Wyrostek robaczkowy – gdzie jest i jak boli? Funkcje i atak

Wyrostek robaczkowy to narząd, którego funkcje nie są jednoznacznie określone przez medycynę. Niekiedy dochodzi do jego zapalenia, a wówczas chirurgicznie usuwa się cały organ, po czym organizm ludzki radzi sobie dobrze. Warto jednak wiedzieć, gdzie położony jest wyrostek robaczkowy i jak objawia się jego stan zapalny.

Spis treści

Gdzie jest wyrostek robaczkowy?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to przypadłość, która zdarza się dość często, szczególnie dzieciom i osobom dorosłym przed 30. rokiem życia. Nie każdy jednak wie, co to jest wyrostek robaczkowyi jaka jest jego rola w organizmie. Jest on elementem układu pokarmowego i odchodzi od jelita grubego na samym jego początku – w miejscu, gdzie łączy się ono z jelitem cienkim.

O ile jednak początek wyrostka zawsze znajduje się w tym punkcie, w tyle jego zakończenie umiejscowione jest różnie, a nawet może się przemieszczać. Przeważnie umiejscawia się między pętlami jelit, czasem jednak przesuwa się ku miednicy mniejszej, talerzowi kości biodrowej lub odbytnicy. Po której stronie jest wyrostek robaczkowy? Jego położenie to zazwyczaj prawy dół biodrowy, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

Jak wygląda wyrostek robaczkowy?Nazwę swą zawdzięcza właśnie kształtowi i rozmiarowi. Ma od długość ok. 8-10 cm i będąc uwypukleniem jelita, ma rurkowaty kształt zakończony ślepo z jednej strony. Posiada on wiele skupisk tkanki limfatycznej i rozwiniętą warstwę mięśniową, a pokryty jest przez otrzewną.

Po co jest i do czego służy wyrostek robaczkowy?Jego funkcje nie są jednoznacznie wyjaśnione, niektóre badania jedynie wykazują, że może on wspierać układ immunologiczny, poprawiając w szczególności odporność układu pokarmowego. Wówczas stanowiłby on swego rodzaju filtr, zmniejszający ilość bakterii znajdujących się w przewodzie pokarmowym.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowegoto dolegliwość dość powszechna i skutecznie się ją leczy. 

Wyróżnia się jej dwa typy:

 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego– następuje nagle, objawy nasilają się bardzo szybko, a atak wymaga w większości przypadków interwencji chirurgicznej,
 • przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy nasilają się powoli, nawet w ciągu kilku miesięcy; kiedy zapalenie przewlekłe zostanie wcześnie zdiagnozowane, często wystarcza zastosowanie leczenia farmakologicznego, jeśli jednak w porę nie jest stwierdzone, przybiera ostrą postać i konieczna jest operacja.

Jako atak wyrostka robaczkowego określa się ostrą postać zapalenia i jest to znacznie powszechniejszy typ niż postać przewlekła, która występuje rzadko.

Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia

Gdzie i jak boli, kiedy wyrostek robaczkowy dotyka stan zapalny? Charakterystycznym objawem ataku jest nagły, silny ból w prawej, dolnej części jamy brzusznej. Nasila się on podczas podnoszenia prawej nogi, więc w łatwy sposób można sprawdzić, czy rzeczywiście oznacza on atak wyrostka.

Należy położyć się na plecach i prawą nogę, zgiętą w kolanie przyciągać w stronę brzucha. Jeśli ból wówczas jest znacznie silniejszy, prawdopodobnie nastąpiło ostre zapalenie. Ból wzmaga się również, kiedy dociska się dłonią skórę w rejonie prawego dołu biodrowego, a następnie zwalnia ucisk.

Szczególnie silny jest podczas zwalniania ucisku. Zaobserwowanie tych objawów nie może być lekceważone i wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej.

Rozpoznanie objawów przewlekłego zapalenia jest trudniejsze, ponieważ nie są one aż tak charakterystyczne, a poza tym pojawiają się w różnych odstępach czasu, z różną mocą (raz nasilają się, raz słabną). 

Przede wszystkim są to:

 • dolegliwości bólowe występujące z różnym natężeniem,
 • zaburzenia wypróżniania,
 • spadek lub utrata apetytu,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Leczenie wyrostka robaczkowego

Aby potwierdzić diagnozę zapalenia wyrostka zazwyczaj lekarze wykonują:

 • fizykalne badanie brzucha,
 • USG lub tomografię komputerową jamy brzusznej,
 • badania krwi – o obecności stanu zapalnego świadczą podwyższone: leukocyty, OB oraz CRP.

Kiedy USG lub inne badanie potwierdzi obecność ostrego stanu zapalnego, wyrostek robaczkowy przeważnie poddany zostaje zabiegowi chirurgicznemu. Kiedyś zabieg taki wykonywany był wyłącznie poprzez otwarcie jamy brzusznej. Dziś zastosowana może być również laparoskopia – operacja mniej inwazyjna, przeprowadzana za pomocą kamery i narzędzi chirurgicznych wprowadzanych do wnętrza jamy brzusznej przez małe nacięcia skóry. Rekonwalescencja po takim zabiegu jest znacznie szybsza i łatwiejsza niż po tradycyjnej operacji.

Przeważnie przy ostrym zapaleniu, konieczne jest całkowite wycięcie wyrostka robaczkowego, bez którego organizm ludzki radzi sobie całkiem dobrze.

Brak wyrostka robaczkowego

Kiedy przeprowadza się zabieg na wyrostek robaczkowy? Operacyjne usunięcie jest bezpieczną formą leczenia takich chorób jak:

 • ostre zapalenie,
 • rak wyrostka robaczkowego– pierwotne nowotwory tego organu zdarzają się bardzo rzadko (0,5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego).

Niewyleczony w porę stan zapalny może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, jak pęknięcie wyrostka robaczkowego. Rozlany wyrostek natomiast może spowodować zapalenie otrzewnej, a w konsekwencji nawet śmierć pacjenta. Dlatego objawów nie można lekceważyć i przy ich wystąpieniu należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Brak wyrostka robaczkowego jest dobrze znoszony przez organizm ludzki. Środki ostrożności (np. lekkostrawna dieta) muszą być zachowane w okresie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym.

Czytaj też:

Bibliografia

 • B. Kopeć, Z. Kula, Pierwotny gruczolakorak wyrostka robaczkowego – opis przypadku, Współczesna onkologia, 2007, vol. 11, 1 (26-28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!