Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Mentho-paraffinol Aflofarm

Spis treści

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - skład

100 g płynu doustnego zawiera: 99,87 g parafiny ciekłej. Preparat zawiera olejek miętowy.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - działanie

Parafina ciekła powleka wewnętrzną ścianę jelita warstwą ochronną i rozmiękcza masy kałowe. Olejek mięty pieprzowej wywiera działanie antyseptyczne i żółciopędne, głównie poprzez zawartość mentolu. Istotne są również jego właściwości zmniejszania napięcia mięśni gładkich jelit i słabe działanie uspokajające. Mentol posiada także właściwości znieczulające i zmniejszające podrażnienia błon śluzowych. Po podaniu doustnym parafina ciekła nie ulega wchłonięciu ani trawieniu. Nie ma działania drażniącego na błonę śluzową. Główny składnik olejku mięty pieprzowej, mentol, po przyjęciu doustnym dobrze wchłania się z proksymalnego odcinka jelita cienkiego i jest szybko metabolizowany. Jego okres półtrwania w surowicy wynosi około 56 minut. Parafina ciekła wydalana jest z kałem w postaci niezmienionej. Metabolity mentolu (zwłaszcza glukuronian mentolu) wydalane są przede wszystkim wraz z żółcią oraz przez nerki.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - wskazania

Środek przeczyszczający stosowany w zaparciach.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować u pacjentów: z przepukliną rozworu przełykowego i zaawansowaną chorobą refluksową przełyku; u chorych na kamicę przewodową lub inne stany utrudniające odpływ żółci oraz przy ciężkim uszkodzeniu wątroby. Nie stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u osób z podwyższonym ryzykiem jego aspiracji, w tym osób z zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi oraz u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym. Szczególną ostrożność należy zachować u osób z kamicą żółciową i zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - ciąża

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania produktów zawierających parafinę ciekłą i olejek miętowy, u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Należy każdorazowo ocenić stosunek korzyści dla matki wynikających z zastosowania leku, do ryzyka dla dziecka.

Reklama

Mentho-paraffinol Aflofarm - efekty uboczne

Preparat jest dobrze tolerowany i w zalecanych dawkach działania niepożądane są bardzo rzadkie. Może wystąpić wyciek parafiny z odbytu. Podczas długotrwałego stosowania mogą pojawić się zwłóknienia węzłów chłonnych. W piśmiennictwie opisywano przypadki zachłystowego zapalenia płuc po zastosowaniu parafiny ciekłej. Powikłanie to występowało najczęściej u osób unieruchomionych lub z zaburzeniami neurologicznymi. Czynnikami sprzyjającymi aspiracji parafiny ciekłej były: refluks żołądkowo-przełykowy oraz zaburzenia neurologiczne i (lub) psychiczne - w tej grupie chorych parafinę ciekłą należy stosować wyjątkowo ostrożnie. Olejek z mięty pieprzowej może wywołać bóle brzucha i wymioty, a w dużych dawkach zaburzenia równowagi i snu. W wysokich dawkach może być toksyczny i powodować ostrą niewydolność nerek. Istnieją rzadkie doniesienia o występowaniu reakcji alergicznych na olejek miętowy i mentol (składnik olejku).

Mentho-paraffinol Aflofarm - interakcje

Parafina ciekła może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Mogą one rozpuszczać się w parafinie i wraz z nią być wydalane z organizmu. Parafina ciekła może także zmniejszać wchłanianie leków podawanych doustnie. Istnieją również doniesienia o hamującym wpływie olejku z mięty pieprzowej na enzymy cytochromu P450, co mogłoby wpływać na stężenie w surowicy wielu leków, m.in. amitryptyliny, cyklosporyny lub haloperydolu. Wykazano wpływ olejku miętowego na wzrost stężenia symwastatyny i felodypiny w surowicy.

Mentho-paraffinol Aflofarm - dawkowanie

Doustnie. Stosować: 15 ml (łyżka stołowa) do 45 ml (3 łyżki stołowe) na noc lub rano na czczo. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego - nie ma konieczności zmiany jego dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek.

Mentho-paraffinol Aflofarm - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Laxol
Mentho-paraffinol Hasco
Ulgix Laxi
Mentholaxin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!