Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ból podbrzusza po stosunku - dlaczego się pojawia i kiedy udać się do lekarza?

Ból podbrzusza po stosunku może mieć wiele przyczyn – od wad anatomicznych po różne schorzenia. W zależności od podłoża ma on różne nasilenie i różny jest czas utrzymywania się objawów. Jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości? Dowiedz się, kiedy powinny one niepokoić i być podstawą konsultacji z lekarzem.
Kobieta z problemem bólu brzucha po seksie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból brzucha po stosunku może być wywoływany przez bardzo różne czynniki. Przeważnie są one błahe (np. nieodpowiednia pozycja seksualna). Niekiedy jednak objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach ginekologicznych lub chorobach układu pokarmowego.
 • Ból po pierwszym stosunku może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Zwykle jest związany z mechanicznym uszkodzeniem błony dziewiczej oraz z czynnikiem psychicznym - stresem i napięciem emocjonalnym.
 • Kiedy ból brzucha po stosunku jest bardzo nasilony lub gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Takie objawy to przede wszystkim krwawienia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Spis treści

Reklama

Co oznacza ból podbrzusza po stosunku?

Aby współżycie było udane, wiele czynników - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - musi zostać spełnionych. Stres, defekty anatomiczne czy nawet niewłaściwa pozycja seksualna mogą prowadzić do braku satysfakcji lub wręcz pewnych dolegliwości.

Czy po stosunku może boleć brzuch? Bóle brzucha (przeważnie zlokalizowane w podbrzuszu, czyli jego dolnej partii) po stosunku wcale nie należą do rzadkości, ponieważ mogą być spowodowane wieloma różnymi zjawiskami.

Mogą wynikać z niedopasowania anatomicznego partnerów, np. skrzywienia penisa lub jego dużych rozmiarów, tyłozgięcia macicy itd. Niekiedy ból pojawia się na skutek niewłaściwej pozycji seksualnej (np. po stosunku od tyłu), co oznacza, że podczas zbliżenia doszło do wewnętrznych otarć czy mikrouszkodzeń.

Warto pamiętać, że także przy orgazmie dochodzi do niekontrolowanych skurczów, w tym skurczów dna macicy, co także może skutkować dolegliwościami utrzymującymi się przez krótki czas po współżyciu.

W jamie brzusznej zlokalizowane są nie tylko narządy układu rodnego, ale też układu pokarmowego. Po stosunku możliwy jest więc ból żołądka lub jelit, występujący na skutek ucisku. Ból będący wynikiem uciskania i innych czynników mechanicznych z reguły nie utrzymuje się długo i ustępuje samoistnie. Jeśli dolegliwości odczuwalne są jednak dłużej, mogą mieć podłoże chorobowe.

Ból brzucha jako objaw problemów ginekologicznych

Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych w dolnej partii brzucha u kobiet są problemy ginekologiczne. Niekiedy towarzyszy im stały ból, czasem jednak nasila się on właśnie po stosunku, za sprawą czynników mechanicznych. Do schorzeń tego rodzaju należą:

 • endometrioza - jest to choroba polegająca na przeroście tkanki wyściełającej wnętrze macicy i jej rozrost poza prawidłową lokalizację. Pacjentki, które się z nią borykają, zgłaszają często ból o charakterze rozpierającym, który niekiedy nasila się przy owulacji oraz właśnie po współżyciu;
 • polipy i mięśniaki macicy - dolegliwości odczuwalne są szczególnie, gdy zmiany mają duże rozmiary lub gdy są liczne.
 • torbiele jajników - torbiele dużych rozmiarów mogą powodować ból. Istotne jest również ryzyko ich pęknięcia, które może nastąpić w wyniku ucisku. Obecności torbieli nie należy więc lekceważyć, nawet jeśli są one całkowicie bezobjawowe;
 • infekcje intymne - ból, zwłaszcza o charakterze dotkliwego pieczenia, może oznaczać rozwój infekcji intymnej - grzybiczej, bakteryjnej lub wirusowej. Namnażaniu chorobotwórczych patogenów towarzyszy zazwyczaj podrażnienie błony śluzowej pochwy, a stosunek może potęgować nieprzyjemne objawy.

Reklama

Ból brzucha po pierwszym stosunku

Kobiety nierzadko odczuwają także ból brzucha po pierwszym stosunku, co ma związek m.in. z mechanicznym uszkodzeniem błony dziewiczej. Dolegliwości mogą być odczuwalne na drugi dzień, a nawet przez kilka dni po zbliżeniu, jednak powinny ustępować po zastosowaniu leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen.

Kiedy brzuch boli dłużej lub objawy są bardzo nasilone, należy skonsultować się z lekarzem. Ból w podbrzuszu podczas i po pierwszym stosunku często wynika także z czynnika psychicznego. Początkom współżycia nierzadko towarzyszy stres, zawstydzenie, niepokój i inne emocje o dużym nasileniu. To przyczynia się do spięcia fizycznego i skurczów brzucha zwiększających jego bolesność.

Stres związany ze zbliżeniem powoduje dyskomfort, a niekiedy także suchość pochwy, co prowadzi z kolei do jeszcze większych jej podrażnień i głębszych otarć. Dolegliwości wywołane czynnikami psychicznymi z czasem powinny ustąpić.

Reklama

Ból podbrzusza po stosunku a ciąża

Wiele pacjentek zadaje pytanie, czy ból brzucha po stosunku - silny lub długotrwały - może oznaczać ciążę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dolegliwości pojawiające się od razu po współżyciu nie są z reguły spowodowane ciążą, gdyż mija kilka dni, zanim zarodek przemieści się i zagnieździ we wnętrzu macicy.

Tak naprawdę dopiero implantacja zarodka jest momentem, w którym kobieta odczuwa ból, choć i w tym momencie nie powinien być on bardzo nasilony. Zagnieżdżanie ma miejsce około 4 tygodnia ciąży, za jej początek przyjmując pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnienie. Wówczas o tym, czy ból podbrzusza to ciąża, można przekonać się, wykonując test ciążowy.

Ból brzucha podczas stosunku lub bezpośrednio po nim (nawet jeśli był to stosunek bez zabezpieczenia) nie wskazuje na ciążę, ale inne nieprawidłowości, np. anatomiczne. To, czy doszło do zapłodnienia, stwierdzić można dopiero po wykonaniu testu ciążowego lub testów z krwi w chwili, gdy nie nadeszła kolejna spodziewana miesiączka.

Kiedy ból brzucha po stosunku występuje u kobiety w potwierdzonej ciąży, powinna ona niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego, by sprawdzić, co może być przyczyną odczuwanej dolegliwości.

Reklama

Czy silny ból podbrzusza po stosunku wymaga wizyty u lekarza?

Jeśli ból w dolnej części brzucha występujący po stosunku nie jest bardzo nasilony, nie nawraca po każdym zbliżeniu i ustępuje samoistnie w krótkim czasie, można podejrzewać, że został wywołany skurczem lub małym uszkodzeniem mechanicznym i zwykle nie wymaga konsultacji z lekarzem. 

Wizyty u specjalisty wymaga natomiast bardzo silny ból podbrzusza po stosunku lub ból, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy:

 • mocny ból brzucha i mdłości po stosunku -  mogą one świadczyć np. o chorobach zlokalizowanych w układzie pokarmowym. Jeśli mdłości pojawią się kilka lub kilkanaście dni po współżyciu, mogą także oznaczać ciążę;
 • ból podbrzusza i krwawienie (niezwiązane z menstruacją) - po stosunku może oznaczać, że doszło do uszkodzenia mechanicznego. Krwawienia towarzyszą też jednak wielu chorobom układu rodnego, dlatego nie wolno ich lekceważyć i bezwzględnie należy skonsultować je z lekarzem.

Gdy nagły i silny ból pojawia się podczas stosunku, najlepiej przerwać współżycie i uważnie monitorować objawy. Jeśli po jakimś czasie ból nadal jest ostry, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Jeżeli jednak dolegliwości miną w ciągu kilku minut i więcej się nie pojawią, należy powiedzieć o niej specjaliście podczas najbliższej wizyty kontrolnej.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Radowicki, S. Szyłło, Endometrioza. Diagnostyka i leczenie, Wrocław 2015.
 • W. Kuczyński, A. Kuczyńska, Polip w jamie macicy - plan postępowania, w: Ginekologia po Dyplomie, 01/2017.
 • P. Knapp, A. Chabowski, P. Knapp, Epidemiologia mięśniaków macicy, w: Przegląd Menopauzalny, 02/2012.
 • J. Winiarek i wsp., Guzy przydatków, w: Ginekologia po Dyplomie, 02/2017 https://podyplomie.pl/ginekologia/26244,guzy-przydatkow?page=1 [16.05.2024].
 • Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Para żyjąca w otwartym związku
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Badanie testosteronu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda