Dla Ciebie, na zdrowie!

8 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, wielkość zarodka

8 tydzień ciąży kończy drugi miesiąc ciąży. Nadal trwa pierwszy trymestr ciąży, w którym objawy ciążowe mogą się nasilać i uprzykrzać życie przyszłej mamie. Zarodek osiąga wielkość dużej jagody, jest długi na około 2 cm i waży około 1 gram.
Kobieta wymiotująca nad toaleta
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

8 tydzień ciąży oznacza, że kończy się drugi miesiąc ciąży, a wciąż trwa pierwszy trymestr ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

To okres, w którym kobieta nie ma już wątpliwości co do swojego stanu. Miesiączka nie występuje od około 7-8 tygodni, w dodatku każdy test ciążowy pokazał dwie kreski. Objawy ciąży, przypadające na początek ciąży, zaczynają coraz bardziej dawać się we znaki ciężarnej, a być może także jej otoczeniu.

U kobiety trwa czas oswajania się z wiadomością o rychłym rodzicielstwie. Nie należy martwić się tym, że pierwsza reakcja na wynik testu ciążowego wiązała się z przerażeniem, paniką, lękiem, czy płaczem. Na szczęście, przyszła mama otrzymała sporo czasu na zaprzyjaźnienie się z myślą, że urodzi dziecko.

Być może ciężarnej od początku powzięcia informacji o ciąży towarzyszy euforia i podniecenie. To także normalne zjawisko. Ciąża to nawałnica hormonalna, zatem popadanie w skrajne emocje stanowi normę.

Reklama

8 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży u większości kobiet spodziewających się dziecka są w ósmym tygodniu nasilone.

Piersi stają się coraz większe i bolą. Toaleta natomiast wydaje się stałym miejscem przebywania ciężarnej: czy to z powodu ciągłej potrzeby oddawania moczu, czy też z uwagi na męczące ją wymioty, czy mdłości. Jakby tego było mało, przedłużenie wizyty w ubikacji może być także spowodowane przez zaparcia, utrudniające naturalne wypróżnianie.

Inne symptomy ciążowe, do których ciężarna powinna przywyknąć to m.in. wzdęcia w ciąży, niestrawność, zgaga, czy jadłowstręt.

Aby zniwelować te niedogodności, zaleca się picie jak największej ilości wody i jedzenie potraw zawierających dużą ilość błonnika.

W przypadku silnej awersji do jedzenia przy dużej ilości wymiotów kobieta powinna zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Być może będzie musiała wzmocnić się kroplówkami na oddziale szpitalnym.

Kolejne nieprzyjazne oznaki ciąży w ósmym tygodniu ciąży mogą dotyczyć zmęczenia, uczucia ciągłego niedospania, omdleń, zawrotów głowy, a także bólu głowy oraz wydobywania się białych upławów z pochwy.

Reklama

8 tydzień ciąży – wielkość zarodka

Wielkość zarodka w ósmym tygodniu ciąży kojarzy się z rozmiarem dużej jagody bądź borówki. Płód w ósmym tygodniu ciąży waży około 1 g, a mierzy około 2-2,5 cm.

U malucha tworzą się zawiązki mleczniaków (pierwszych ząbków dziecka) oraz powieki. Oprócz rączek i nóżek płód może pochwalić się już dłońmi i stopami, które za chwilę zostaną wzbogacone o paluszki, a nawet linie papilarne.

Ósmy tydzień ciąży to również czas na rozwój ucha: buduje się ucho zewnętrzne i wewnętrzne, odpowiedzialne za zmysł słuchu i równowagi. Malec odpowiada na ruch przyszłej mamy: jeśli jest spokojny i miarowy (kiedy ciężarna idzie lub tańczy) – kołysze się do rytmu i uspokaja, jeżeli ruchy kobiety są gwałtowne, nerwowe – niepokoją płód.

Jego narządy w dalszym ciągu intensywnie się kształtują i uczą swoich przyszłych obowiązków. To właśnie teraz zaczyna się wzrost organów rozrodczych dziecka. Kręgosłup pozyskuje swoje kształty, a głowa osiąga rozmiar połowy całego ciałka zarodka.

Reklama

8 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch w ósmym miesiącu ciąży raczej nie jest jeszcze widoczny dla otoczenia, jednak ciężarna może już dostrzegać delikatnie zaokrąglone podbrzusze oraz mniejsze wcięcie w talii niż dotychczas.

Macica wzrasta przyjmując teraz gabaryt niedużej piłki. Więzadła podtrzymujące macicę rozciągają się, przez co kobieta może odczuwać ból brzucha umiejscowiony w dolnej części, a przypominający ciągnięcie.

Nie powinien on niepokoić ciężarnej, jednak dla uspokojenia siebie i bezpieczeństwa płodu najlepiej skontaktować się w tej sprawie z lekarzem, który prowadzi ciążę.

Ciężarną mogą też niepokoić bóle podbrzusza kojarzące się z bólami miesiączkowymi, do których czasem dołącza plamienie z pochwy. Oznacza to zwykle proces zagnieżdżania się zarodka w macicy oraz wzrost płodu. Nie mniej jednak każde krwawienie czy zastanawiający ból w ciąży należy skonsultować z ginekologiem. Na ten rodzaj bólu powinny pomóc ciepłe (lecz nie gorące!) kompresy.

Reklama

8 tydzień ciąży – bezpieczeństwo ciężarnej i płodu

Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży kobieta powinna przykładać ogromne znaczenie do swojego bezpieczeństwa, a co za tym idzie do ochrony maleństwa kwitnącego w jego brzuchu.

W czasie jazdy samochodem przyszła mama zawsze powinna zapinać pas bezpieczeństwa. Jeśli siedzi na siedzeniu pasażera w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną, powinna maksymalnie odsunąć fotel. Jeśli natomiast ciężarna jest kierowcą, powinna tak ustawić kierownicę, by znajdowała się maksymalnie daleko od brzucha.

Przyszła mama powinna obecnie odpuścić wdrapywanie się na fotele, stołki oraz drabiny.

Nawet jeśli miałaby wyglądać mniej elegancko, ciężarna powinna zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie. Kobieta powinna też zwrócić uwagę na chodzenie po domu w dopasowanych łapciach, czy skarpetko-butach (rajstopy i zwykłe skarpetki mogą spowodować poślizgnięcie się i upadek).

Ciąża to czas roztargnienia i zapominania o ważnych i błahych sprawach. Dlatego warto dwa razy sprawdzić czy piekarnik albo żelazko są wyłączone.

Kobieta w ciąży nie powinna dźwigać, zatem niech da spokój przenoszeniu worków z ziemią czy braniu na ręce dzieci.

Inną kwestię stanowi aktywność fizyczna. Dobrze, aby zdrowy ruch funkcjonował w życiu ciężarnej, jednak sporty ekstremalne powinny teraz pójść w odstawkę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!