Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Septolete ultra

Spis treści

Reklama

Septolete ultra - skład

1 pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego; ponadto pastylki zawierają izomalt (E 953), pastylki o smaku cytryny i czarnego bzu zawierają izomalt (E 953), butylohydroksyanizol (E 320), benzoesan sodu (E 211). 1 ml roztw. do stos. w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego; aerozol zawiera etanol (96%).

Reklama

Septolete ultra - działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, znieczulającym i antyseptycznym. Mechanizm działania wydaje się wynikać z hamowania syntezy prostaglandyny i przez to zmniejszenia miejscowych oznak zapalnych (takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca i zaburzenie czynności). Chlorowodorek benzydaminy posiada również umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Chlorek cetylopirydyniowy wykazuje optymalne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, posiada również właściwości przeciwgrzybicze. Wchłanianiu ulega tylko benzydamina, ale gdy jest podawana ogólnoustrojowo. W związku z tym wchłanianie benzydaminy jest większe w postaci farmaceutycznej rozpuszczalnej w jamie ustnej, w porównaniu do postaci stosowanych miejscowo (aerozol). Wydalanie odbywa się głównie z moczem, a w przeważającej części w postaci nieaktywnych metabolitów. Okres półtrwania i klirens ogólnoustrojowy są podobne we wszystkich postaciach farmaceutycznych.

Reklama

Septolete ultra - wskazania

Pastylki twarde. Lek jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i antyseptyczny w leczeniu podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł, w zapaleniu dziąseł oraz zapaleniu gardła i krtani. Aerozol do stosowania w jamie ustnej. Lek jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej, jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i antyseptyczny w leczeniu podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł, w zapaleniu dziąseł, zapaleniu gardła i krtani oraz przed i po ekstrakcji zębów.

Reklama

Septolete ultra - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie jest wskazana dla tej grupy wiekowej.

Reklama

Septolete ultra - ostrzeżenia

Zastosowanie preparatów do stosowania miejscowego, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu może prowadzić do podrażnienia - w takim przypadku należy przerwać i zastosować odpowiednią terapię. Preparat nie może być stosowany w połączeniu ze związkami anionowymi, takimi jak te, które występują w pastach do zębów - nie zaleca się stosowania leku bezpośrednio przed lub po umyciu zębów. Należy unikać bezpośredniego kontaktu aerozolu z oczami i nie należy wdychać. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową lub z astmą oskrzelową w wywiadzie (ryzyko skurczu oskrzeli). Stosowanie benzydaminy nie jest wskazane u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy i kwas salicylowy) lub na inne NLPZ. Pastylki i pastylki o smaku o smaku cytryny i czarnego bzu zawierają izomalt (E 953) - pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku; ponadto pastylki o smaku cytryny i czarnego bzu zawierają butylowany hydroksyanizol (E 320) - który może powodować miejscową reakcję skórną np. kontaktowe zapalenie skóry lub podrażnienie oczu i błon śluzowych, benzoesan sodu (E 211; do 0,00075 mg benzoesanu sodu w każdej pastylce) - który może powodować miejscowe podrażnienie. Aerozol zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Reklama

Septolete ultra - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie jest wiadomo czy chlorowodorek benzydaminy/metabolity są wydzielane do mleka matki. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i (lub) niemowląt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać i (lub) wstrzymać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla pacjentki.

Reklama

Septolete ultra - efekty uboczne

Rzadko: skurcz oskrzeli, pokrzywka, nadwrażliwość na światło. Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia jamy ustnej. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, pieczenie lub suchość w jamie ustnej, niedoczulica jamy ustnej.

Septolete ultra - interakcje

Preparatu nie należy stosować w tym samym czasie z innymi produktami antyseptycznymi. Pastylek nie należy przyjmować jednocześnie z mlekiem (mleko zmniejsza skuteczność przeciwbakteryjną chlorku cetylopirydyniowego).

Septolete ultra - dawkowanie

Doustnie. Aerozol. Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i dzieci w wieku powyżej 12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem jeden do dwóch razy. Dzieci w wieku 6-12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden raz. Dawkę można powtarzać co 2 h, 3-5 razy na dobę. Pastylki. Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 3-4 pastylki dziennie. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 3 pastylki dziennie. Pastylki należy wolno ssać w jamie ustnej co 3 do 6 h. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Nie zaleca się stosowania bezpośrednio przed lub po umyciu zębów. Lek może być stosowany do 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Septolete ultra - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Neo-Angin
Strepsils
Septolete Plus
Orofar MAX

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!