Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Silimax

Spis treści

Reklama

Silimax - skład

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Silimax - działanie

Preparat roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działanie ochronne sylimaryny na wątrobę wiąże się m. in. ze stabilizacją błon komórkowych komórek wątrobowych (ochrona przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych oraz na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek (wspomaganie procesów regeneracji funkcji uszkodzonych hepatocytów). Ponadto sylimaryna powoduje poprawę niektórych wskaźników biochemicznych czynności wątroby. U chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby, sylimaryna wywołuje wzrost stężenia albumin w surowicy krwi i normalizację zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej oraz fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny. 20-50% sylimaryny jest absorbowane z przewodu pokarmowego. Maks. 80% dawki wchłoniętej do krwiobiegu występuje w formie związanej – w formie połączeń z kwasem glukuronowym i siarkowym. Około 10% sylimaryny dostaje się do systemu krążenia wewnątrz wątroby i ulega wychwytowi zwrotnemu w jelicie. Sylimaryna jest głównie wydalana z żółcią (20-40% podanej dawki), gdzie jej stężenie jest 100 krotnie wyższe niż w osoczu. 3-8% dawki podanej doustnie wydalane jest z moczem, pozostała część w formie niezmienionej wydalana jest z kałem. T0,5 eliminacji sylimaryny związanej i niezwiązanej wynosi ok. 6 h.

Reklama

Silimax - wskazania

Tradycyjnie w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych zewnętrznymi czynnikami toksycznymi np. alkoholem, środkami ochrony roślin, toluenem, ksylenem, po spożyciu trudno strawnych pokarmów, a także po uszkodzeniach spowodowanych działaniem innych leków. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Preparat jest przeznaczony dla pacjentów w wieku powyżej 12 lat.

Reklama

Silimax - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sylimarynę lub na jakikolwiek składnik preparatu lub na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae).

Reklama

Silimax - ostrzeżenia

Nie stosować w leczeniu ostrych zatruć. W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki należy zasięgnąć porady lekarza. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. W trakcie leczenia należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi dla wątroby. Terapia lekiem nie odnosi skutków jeśli w czasie jej stosowania nie unika się szkodliwych dla wątroby środków np. alkoholu. Preparat zawiera laktozę jednowodną (1 kaps. zawiera 97,6 mg laktozy), nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Reklama

Silimax - ciąża

Preparat nie jest przeznaczony do leczenia w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Silimax - efekty uboczne

Podczas stosowania dużych dawek preparatu może wystąpić słabe działanie przeczyszczające.

Silimax - interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Silimax - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 kaps. 3 razy na dobę. W przypadku nasilenia dolegliwości można zwiększyć dawkę do 2 kaps. 2 razy na dobę. Minimalna dawka wynosi 200 mg na dobę, a maksymalna 400 mg na dobę w przeliczeniu na sylibinę. Leczenie powinno trwać 4 tyg., a w stanach przewlekłych do 6 mies. Preparat jest skuteczny przy systematycznym stosowaniu. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu u dzieci poniżej 12 lat, dlatego nie zaleca się stosowania sylimaryny u dzieci w tej grupie wiekowej. Sposób podania. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Silimax - uwagi

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu oraz sprawność psychofizyczną.


Podobne leki
Maximaroll
Sylimarol
Legalon 140
Lagosa

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!