Piascledine

Reklama

Działanie

Preparat należy do grupy leków określanych jako objawowo "powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów". W chorobie zwyrodnieniowej stawów lek wywiera bezpośrednie i pośrednie działanie wspomagające syntezę makrocząsteczek macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki (szlak anaboliczny) oraz działanie ograniczające degradację składników macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki (szlak kataboliczny). Czynniki te przyczyniają się do potencjalnego korzystnego oddziaływania preparatu na naprawę i ochronę składników macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki.

Wskazania

Preparat wskazany do stosowania u dorosłych w powolnym leczeniu (łagodzeniu) objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Udokumentowana nadwrażliwość na orzechy ziemne – ze względu na ryzyko krzyżowych reakcji alergicznych, jakie mogą wystąpić między soją a orzechami ziemnymi.

Środki ostrożności

Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom i młodzieży.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznej antykoncepcji. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i niemowląt, dlatego preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Preparat nie ma wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Niezbyt często: zaburzenia żołądka i jelit (w tym: biegunka, ból brzucha, ból żołądka); wysypka, ból głowy; nieprawidłowości dotyczące moczu (ciemny kolor moczu). Bardzo rzadko: nudności, wymioty; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w surowicy (aminotransferaz, gamma-glutamylotranspeptydazy), zapalenie wątroby (w tym cytolityczne), żółtaczka; świąd, wypryski, rumień; ból stawów; hipercholesterolemia.

Interakcje

Nie należy spodziewać się klinicznie istotnych interakcji z innymi preparatami.

Dawkowanie

Doustnie. Pacjenci w podeszłym wieku i dorośli: zalecana dawka dobowa wynosi 300 mg (jedna kapsułka). Leczenie trwa zazwyczaj od 3-6 m-cy. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie należy stosować preparatu. Sposób podania: kapsułki należy połykać w całości, bez rozgryzania i żucia, popijając szklanką wody. Preparat przyjmuje się w trakcie posiłku.

Reklama

Uwagi

Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex