Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Senes fix

Spis treści

Reklama

Senes fix - skład

1 saszetka zawiera: 1 g listków senesu otrzymywanych z różnych gatunków Cassia senna L. (C. acutifolia Delile), znanego jako senes aleksandryjski lub chartumski, lub Cassia angustifolia Vahl, znanego jako senes Tinnevelly, co odpowiada 25-30 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Reklama

Senes fix - działanie

Preparat roślinny o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w liściach senesu glikozydy antranoidowe i ich aktywny metabolit reinoantron pobudzają perystaltykę jelita grubego, ograniczają absorpcję płynów, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Defekacja ma miejsce po upływie 8-12 h po przyjęciu środków przeczyszczających, co jest spowodowane czasem transportu do okrężnicy i przemiany w aktywny związek. Sennozydy nie są ani absorbowane w jelicie górnym ani rozkładane przez ludzkie enzymy trawienne. Są konwertowane przez bakterie jelita grubego w aktywne metabolity (reinatrony). Po ustnym podawaniu synnozydów, 3-6% metabolitów jest wydalanych z moczem, niektóre są wydalane z żółcią. Większość synnozydów (ok. 90%) jest wydalanych z kałem jako polimery (polichinonowe) wraz z od 2-6% niezmienionych synnozydów, sennidyn, reinantronów i reiną.

Reklama

Senes fix - wskazania

Preparat roślinny przeczyszczający przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.

Reklama

Senes fix - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (listki senesu). Niedrożność i zwężenie, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne okrężnicy (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bóle brzucha nieznanego pochodzenia, ciężkie odwodnienie z utratą wody i elektrolitów. Ciąża i karmienie piersią. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Senes fix - ostrzeżenia

Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających, gdyż stosowanie ich powyżej 7 dni może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i uzależnienia od tych środków. W przypadku codziennej potrzeby stosowania środków przeczyszczających należy zbadać przyczynę występowania zaparć. Przetwory z listków senesu powinny być stosowane tylko wówczas, jeśli efekt terapeutyczny nie może być osiągnięty poprzez zmianę diety lub stosowanie środków powodujących zmiękczenie stolca. Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odcinka QT, leki moczopędne, adrenokortykosteroidy lub produkty zawierające korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania listków senesu. Jak wszystkie środki przeczyszczające listki senesu nie powinny być stosowane przez pacjentów cierpiących z powodu zaklinowania stolca oraz z niezdiagnozowanymi, ostrymi lub uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zaleci inaczej. Objawy te mogą wskazywać na potencjalną lub istniejącą niedrożność jelit. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stosowanie preparatów z listkiem senesu może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitów. W przypadku stosowania listków senesu u osób nietrzymających stolca, odzież lub środki higieny osobistej powinny być zmieniane częściej w celu ograniczenia kontaktu skóry z fekaliami. Jeśli objawy nasilą się w trakcie stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Senes fix - ciąża

Stosowanie w ciąży jest przeciwwskazane ze względu na dane doświadczalne dotyczące ryzyka genotoksyczności kilku antranoidów, np. emodyny i aloe-emodyny. Stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane, ponieważ po podaniu antranoidów aktywne metabolity, takie jak reina, przenikały do mleka kobiecego w niewielkich ilościach.

Reklama

Senes fix - efekty uboczne

Częstość nieznana: mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka). Listki senesu mogą powodować bóle i skurcze w obrębie jamy brzusznej oraz wodnisty stolec, w szczególności u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Takie objawy mogą być często wynikiem indywidualnego przedawkowania preparatu i w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę. Ponadto, długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli), które zazwyczaj ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania preparatu. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i może skutkować wystąpieniem białkomoczu i krwiomoczu. Przyjmowanie preparatu może prowadzić do zmiany zabarwienia moczu na żółte lub czerwono-brązowe (w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

Senes fix - interakcje

Hipokaliemia (będąca wynikiem długotrwałego nadużywania środków przeczyszczających) nasila działanie glikozydów nasercowych i prowadzi do wystąpienia interakcji z lekami przeciwarytmicznymi. Jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i preparatami zawierającymi korzeń lukrecji może zwiększać utratę potasu.

Senes fix - dawkowanie

Doustnie. Młodzież w wieku powyżej 12 lat, dorośli, pacjenci w podeszłym wieku: 1 saszetkę (1 g) zalać szklanką (około 200 ml) gorącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 10 min. Pić raz dziennie od około 1/2 do całej szklanki ciepłego naparu wieczorem przed snem. Maksymalna dawka dobowa glikozydów hydroksyantracenowych wynosi 30 mg. Jest to dawka równoważna 1 saszetce preparatu (około 200 ml naparu). Wypróżnienie następuje zazwyczaj po upływie 8-12 h. Stosować zawsze świeżo przygotowany napar. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 1 tydzień. Zwykle wystarczające jest stosowanie preparatu od 2 do 3 razy w tyg. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Senes fix - uwagi


Podobne leki
Agiolax
Bisacodyl VP
Bisacodyl GSK
Regulax

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!