Kelicardina

Reklama

Działanie

Lek stosowany tradycyjnie jako nieznacznie zwiększający siłę skurczu mięśnia sercowego (działanie inotropowo dodatnie) i zmniejszający częstotliwość jego skurczów (działanie chronotropowo ujemne). Glikozydy kardenolidowe zawarte w wyciągu z ziela konwalii mają udokumentowane słabe działanie podobne do strofantyny.

Wskazania

Lek tradycyjnie stosowany w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, niewymagającej stosowania innych leków, bez objawów zastoju krążenia i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w wieku starszym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zapalenie wsierdzia. Miażdżyca naczyń wieńcowych. Blok serca. Zawał mięśnia sercowego. Okres podawania sulfonamidów. Stany niedoboru potasu. Ze względu na różną siłę działania nie zaleca się łączenia leku z innymi glikozydami nasercowymi.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia obrzęków spowodowanych przez niewydolność serca należy zastosować silniejsze środki nasercowe. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży. Lek zawiera 59-67% (v/v) etanolu tzn. do 542 mg na dawkę (1 ml), co jest równoważne 13,4 ml piwa, 5,6 ml wina - nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką oraz z chorobą alkoholową.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko mogą wystąpić: nudności, zaburzenia rytmu serca, ból głowy, pokrzywka.

Interakcje

Nie należy stosować z innymi preparatami zawierającymi glikozydy nasercowe oraz β-blokerami. Chinidyna, sole wapnia, saluretyki, leki przeczyszczające oraz glikokortykosteroidy (przy długotrwałej terapii) nasilają działanie preparatu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 20 kropli (ok. 1 ml) 3 razy dziennie. Preparat przyjmować między posiłkami.

Reklama

Uwagi

Alkohol zawarty w leku może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w okresie 1/2 h po zażyciu.

Pharmindex