} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

23 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, USG

Zgodnie z kalendarzem ciąży 23 tydzień stanowi początek szóstego miesiąca ciąży. Kobieta znajduje się w drugim trymestrze ciąży, z reguły ma dużo siły i energii, wynikającej z dobrego samopoczucia i radosnego odczuwania ruchów dziecka. Jak rozwija się w tym czasie płód można zobaczyć na monitorze urządzenia podczas badania USG w ciąży.
kalendarz ciąży 23
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

23 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

23 tydzień ciąży – ale który to miesiąc? Właśnie zaczął się 6 miesiąc ciąży. Trwa drugi trymestr, jednak wielkimi krokami zbliża się już meta – trzeci trymestr ciąży i termin porodu.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Fizjologicznie i prawidłowo przebiegająca ciąża znajduje się teraz w najbezpieczniejszej i najprzyjemniejszej fazie. Brzuch ciężarnej jest widoczny lecz z reguły nie na tyle duży, by był nad wyraz uciążliwy.

Przyszła mama odczuwa rozczulające, jeszcze niezbyt mocne „kopniaki” dziecka, co działa na nią uskrzydlająco. Często w tym okresie budzi się w niej potrzeba „wicia gniazda” i szykowania wyprawki dla dziecka.

To dobry moment na takie czynności, bo nie warto zostawiać tak ważnych kwestii na ostatnią chwilę, a teraz przyszła mama ma na to największą porcję siły i energii.

Reklama

23 tydzień ciąży – co odczuwa ciężarna?

Poza przypływem sił witalnych ciężarna może odczuwać w drugim trymestrze ciąży także wahania nastroju, niepokój związany ze zbliżającym się terminem porodu oraz znużenie byciem w ciąży.

Natomiast objawy ciąży o charakterze fizycznym, jakie mogą wystąpić w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży, mogą (ale nie muszą) być następujące:

 • upławy z pochwy w kolorze białawym;
 • ból w podbrzuszu (za który odpowiadają naciągające się więzadła podtrzymujące macicę);
 • zgaga i wzdęcia;
 • zaparcia;
 • krwawienie z dziąseł oraz nosa;
 • wzmożony apetyt;
 • skurcze łydek;
 • okresowe bóle głowy;
 • swędzenie skóry na brzuchu;
 • obrzęki nóg, rąk oraz twarzy;
 • żylaki nóg oraz odbytu;
 • powiększenie piersi (związane z przygotowywaniem się piersi do produkcji mleka; kobieta może też zaobserwować wyciek siary);
 • bóle pleców;
 • kłopoty ze snem.

Oczywiście nie wszystkie z wymienionych symptomów mogą wystąpić, niejedna szczęśliwa ciężarna nie będzie odczuwała żadnego z przytoczonych objawów.

Każdorazowo jeśli jakaś dolegliwość jest dokuczliwa, niepokojąca lub niestandardowa, lepiej zgłosić o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Macica jest w tym momencie usytuowana mniej więcej 3,8 cm nad pępkiem, przez co zwiększa się rozmiar brzucha.

Reklama

23 miesiąc ciąży – jak wygląda rozwój płodu?

23 tydzień ciąży to czas kiedy płód staje się nieco spokojniejszy: więcej śpi niż się wierci. Taka jednorazowa porcja snu może trwać nawet i 20 godzin. Wierzgania dziecka, choć rzadsze, są jednak coraz bardziej skoordynowane.

Ruchy płodu stanowią często odzwierciedlenie emocji ciężarnej oraz reakcję dziecka na ostre światło, głośny dźwięk, wyraźny smak, itp. To właśnie w tym okresie rozwija się u malucha zmysł wzroku i słuchu.

Dziecko może mierzyć około 30 cm, a ważyć około 550 - 600 g. Dlatego kopniaczki i puknięcia płodu będą coraz bardziej odczuwalne przez przyszłą mamę.

Dziecko w łonie matki nie próżnuje cały czas przygotowując się do życia poza nim. Zatem ćwiczy odruch chwytania chętnie bawiąc się pępowiną, zamyka i otwiera oczy oraz buzię. Jednak nie wydaje z siebie dźwięków. Swój debiut wokalny będzie miał na sali porodowej tuż po wyjściu z brzucha mamy.

Ciałko płodu coraz bardziej przypomina noworodka, jednak jest jeszcze bardzo pomarszczone i pokryte delikatnym meszkiem, tzw. lanugo.

Reklama

23 miesiąc ciąży – badania w ciąży

Badania w ciąży, które najprawdopodobniej przeprowadzi lub zleci ginekolog w 23 tygodniu ciąży obejmują pomiar wagi ciała ciężarnej oraz kontrolę ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto ciężarna może zostać skierowana na badanie poziomu białka i cukru w moczu.

Lekarz prowadzący ciążę może także zaordynować sprawdzenie czynności serca płodu. Poza tym w czasie rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym należy się spodziewać badania określającego rozmiar macicy i jej wysokość, a także ułożenia dziecka w brzuchu.

Jeśli do tej pory nie zostało przeprowadzone połówkowe badanie USG w ciąży, warto się na nie wybrać. Obecnie poza tradycyjnym obrazem – 2D – dostępne są nowoczesne usługi ultrasonograficzne – trójwymiarowe zdjęcia w 3D i trójwymiarowy film w technice 4D.

Reklama

23 miesiąc ciąży – poród przedwczesny

Poród przedwczesny – to hasło spędza sen z powiek niejednej ciężarnej. Wcale nie musi (i nie powinno) do niego dojść. Jednak taka sytuacja może się zdarzyć. Dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie, które wahają się między 10 a 70 procentami.

Są one zależne od wielu czynników, jak choćby przebieg ciąży, rozwój płodu, zdrowie i ewentualne choroby ciężarnej, doświadczenie lekarzy i dostępny sprzęt medyczny niezbędny do ratowania wcześniaków, itp.

Jednak nawet jeśli uda się uratować życie takiemu maleństwu, jest ono narażone na duże ryzyko powikłań, związanych z jego rozwojem fizycznym, psychicznym i intelektualnym, odpornością na infekcje, itd.

Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego stanu w czasie ciąży i natychmiastowe informowanie lekarza prowadzącego ciążę o alarmującej czy choćby niepokojącej sytuacji.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!