Mentho-paraffinol Hasco

Reklama

Działanie

Preparat przeczyszczający. Parafina ciekła hamuje wchłanianie wody i powleka błonę śluzową jelit, co powoduje rozmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnianie.

Wskazania

Środek przeczyszczający stosowany w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ból brzucha o nieustalonej przyczynie, ostre stany zapalne przewodu pokarmowego np. zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i krwawienia z odbytnicy, zaburzenia w połykaniu, kolostomia lub ileostomia, zapalenie uchyłków, nudności i wymioty.

Środki ostrożności

Pacjenci z zaburzeniami połykania lub niektórymi chorobami neurologicznymi powinni uważać, by nie doszło do zachłyśnięcia i przedostania się parafiny do dróg oddechowych. U dzieci i osób w podeszłym wieku należy ograniczyć stosowanie leku do sytuacji naprawdę koniecznych, z zastosowaniem minimalnych skutecznych dawek przez możliwie najkrótszy czas. Długotrwałe i niezgodne z zaleceniami stosowanie preparatu może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i wtórnego zaparcia.

Ciąża i laktacja

Preparat stosować ostrożnie w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na brak badań.

Działania niepożądane

Działania niepożądane mogą wystąpić w wyniku przewlekłego stosowania parafiny ciekłej jako środka przeczyszczającego.

Interakcje

Preparat może zaburzać wchłanianie witamin A, D, E i K oraz równocześnie stosowanych leków doustnych.

Dawkowanie

Doustnie. 15-45 ml (1-3 łyżki stołowe) na noc, choć nie bezpośrednio przed snem lub rano na czczo. Działanie występujące po kilku godzinach od zastosowania. W przypadku nasilenia objawów lub nie wystąpienia działania przeczyszczającego w ciągu 1-2 dni, należy rozważyć zasadność stosowania.

Reklama

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex