Znajdź lek

Alusal

Spis treści

Działanie

Preparat działający miejscowo w żołądku. Związki glinu reagują w żołądku z kwasem solnym tworząc chlorek glinu. W wyniku czego następuje powolne i umiarkowane zobojętnienie treści żołądkowej do pH 4, co zmniejsza uszkadzający wpływ kwasu solnego na błonę śluzową żołądka i początkowego odcinka dwunastnicy. Związki glinu nie powodują wtórnej nadkwaśności i działają ściągająco i zapierająco. Przy prawidłowej czynności nerek związki glinu tylko w niewielkiej ilości ulegają wchłonięciu, a wchłonięta część jest szybko wydalana z moczem.

Wskazania

Stany zapalne błony śluzowej żołądka związane z nadkwaśnością. Objawowe leczenie refleksowego zapalenia przełyku. Leczenie wspomagające choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hipofosfatemia. Zwężenie jelita grubego. Ciężka niewydolność nerek (ryzyko kumulacji jonów glinu). Jednoczesne stosowanie leków lub suplementów diety w postaci tabl. musujących zawierających kwas cytrynowy (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek). Dzieci <6 lat.