Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Septolete

Spis treści

Reklama

Septolete - skład

1 pastylka zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.

Reklama

Septolete - działanie

Preparat działa miejscowo odkażająco. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Działa jako kationowy detergent. Czwartorzędowe związki amoniowe wiążą się z powierzchnią komórki bakterii, dyfundują przez nią i wiążą się z błoną cytoplazmatyczną, przez co zwiększają przepuszczalność błony cytoplazmatycznej dla substancji małocząsteczkowych, przede wszystkim dla jonów potasowych. Następnie czwartorzędowe związki amoniowe przenikają do wnętrza komórki i zaburzają czynność komórki, co prowadzi do jej śmierci. W ten sposób chlorek cetylopirydyniowy działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także na niektóre lipofilne wirusy i grzyby. Dzięki dobrej rozpuszczalności chlorek cetylopirydyniowy dobrze przenika także do fałdów i zagłębień błon śluzowych, gdzie hamuje rozwój drobnoustrojów i je niszczy. Czwartorzędowe związki amoniowe słabo się wchłaniają - tylko w 10-20 %, a niewchłonięta część wydala się w postaci niezmienionej z kałem.

Reklama

Septolete - wskazania

Miejscowe leczenie lekkich zakażeń jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych).

Reklama

Septolete - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Septolete - ostrzeżenia

Leku nie stosować w przypadku ran i nadżerek w jamie ustnej (lek spowalnia proces gojenia się ran). W przypadku ciężkich zakażeń związanych z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza, szczególnie,jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach. Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że każda pastylka zawiera ok. 1 g maltitolu. Do jego biotransformacji potrzebna jest insulina, jednak ze względu na jego powolną hydrolizę i powolne wchłanianie z przewodu pokarmowego indeks glikemiczny jest niski. Również wartość energetyczna maltitolu (10 kJ/g czyli 2,4 kcal/g) jest znacznie mniejsza od wartości energetycznej sacharozy. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Pastylki zawierają alkohole wielowodorotlenowe (maltitol, mannitol), które w dużych dawkach mogą powodować biegunkę. Glicerol w dużych dawkach może powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Reklama

Septolete - ciąża

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania chlorku cetylopirydyniowego w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność w przypadku zalecania leku kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie zaleca się im stosowania w tym okresie bez porozumienia z lekarzem.

Reklama

Septolete - efekty uboczne

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak: nudności i biegunka) przede wszystkim w przypadku stosowania dawek większych od zalecanych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (takie jak: podrażnienie i wysypka).

Septolete - interakcje

Nie należy stosować leku jednocześnie z mlekiem, ponieważ mleko zmniejsza skuteczność przeciwdrobnoustrojowego działania chlorku cetylopirydyniowego.

Septolete - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 pastylkę ssać co 2-3 h. Zalecana dawka dobowa wynosi 8 pastylek. Dzieci >4 lat: 1 pastylkę ssać co 3-4 h. Zalecana dawka wynosi dla dzieci w wieku 4-10 lat: do 4 pastylek na dobę; 10-12 lat: do 6 pastylek na dobę. Sposób podania. Pastylek nie stosować bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia.

Septolete - uwagi

Pastylki zawierają naturalne barwniki, dlatego w przypadku wystawienia na światło mogą z czasem zmieniać barwę na jaśniejszą. 


Podobne leki
Aphtin
Aphtin Aflofarm
Azulan
Azulan Herbapol Warszawa

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!