Septolete

Spis treści

Septolete - Skład

1 pastylka zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Ponadto pastylki Septolete zawierają laktozę, sorbitol, glukozę i sacharozę; pastylki Septolete D zawierają maltitol, mannitol i glicerol.

Septolete - Działanie

Pastylki działają bezpośrednio na drobnoustroje powodujące zakażenia, działają miejscowo odkażająco oraz łagodzą dolegliwości przy zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Reklama

Septolete - Wskazania

Leczenie objawowe w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła: ból gardła, chrypka, nieświeży oddech, zapalenie dziąseł.

Septolete - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na chlorek benzalkoniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu Septolete D nie należy stosować u dzieci do 4 lat.

Septolete - Ostrzeżenia

Zachować ostrożność w ciężkich zakażeniach przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 3 dniach. Pastylki zawierają glicerol, który może w dużych dawkach powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Septolete: każda pastylka zawiera laktozę, sacharozę, glukozę i sorbitol, stąd lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub laktazy (typu Lapp). Septolete D: każda pastylka zawiera ok. 0,8 g maltitolu - lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; pastylki ze względu na zawartość alkoholi wielowodorotlenowych (maltitol, mannitol), mogą w dużych dawkach zwłaszcza u dzieci powodować biegunkę.

Septolete - Ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią (brak danych).

Septolete - Efekty uboczne

U osób wrażliwych zażywanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe - nudności, wymioty, biegunka. Wystąpić mogą również reakcje nadwrażliwości u osób nadwrażliwych na którykolwiek z jego składników (m. in. zwężenie oskrzeli, szczególnie u osób chorych na astmę).

Septolete - Interakcje

Nie należy przyjmować pastylek jednocześnie z mlekiem, ponieważ zmniejsza ono skuteczność działania przeciwdrobnoustrojowego chlorku benzalkoniowego.

Septolete - Dawkowanie

Doustnie. Septolete, dorośli: ssać 1 pastylkę co 2-3 h, do 8 pastylek na dobę. Septolete D, dzieci 4-10 lat: do 4 pastylek na dobę; 10-12 lat: do 6 pastylek na dobę; dorośli i dzieci >12 lat: do 8 pastylek na dobę.<br>Pastylek nie powinno się stosować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku. Pastylki należy ssać; nie rozgryzać, nie połykać.

Septolete - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->