Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?

Chrypa u dziecka: niegroźne przeziębienie, podrażnienie, alergiczna reakcja na kurz, a może astma lub refluks? Zobacz, jakie są przyczyny występowania chrypki u dzieci. Dowiedz się, jak łagodzić tego typu objawy za pomocą leków oraz sprawdzonych sposobów domowych.
Dziewczynka odczuwa chrypę w gardle
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Skąd się bierze chrypa u dziecka?

Chrypa jest zaburzeniem działania fałdów (strun) głosowych krtani, a więc jednego z górnych odcinków dróg oddechowych, łączącego gardło z tchawicą. 

Dysfunkcja ta powoduje:

 • obniżenie i zmatowienie głosu,
 • trudności w artykulacji dźwięków,
 • uczucie dyskomfortu.

Przyczyny występowania tzw. dysphonii  są zróżnicowane. Chrypa u dziecka w większości przypadków jest manifestacją niegroźnej infekcji, w przebiegu której proces zapalny obejmuje krtań lub gardło, a związany z tym obrzęk wpływa na pracę strun głosowych. Schorzenia tego typu zazwyczaj mają podłoże wirusowe, rzadziej bakteryjne. 

Chrypa jest wówczas tylko jednym z licznych objawów, bynajmniej nie najbardziej dotkliwym i charakterystycznym (pozostałe to m.in. podwyższona ciepłota ciała, ból gardła, nieżyt nosa, dreszcze, uczucie rozbicia). Chrypa u niemowlaka często jest też objawem mechanicznego podrażnienia krtani na skutek długotrwałego, intensywnego płaczu (potocznie mówi się wówczas o „zdarciu gardła”).

Reklama

Kiedy chrypka u dziecka jest groźna?

Jeśli chrypka u dziecka utrzymuje się dłużej, niż przez tydzień, nie jest powiązana z płaczem ani nie towarzyszą jej typowe symptomy infekcyjne, przyczyna zaburzenia może być poważniejsza i wymagająca wdrożenia zaawansowanego leczenia lub podjęcia systemowych działań profilaktycznych. 

W grę wchodzą:

 • reakcja alergiczna, wywoływana przez stale unoszący się w mieszkaniu kurz, sierść zwierząt, pyłki kwitnących roślin etc;
 • astma, czyli dychawica oskrzelowa – przewlekła choroba zapalna górnych dróg oddechowych. Typowe jej objawy, to świszczący oddech oraz kaszel i uczucie duszności;
 • refluks żołądkowo-przełykowy, w wyniku którego dochodzi do cofania się zakwaszonych treści pokarmowych w górę układu pokarmowego. Obok chrypki pojawia się przede wszystkim uczucie palenia w gardle;
 • przewlekłe zapalenie zatok, w przebiegu którego przez gardło, krtań i przełyk nieustannie spływa patologiczna wydzielina wydobywająca się z komór okalających jamę nosową;
 • podrażnienie przez dym papierosowy, substancje chemiczne wykorzystywane np. do czyszczenia mieszkania, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu atmosferycznym;
 • zaleganie ciała obcego w krtani (np. mała zabawka, twardy pokarm itd.);
 • uszkodzenie nerwów lub mięśni krtani, nieprawidłowy przepływ powietrza;
 • choroby nowotworowe. U małych dzieci minimalne jest ryzyko raka krtani (występuje głównie u dorosłych palaczy), możliwy jednak jest np. chłoniak Hodgkina, zajmujący między innymi tak zwane śródpiersie.

Przewlekła chrypka u dziecka zawsze powinna stanowić źródło zaniepokojenia i wskazanie do konsultacji lekarskiej. 

Reklama

Co na chrypkę u dziecka?

Jakie środki zaradcze należy stosować w przypadku wystąpienia tego typu objawu? Co podać na chrypkę u dziecka? Wszystko zależy od podłoża, na jakim występuje zaburzenie, a także wieku małego pacjenta oraz innych objawów współtowarzyszących. 

Co zaleca się w przypadku infekcji wirusowej?

 • Dbać o właściwe nawilżenie krtani, poprzez podawanie dużych ilości płynów, ale też utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu (między 40 a 60 procent) – można w tym celu stosować nawilżacze, zimą zaś na kaloryferach wiesza się mokre ręczniki lub pojemniki z wodą.
 • Zgodnie z zaleceniami lekarza, stosować leki OTC na chrypę i podrażnienia gardła, dostosowane do wieku dziecka (w syropie lub pastylkach), a także środki przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędne może być użycie dostępnych na receptę antybiotyków. 
 • Wykonywać inhalacje ziołowe, a w przypadku dzieci powyżej 6. roku życia także płukanki na bazie m.in. szałwii; idealnie sprawdza się również siemię lniane do picia lub płukania, które zabezpiecza krtań i gardło powlekającym śluzem. 

Reklama

Leczenie chrypki u dziecka o podłożu alergicznym

Jak leczyć chrypkę u dziecka? Jeśli jest wywołana reakcją układu odpornościowego na kontakt z alergenem, bazuje się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych oraz eliminacyjnych, a dopiero w dalszej kolejności wykorzystuje się dostępne środki farmakologiczne. 

Stwierdzając alergię u dziecka, należy:

 • ograniczyć do minimum kontakt z substancją uczulającą. W praktyce, w zależności od rodzaju alergenu, konieczne może być: regularne odkurzanie mieszkania, pozbycie się dywanów i koców, będących idealnymi siedliskami dla roztoczy kurzu, szczelne zamykanie okien w okresie kwitnienia określonych roślin;
 • unikać przebywania na dworze, jeśli źródłem alergii są pyłki drzew lub traw (zwłaszcza wiosna, zgodnie z kalendarzem kwitnienia), ewentualnie zakładać dziecku maseczkę ochronną z filtrem;
 • w razie konieczności, pod kontrolą lekarza, stosować dobrane do wieku i typu alergii leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Opcją terapeutyczną jest też tak zwane odczulanie, polegające na długotrwałym podawaniu kontrolowanych dawek alergenu w celu oswajania organizmu z daną substancją. 

Reklama

Leki na chrypę u dziecka z astmą i refluksem

Jeżeli chodzi o leki na chrypę u dziecka chorującego na astmę, stosuje się środki dwojakiego typu, podawane wziewnie za pomocą specjalnych inhalatorów. 

Są to: 

 • leki rozkurczające i rozszerzające oskrzela, ułatwiające oddychanie;
 • glikokortykosteroidy - leki przeciwzapalne;

Lekarstwa te pozwalają „kontrolować” astmę, ograniczając liczbę oraz natężenie objawów, skutecznie łagodząc jej objawy. 

W przypadku zaburzenia, jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy, standardy postępowania różnią się w zależności od wieku małego pacjenta. U dzieci przed ukończeniem 1 roku życia, refluks ma zazwyczaj charakter fizjologiczny – jest naturalnym zjawiskiem związanym z niedoskonałością nie w pełni wykształconego układu pokarmowego. 

W takiej sytuacji jedynym sposobem działania jest układanie dziecka w pozycji sprzyjającej swobodnemu ulewaniu się pokarmu po spożyciu posiłku. Jeśli jednak refluks przybiera charakter patologiczny (a za taki przyjmuje się wszystkie przypadki występowania u dzieci starszych niż 1 rok), wdrożyć należy leczenie farmakologiczne. 

W użyciu są dobrane stosownie do wieku:

 •  inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku;
 • leki antyhistaminowe II generacji, także blokujące produkcję soków żołądkowych;
 • leki prokinetyczne, usprawniające motorykę jelit i przyspieszające prawidłowe opróżnianie żołądka. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Marek Niedoszytko, Patogeneza astmy i alergii, Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22 (2-3)
 • Iwona Stelmach, Astma u dzieci, , Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22 (2-3)
 • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Bartosz Romańczuk, Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, 2010 Via Medica
 • Magdalena Błońska i inni, Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci i noworodków urodzonych przedwcześnie, Medycyna Wieku Rozwojowego, 2008,XII,4,cz.I
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Mężczyznę boli ucho
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Podobne artykuły
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!