} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból brzucha po stosunku. Znajdź przyczynę!

Torbiele jajnika, mięśniaki macicy, polipy macicy, endometrioza, zespół jelita drażliwego – różne mogą być przyczyny bólu podbrzusza po stosunku. Powtarzająca się dolegliwość często jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba, dlatego konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Bólu nie wolno lekceważyć także dlatego, że może wywołać i utrwalić lęk przed seksem.
Kobieta z problemem bólu brzucha po seksie
Źródło: 123RF
Spis treści

Seks to nie tylko czysta przyjemność i rozkosz. Wiele kobiet w trakcie kontaktów seksualny odczuwa dyskomfort, a nawet przykre dolegliwości bólowe, które mogą wynikać z budowy anatomicznej kobiety, niedopasowania anatomicznego partnerów czy stanów zapalnych miejsc intymnych.

Powtarzający się ból podbrzusza po stosunku może być także sygnałem groźnych chorób, dlatego wymaga konsultacji z ginekologiem i dokładnej diagnostyki z transwaginalnym USG włącznie.

Reklama

Endometrioza

Jedną z najczęstszych dolegliwości diagnozowanych u pacjentek, które zgłaszają się do poradni ginekologicznych z bólem podbrzusza po stosunku, jest endometrioza. To choroba nieuleczalna, która polega na występowaniu błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jamą macicy.

Endometrium może być zlokalizowane w jajnikach, jajowodach, przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytnicą,  w otrzewnej miednicy mniejszej. Co miesiąc pod wpływem zmian hormonalnych śluzówka w endometrium złuszcza się, powodując wewnętrzne krwawienie, które jednak nie ma ujścia i jest źródłem stanu zapalnego narządów rodnych oraz tworzenia się zrostów.

I właśnie one mogą powodować ból podbrzusza po stosunku oraz w jego trakcie. Leczenie polega na operacyjnym usuwaniu ognisk endometriozy i terapii farmakologicznej.

Reklama

Torbiele jajników

Zespół policystycznych jajników oraz pojedyncza torbiel na jajniku, która może być nawet wielkości mandarynki, także są przyczyną bólu podbrzusza po stosunku u wielu pacjentek.

Szacuje się, że wymagające hormonalnego leczenia policystyczne jajniki występują u około 10-15 procent kobiet w okresie reprodukcyjnym i są najczęstszym powodem niepłodności.  Torbiele jajników, gdy są małe nie sprawiają kłopotów, jednak gdy urosną mogą uciskać okoliczne tkanki i powodować dolegliwości bólowe w podbrzuszu, które nasilają się po stosunku. 

Dodatkowo podczas penetracji może dojść do skręcenia torbieli a nawet pęknięcia, co objawia się ostrym bólem brzucha i jest stanem zagrażającym życiu kobiety. Większe torbiel usuwa się laparoskopowo, mniejsze leczy się farmakologicznie. Przy zespole policystycznych jajników konieczna jest terapia hormonalna.

Reklama

Mięśniaki i polipy

Mięśniaki macicy dotykają jedną na cztery kobiety w wieku powyżej 35 lat i należą do najczęstszych nowotworów niezłośliwych narządów rodnych. Zbudowane są z mięśni gładkich, przybierają postać guzów, występują pojedynczo lub w skupiskach.

Wielkość jednego guza może przekroczyć nawet 20 cm i wypełnić część jamy brzusznej.  Nic więc dziwnego, że są przyczyną bólu podbrzusza po stosunku i dyskomfortu w trakcie kontaktów seksualnych.

Okazuje się, że co piąta pacjentka z mięśniakami macicy uskarża się na ból i dyskomfort odczuwany w obrębie miednicy mniejszej, obfite lub przedłużające się krwawienia, bolesne miesiączki, zaburzenia płodności i poronienia. Leczenie najczęściej polega na usunięciu zmian lub embolizacji tętnic macicznych, która blokuje napływ krwi do guzów powodując ich obumieranie i zmniejszenie. 

Przyczyną bólu podbrzusza po stosunku mogą być także rozrośnięte polipy macicy, którym towarzyszy także krwawienie po stosunku. Najczęściej występują one u kobiet między 30. a 50. rokiem życia i są związane z zaburzeniami hormonalnymi oraz przewagą estrogenów.  Można je usuwać podczas zabiegu tzw. histeroskopii, lub gdy są małe poddać leczeniu farmakologicznemu.

Okazuje się jednak, że także kłopoty zdrowotne związane z jelitami mogą stać się źródłem bólu po stosunku. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy kobieta cierpi na zespół jelita drażliwego. Penetracja, która podrażnia jelito może wywołać wtedy bolesne skurcze.

Stan ten nie jest groźny dla zdrowia, choć powoduje dyskomfort. Lekarz w takiej sytuacji przepisze leki normalizujące pracę jelit. Inne choroby jelit, zwłaszcza w obrębie esicy, mogą sprawiać ból przy stosunku, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Kobieta trzyma się za łono
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Tampony bez sznurka - jak używać i wyjąć? Gdzie kupić?
Tampony bez sznurka pozwalają uprawiać seks w czasie miesiączki
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Mężczyzna pisze na tablica wzór chemiczny testosteronu
Poziom testosteronu - jak podnieść i obniżyć? Normy

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!