To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić? Leczenie

Bezsenność na tle nerwowym może być powodowana zarówno przez zaburzenia lękowe, jak też stres dnia codziennego. Jak sobie radzić z problemem? Co robić, kiedy nie działają zwykłe środki zaradcze? Jakie leki przyjmować?
Kobieta borykająca się z problemem bezsenności z powodu nerwicy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Bezsenność na tle nerwowym może być powodowana zarówno przez lęk, jak też stres.
 • Aby redukować napięcia utrudniające zasypianie, należy dbać o higienę nocnego wypoczynku i odpowiednią dawkę relaksacji.
 • Gdy podejmowane działania nie pomagają, przy krótkotrwałych problemach z zasypianiem można sięgnąć po leki bez recepty, na przykład z doksylaminą.
SPRAWDŹ TEŻ: Tabletki na sen - jakie środki nasenne?
Spis treści

Reklama

Nerwica a bezsenność - jakie są przyczyny?

Bezsenność jest zaburzeniem snu o niezwykle zróżnicowanym podłożu. Jedną z jego przyczyn są różnego typu napięcia emocjonalne. Zarówno chroniczne, występujące w dłuższej perspektywie czasowej, jak też krótkotrwałe i incydentalne.

Bezsenność na tle nerwowym może być powodowana przez, takie czynniki jak:

 • nerwica lękowa, czyli zespół lęku uogólnionego (GAD – general anxiety disorder). Jest to choroba, której istotą jest odczuwanie niepokoju w sposób stały, bez związku z konkretną sytuacją. Przyczyny tego zaburzenia są zróżnicowane, nie zawsze znane. Może to być traumatyczne doświadczenie, konflikt powinności i woli (stałe wykonywanie czynności, których wykonywać się nie chce), nieprawidłowe wydzielanie określonych neuroprzekaźników (na przykład nadmierna synteza adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, czy niedobór serotoniny). Rolę mogą odgrywać także uwarunkowania genetyczne i osobowościowe. Nerwica lękowa manifestuje się na wiele sposobów. Do licznych jej objawów zalicza się między innymi trudności z zasypianiem, a także niską jakość snu, częste lub zbyt szybkie wybudzanie się;
   
 • ekspozycja na czynniki stresujące, a więc bodźce wywołujące napięcie emocjonalne o przykrym, uciążliwym charakterze. Bezsenność ze stresu związana jest z wieloma procesami zachodzącymi w tym czasie w organizmie ludzkim. Jednym z nich nadprodukcja adrenaliny i noradrenaliny, które są nazywane hormonami walki i ucieczki. Stymulują one do działania, powodują przyspieszone bicie serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Wszystko to utrudnia zasypianie. Dodatkowo sytuacje stresujące wzbudzają naturalny odruch rozmyślania o nich, analizowania, przeżywania. Często dzieje się to w końcowej fazie dnia, po ułożeniu się do snu, zagaszeniu światła. Pobudzenie układu nerwowego i systemu emocjonalnego może wówczas skutkować tzw. gonitwą myśli.

Reklama

Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Jak radzić sobie z bezsennością spowodowaną stresem? W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że brak snu sam w sobie może być czynnikiem stresującym, tudzież wzbudzającym lęk.

Należy więc zrobić wszystko, by przestać się bać bezsenności, przerywając w ten sposób mechanizm błędnego koła. Poza tym niezwykle ważne jest dbanie o higienę snu.

W tym celu warto:

 • utrzymywać stałe pory aktywności dziennej oraz nocnego wypoczynku;
 • dbać o wygodę - łóżko powinno być starannie pościelone, materac i poduszka wygodne, kołdra gwarantująca komfort termiczny;
 • zapewniać maksymalnie przyjazne do snu warunki - w sypialni powinno być ciemno i cicho (dla wielu osób niezwykle stresująca jest wieczorna krzątanina współdomowników, warto się od niej odciąć). Dobrze jest też utrzymywać stosunkową niską temperaturę oraz umiarkowaną wilgotność;
 • unikać dodatkowej stymulacji - przed snem nie powinno się nadmiernie korzystać z urządzeń elektronicznych, zwłaszcza jeśli wymaga to znacznego zaangażowania (granie w gry, przeglądanie stron internetowych i mediów społecznościowych). Z tego samego powodu przeciwwskazane jest picie pobudzającej kawy, palenie papierosów czy spożywanie pikantnych potraw;
 • wyciszać się, minimalizować wpływ stresu na bezsenność. Można w tym celu praktykować medytację, słuchać muzyki relaksacyjnej, korzystać z  odprężających kąpieli etc. Nie należy rozmyślać o wydarzeniach będących źródłem napięć. Niewskazane jest zarówno ich rozpamiętywanie, jak i przewidywanie sytuacji, które mają nadejść następnego dnia.

Jak leczyć bezsenność przy nerwicy?

W sytuacji, kiedy powyższe sposoby zawodzą, przy sporadycznych problemach z zasypianiem, można wspomóc organizm, sięgając po dostępne bez recepty środki farmakologiczne. Jak leczyć bezsenność przy nerwicy?

Do najczęściej stosowanych substancji należą:

Dwie pierwsze zaliczane są do grupy leków przeciwhistaminowych I generacji. Obydwie, oddziałując na receptory H1, zmniejszają napięcie lękowe oraz emocjonalne, ułatwiając wyciszenie.

Jednak z badań naukowych wynika, że jedynie doksylamina ma potwierdzone działanie nasenne, nie ma natomiast dowodów na to, by właściwości takie posiadała hydroksyzyna (M. Krzystanek).

Z tego też powodu doksylamina jest zarejestrowana jako lęk nasenny, druga zaś z wymienionych substancji - nie. Jeśli natomiast chodzi o melatoninę, jest ona syntetycznym odpowiednikiem hormonu snu, odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego.

Jeśli zatem zaleca się jej stosowanie, to głównie osobom z niedoborem tej substancji, a także pracującym w nietypowych, nocnych godzinach lub podróżującym samolotem na długich dystansach, przez wiele stref czasowych.

Należy pamiętać, że w przypadku nerwicy, bezsenność może mieć charakter długofalowy. W takim przypadku oraz każdym innym skutkującym trwałymi problemami z zasypianiem i jakością snu, należy się skonsultować z lekarzem.

Reklama

Konsekwencje bezsenności na tle nerwowym

Bezsenność powodowana przez stres, a także występująca w nerwicy lękowej, ma liczne konsekwencje, zarówno doraźne, jak też długofalowe.

W krótkiej perspektywie należą do nich między innymi zmęczenie psychofizyczne, nerwowość, drażliwość, nadmierne pobudzenie lub apatia, a także pogłębiające się problemy z zasypianiem (wspomniany wyżej mechanizm błędnego koła).

Efektem może też być osłabienie odporności, związane zarówno z przemęczeniem, jak i działaniem stresu.

Natomiast w perspektywie długofalowej, synergiczne oddziaływanie wszystkich tych czynników może powodować między innymi:

 • wzrost ciśnienia tętniczego oraz związane z tym schorzenia układu sercowo-naczyniowego;
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, nudności;
 • rozwój cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej);
 • problemy natury psychicznej, w tym stany depresyjne oraz pogłębienie nerwicy lękowej.

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Wojtas, Sławomir Ciszewski, Epidemiologia bezsenności, Psychiatria 2011, tom 8, nr 3
 • Nerwica lękowa, https://www.nhs.uk/translationpolish/documents/anxiety_polish_final.pdf, data dostępu 25.08.2022
 • Marek Krzystanek, Anna Białek, Artur Pałasz, Rafał Skowronek, Doksylamina w leczeniu zaburzeń snu i lęku, Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2016, 32 (1), 41-47
 • Marek Krzystanek, Krzysztof Krysta, Artur Pałasz, Leki przeciwhistaminowe I generacji używane w leczeniu bezsenności - przesądy i dowody, Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2020, 36 (1), 33-40
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Problemy ze snem
Zespół bezdechu sennego - przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest hipersomnia? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta cierpiąca na hipersomnie
Zespół Kleinego-Levina, czyli choroba śpiącej królewny. Przyczyny i objawy
Zespół Kleinego-Levina
Podobne artykuły
Mężczyzna obudził się w nocy
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?
Kobieta przywiązana do łóżka
Paraliż senny - co to jest? Jakie są mechanizmy jego powstawania? Ile trwa i jak sobie z nim radzić?
Chrapiący mężczyzna
Sposoby na chrapanie – jakie są najlepsze i dlaczego?
Kobieta borykająca się z problemem bezsenności z powodu nerwicy
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić? Leczenie
Mężczyzna chrapie, a kobieta chowa głowę pod poduszką
Chrapanie – co je wywołuje i jak je pokonać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial