Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?

Chrypa u dziecka: niegroźne przeziębienie, podrażnienie, alergiczna reakcja na kurz, a może astma lub refluks? Zobacz, jakie są przyczyny występowania chrypki u dzieci. Dowiedz się, jak łagodzić tego typu objawy za pomocą leków oraz sprawdzonych sposobów domowych.
Dziewczynka odczuwa chrypę w gardle
źródło:123RF
Spis treści

Skąd się bierze chrypa u dziecka?

Chrypa jest zaburzeniem działania fałdów (strun) głosowych krtani, a więc jednego z górnych odcinków dróg oddechowych, łączącego gardło z tchawicą. 

Dysfunkcja ta powoduje:

  • obniżenie i zmatowienie głosu,
  • trudności w artykulacji dźwięków,
  • uczucie dyskomfortu.

Przyczyny występowania tzw. dysphonii  są zróżnicowane. Chrypa u dziecka w większości przypadków jest manifestacją niegroźnej infekcji, w przebiegu której proces zapalny obejmuje krtań lub gardło, a związany z tym obrzęk wpływa na pracę strun głosowych. Schorzenia tego typu zazwyczaj mają podłoże wirusowe, rzadziej bakteryjne. 

Chrypa jest wówczas tylko jednym z licznych objawów, bynajmniej nie najbardziej dotkliwym i charakterystycznym (pozostałe to m.in. podwyższona ciepłota ciała, ból gardła, nieżyt nosa, dreszcze, uczucie rozbicia). Chrypa u niemowlaka często jest też objawem mechanicznego podrażnienia krtani na skutek długotrwałego, intensywnego płaczu (potocznie mówi się wówczas o „zdarciu gardła”).

Reklama

Kiedy chrypka u dziecka jest groźna?

Jeśli chrypka u dziecka utrzymuje się dłużej, niż przez tydzień, nie jest powiązana z płaczem ani nie towarzyszą jej typowe symptomy infekcyjne, przyczyna zaburzenia może być poważniejsza i wymagająca wdrożenia zaawansowanego leczenia lub podjęcia systemowych działań profilaktycznych. 

W grę wchodzą:

  • reakcja alergiczna, wywoływana przez stale unoszący się w mieszkaniu kurz, sierść zwierząt, pyłki kwitnących roślin etc;
  • astma, czyli dychawica oskrzelowa – przewlekła choroba zapalna górnych dróg oddechowych. Typowe jej objawy, to świszczący oddech oraz kaszel i uczucie duszności;
  • refluks żołądkowo-przełykowy, w wyniku którego dochodzi do cofania się zakwaszonych treści pokarmowych w górę układu pokarmowego. Obok chrypki pojawia się przede wszystkim uczucie palenia w gardle;
  • przewlekłe zapalenie zatok, w przebiegu którego przez gardło, krtań i przełyk nieustannie spływa patologiczna wydzielina wydobywająca się z komór okalających jamę nosową;
  • podrażnienie przez dym papierosowy, substancje chemiczne wykorzystywane np. do czyszczenia mieszkania, zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu atmosferycznym;
  • zaleganie ciała obcego w krtani (np. mała zabawka, twardy pokarm itd.);
  • uszkodzenie nerwów lub mięśni krtani, nieprawidłowy przepływ powietrza;
  • choroby nowotworowe. U małych dzieci minimalne jest ryzyko raka krtani (występuje głównie u dorosłych palaczy), możliwy jednak jest np. chłoniak Hodgkina, zajmujący między innymi tak zwane śródpiersie.

Przewlekła chrypka u dziecka zawsze powinna stanowić źródło zaniepokojenia i wskazanie do konsultacji lekarskiej. 

Reklama

Co na chrypkę u dziecka?

Jakie środki zaradcze należy stosować w przypadku wystąpienia tego typu objawu? Co podać na chrypkę u dziecka? Wszystko zależy od podłoża, na jakim występuje zaburzenie, a także wieku małego pacjenta oraz innych objawów współtowarzyszących. 

Co zaleca się w przypadku infekcji wirusowej?

  • Dbać o właściwe nawilżenie krtani, poprzez podawanie dużych ilości płynów, ale też utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu (między 40 a 60 procent) – można w tym celu stosować nawilżacze, zimą zaś na kaloryferach wiesza się mokre ręczniki lub pojemniki z wodą.
  • Zgodnie z zaleceniami lekarza, stosować leki OTC na chrypę i podrażnienia gardła, dostosowane do wieku dziecka (w syropie lub pastylkach), a także środki przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędne może być użycie dostępnych na receptę antybiotyków. 
  • Wykonywać inhalacje ziołowe, a w przypadku dzieci powyżej 6. roku życia także płukanki na bazie m.in. szałwii; idealnie sprawdza się również siemię lniane do picia lub płukania, które zabezpiecza krtań i gardło powlekającym śluzem. 

Reklama

Leczenie chrypki u dziecka o podłożu alergicznym

Jak leczyć chrypkę u dziecka? Jeśli jest wywołana reakcją układu odpornościowego na kontakt z alergenem, bazuje się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych oraz eliminacyjnych, a dopiero w dalszej kolejności wykorzystuje się dostępne środki farmakologiczne. 

Stwierdzając alergię u dziecka, należy:

  • ograniczyć do minimum kontakt z substancją uczulającą. W praktyce, w zależności od rodzaju alergenu, konieczne może być: regularne odkurzanie mieszkania, pozbycie się dywanów i koców, będących idealnymi siedliskami dla roztoczy kurzu, szczelne zamykanie okien w okresie kwitnienia określonych roślin;
  • unikać przebywania na dworze, jeśli źródłem alergii są pyłki drzew lub traw (zwłaszcza wiosna, zgodnie z kalendarzem kwitnienia), ewentualnie zakładać dziecku maseczkę ochronną z filtrem;
  • w razie konieczności, pod kontrolą lekarza, stosować dobrane do wieku i typu alergii leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Opcją terapeutyczną jest też tak zwane odczulanie, polegające na długotrwałym podawaniu kontrolowanych dawek alergenu w celu oswajania organizmu z daną substancją. 

Reklama

Leki na chrypę u dziecka z astmą i refluksem

Jeżeli chodzi o leki na chrypę u dziecka chorującego na astmę, stosuje się środki dwojakiego typu, podawane wziewnie za pomocą specjalnych inhalatorów. 

Są to: 

  • leki rozkurczające i rozszerzające oskrzela, ułatwiające oddychanie;
  • glikokortykosteroidy - leki przeciwzapalne;

Lekarstwa te pozwalają „kontrolować” astmę, ograniczając liczbę oraz natężenie objawów, skutecznie łagodząc jej objawy. 

W przypadku zaburzenia, jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy, standardy postępowania różnią się w zależności od wieku małego pacjenta. U dzieci przed ukończeniem 1 roku życia, refluks ma zazwyczaj charakter fizjologiczny – jest naturalnym zjawiskiem związanym z niedoskonałością nie w pełni wykształconego układu pokarmowego. 

W takiej sytuacji jedynym sposobem działania jest układanie dziecka w pozycji sprzyjającej swobodnemu ulewaniu się pokarmu po spożyciu posiłku. Jeśli jednak refluks przybiera charakter patologiczny (a za taki przyjmuje się wszystkie przypadki występowania u dzieci starszych niż 1 rok), wdrożyć należy leczenie farmakologiczne. 

W użyciu są dobrane stosownie do wieku:

  •  inhibitory pompy protonowej, które hamują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku;
  • leki antyhistaminowe II generacji, także blokujące produkcję soków żołądkowych;
  • leki prokinetyczne, usprawniające motorykę jelit i przyspieszające prawidłowe opróżnianie żołądka. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Marek Niedoszytko, Patogeneza astmy i alergii, Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22 (2-3)
  • Iwona Stelmach, Astma u dzieci, , Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22 (2-3)
  • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Bartosz Romańczuk, Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, 2010 Via Medica
  • Magdalena Błońska i inni, Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci i noworodków urodzonych przedwcześnie, Medycyna Wieku Rozwojowego, 2008,XII,4,cz.I
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Biały katar - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Pacjentka z problemem białego kataru
Podobne artykuły
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!