynnością tarczycy u mężczyzn mogą też stać nieprawidłowości w jej budowie, czy funkcjonowaniu przysadki mózgowej lub podwzgórza

Po wycięciu gruczołu tarczowego oraz po przejściu innej terapii, mającej związek z zaburzeniami tarczycy, pacjent powinien pozostawać pod kontrolą lekarza i regularnie sprawdzać parametry dotyczące funkcjonowania gruczołu tarczowego.

Objawy niedoczynności tarczycy u mężczyzn

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u mężczyzn? Objawy tego zaburzenia nie są specyficzne, niejednokrotnie sugerują występowanie innych schorzeń, czy defektów w ustroju. 

Wśród symptomów, na które szczególnie powinni zwrócić uwagę panowie, wymienia się m.in.:

 • duszność, 
 • kaszel, 
 • problemy z przełykaniem, a nawet oddychaniem, 
 • ciągłe uczucie senności, 
 • zmęczenie, 
 • permanentne wrażenie zimna, 
 • nawracające zaparcia, 
 •  sztywność mięśni,
 • ból stawów.

Inne objawy niedoczynności tarczycy u mężczyzn dotyczą np. chrypki, tycia, pomimo obniżonego apetytu, pogorszenia pamięci, obniżenia koncentracji, obrzęku powiek, czasem całej twarzy i szyi, pojawienia się tzw. drugiego podbródka, suchości skóry, gorszej kondycji włosów i paznokci (które stają się słabe, łamliwe, wypadają), a także obniżenia nastroju. 

Jak jeszcze manifestuje się chora tarczyca u mężczyzn? Objawy związane z pracą hormonów płciowych to sfera, którą panowie z reguły interesują się najbardziej. Niestety, przy niedoczynności tarczycy obserwuje się zaburzenia erekcji, mniejszą ochotę na seks oraz niewłaściwe funkcjonowanie plemników (np. ich obniżoną ruchliwość).

Reklama

Związek niedoczynności tarczycy i płodności u mężczyzn 

Tarczyca u mężczyzn a płodność to zagadnienie, któremu warto poświęcić więcej miejsca. Przede wszystkim zwraca się uwagę na fakt występowania zaburzeń morfologii nasienia, przede wszystkim chodzi tutaj o zmniejszoną ruchliwość plemników oraz o niższą produkcję plemników, co przekłada się na ich wydajność, a w dalszej konsekwencji na płodność mężczyzny. 

Mężczyźni z niedoczynnością tarczycy zauważają także kłopoty z erekcją, opóźniony wytrysk oraz spadek libido. Wymienione czynniki także w pośredni sposób przyczyniają się do zmniejszenia męskiej płodności, ponieważ powodują, że taki pacjent rzadziej podejmuje aktywność seksualną w obawie przed zawodem partnerki oraz brakiem satysfakcji z seksu. 

Aby zniwelować skutki niedoczynności tarczycy u mężczyzn w postaci m.in. braku, czy niepełnego wzwodu, zaniku ochoty na seks, czy problemów z ejakulacją należy niezwłocznie podjąć wskazane przez medyka leczenie.

Reklama

Skutki niedoczynności tarczycy u mężczyzn

Trzeba podkreślić, że nieleczona niedoczynność tarczycy może doprowadzić u mężczyzn do całkowitej bezpłodności. Dlatego warto obserwować swój organizm, by po pojawieniu się jakichkolwiek odbiegających od normy oznak, udać się na konsultację lekarską, by wcielić odpowiednie leczenie.

Czasem nieodzowne będzie wsparcie seksuologa lub urologa, który odpowiednimi technikami terapeutycznymi oraz preparatami (o ile będzie to niezbędne) pomoże mężczyźnie w wyjściu z tego zaburzenia.

Można skorzystać też z konsultacji w przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. w przypadku tarczycy.

Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Reklama

Leczenie niedoczynności tarczycy u mężczyzn

Zaleca się regularnie badać ważne dla oceny stanu zdrowia wskaźniki, jak choćby TSH, fT3 i fT4 raz na kilka lat, a w pewnym wieku – raz na rok. Wówczas po wykryciu takiej nieprawidłowości jak niedoczynność tarczycy u mężczyzn, skutki związane z utratą płodności najpewniej nie wydarzą się, ponieważ zostanie wprowadzona odpowiednia kuracja.

Na skutek niedoczynności tarczycy może konieczna okazać się operacja wycięcia gruczołu, co u mężczyzn może powodować spadek libido, a czasem całkowity brak ochoty na seks. Jednak właściwie dobrane leki zastępujące hormony tarczycowe, zalecone przez endokrynologa powinny wyrównać te zaburzenia.

Większości chorych wystarczy jednak przyjmowanie leków, które kontrolują pracę tarczycy i wydzielane przez nią hormony.

Można też rozważyć włączenie suplementacji korzenia żeń-szeń, cynku, miłorzębu japońskiego i innych witamin oraz minerałów polecanych na potencję. Warto też wprowadzić do życia zdrową dietę przy niedoczynności tarczycy i systematyczną aktywność fizyczną.

Czytaj również

Bibliografia

 • Myers Amy, Możesz wyleczyć choroby tarczycy. Samodzielna diagnostyka i program przywracający zdrowie, Vital, 2017, 1, ISBN 9788365846006.
 • Wentz Izabella, Zapalenie tarczycy Hashimoto, Wentz LLC, 2013, 1, ISBN 9780615912196.
 • Janiec W.: Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, 301-305.
 • Ponichtera A., Borowiak E., Choroby tarczycy jako poważny problem medyczny w Polsce, Problemy Pielęgniarstwa 2008; 16, (1, 2): 192-198.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i wady tarczycy
Mała tarczyca - co oznacza? Objawy i powikłania
Lekarz trzyma w dłoni model tarczycy
Hashimoto - co to jest i jak się objawia? Przyczyny, dieta i badania
choroba Hashimoto
Guzki tarczycy - jak je rozpuścić? Objawy i leczenie
Wizualizacja tarczycy u mężczyzny
Podobne artykuły
Lekarz pokazuje model tarczycy z przytarczycami
Nadczynność przytarczyc - objawy. Czy powoduje tycie?
Model tarczycy i skalpel
Usunięcie tarczycy - jak wygląda operacja? Pozytywne i negatywne skutki
Lekarz pokazuje, gdzie jest zlokalizowany gruczolak przytarczyc
Gruczolak przytarczyc - przyczyny, objawy i leczenie. Czy to rak?
Diagnostyka raka tarczycy
Rak brodawkowaty tarczycy - diagnostyka i leczenie. Czym grozi nieleczony?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!