Dla Ciebie, na zdrowie!

Krwiak mózgu - podtwardówkowy i nadtwardówkowy

Krwiak mózgu powstaje w wyniku nagromadzenia krwi w mózgu i najczęściej jest powikłaniem urazu głowy. Krwiak mózgu może być różnej wielkości. Wyróżnia się krwiak mózgu mały, średni i duży. Objawy jakie wywołuje krwiak mózgu zależą od miejsca jego powstania i rozmiaru, jaki przyjmuje.
Mózg człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Krwiak mózgu

Krwiak mózgu jest częstym powikłaniem po urazach głowy powstałych na skutek silnego uderzenia w twardą powierzchnię. Mózg człowieka zamknięty jest w twardej czaszce, która wewnątrz posiada ostre grzebienie kostne. W wyniku silnego uderzenia w głowę, mózg nie ma gdzie się cofnąć, a ostre grzebienie kostne tną naczynia krwionośne w obrębie czaszki i wywołują krwawienie śródczaszkowe.

W zależności od położenia krwiaka w mózgu w stosunku do jednej z opon mózgu (opony twardej), wyróżnia się:

 • krwiak podtwardówkowy,
 • krwiak nadtwardówkowy,
 • krwiak śródmózgowy.

Reklama

Krwiak podtwardówkowy

Krwiak podtwardówkowy powstaje w wyniku bardzo ciężkich urazów głowy, głównie tych, w których dochodzi do złamania kości czaszki. W wyniku tego dotkliwego urazu mózgu dochodzi do gromadzenia krwi żylnej między oponą twardą i oponą pajęczą w mózgu w rezultacie czego może dojść do pęknięcia żył w mózgu.

Do objawów krwiaka podtwardówkowego zalicza się:

 • niedowład kończyn,
 • zaburzenie mowy,
 • bóle głowy,
 • utrata i zaburzenia świadomości,
 • senność,
 • napady padaczki.

Leczenia krwiaka podtwardówkowego przebiega tak samo jak w przypadku leczenia udaru mózgu. Objawy krwiaka mózgu mogą być bardzo różne i przebiegają w zależności od umiejscowienia krwiaka w mózgu, a także wielkości obszaru, jaki zajmuje.

Reklama

Krwiak nadtwardówkowy

Krwiak nadtwardówkowy (nadoponowy) powstaje w wyniku wylewu krwi do przestrzeni między kością czaszki, a oponą twardą i wiąże się  z pęknięciem kości czaszki w okolicy skroniowo-ciemieniowej.

Do charakterystycznych objawów krwiaka nadtwardówkowego zalicza się:

 • zaburzenia świadomości (tzw. przejaśnienia świadomości), które polegają na tym, że osoba początkowo traci świadomość, a następnie ją odzyskuje na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin a następnie ponownie ją traci;
 • niedowład połowy ciała, który zazwyczaj poprzedzony jest drgawkami w obszarze określonych grup mięśni, jest to tzw. marsz drgawek – drgawki rozprzestrzeniają np. od palców dłoni aż po całą rękę.

W ponad połowie przypadków krwotok nadtwardówkowy wymaga natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej. W sytuacji braku leczenia operacyjnego może dojść do śpiączki.

Reklama

Krwiak śródmózgowy

Krwiak śródmózgowy powstaje w sytuacji gdy krew gromadzi się w obrębie podstawy płatów czołowych i skroniowych. Umiejscowienie krwiaka śródmózgowego może być jednak różne. Krwiaki tego typu mogą wystąpić także w tylnej części jamy czaszki i w związku z tym mogą nieść wiele powikłań takich jak zaburzenie oddychania.

Reklama

Krwiak w głowie

Krwiak w głowie może także powstać w wyniku samoistnego nagromadzenia się krwi w tkance mózgowej. Są to samoistne krwiaki śródmózgowe, które nie powstały w wyniku urazu. Samoistny krwiak w głowie najczęściej powstaje w wyniku nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju krwiaka w głowie są także:

 • cukrzyca,
 • alkoholizm,
 • uzależnienie od nikotyny.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Wstrząs mózgu - objawy i leczenie
Wstrząs mózgu po urazie lub wypadku
Amnezja - co to jest i jak się objawia? Przyczyny i leczenie utraty pamięci
Mózg człowieka oraz trzy puzzle
Jamistość rdzenia - objawy, przyczyny i leczenie. Jakie rokowania?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Podobne artykuły
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Osoba trzymająca dłoń na pulsie
Ból głowy - 3 najczęstsze przyczyny
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!