Najzdrowsze miejsce w internecie

Infekcja? Alergia? Pomoże inhalacja z ektoiną

Doskonale nawilża, stabilizuje błony komórkowe i zmniejsza stan zapalny. Pomaga łagodzić objawy alergii i infekcji dróg oddechowych. Do tego jest bardzo bezpieczna. Może być stosowana zarówno u małych dzieci, jak i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. O czym mowa? O ektoinie! Dowiedz się więcej o tej naturalnej substancji, nazywanej cytoprotektorem XXI wieku.
Ektoina w inhalacji
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Ektoina jako cytoprotektor XXI wieku

Ektoina jest substancją pochodzenia naturalnego, którą wykorzystuje się w farmacji ze względu na jej właściwości cytoprotekcyjne. Oznacza to, że chroni komórki (tkanki) przed działaniem różnego rodzaju czynników drażniących. 

W naturze ektoina pomaga przetrwać ekstremofilom, czyli mikroorganizmom żyjącym w skrajnie, z naszego, ludzkiego, punktu widzenia warunkach środowiskowych. Jest aminokwasem, wytwarzanym pod wpływem bodźców stresowych - wysokiej czy niskiej temperatury, wysokiego ciśnienia osmotycznego czy braku tlenu. Przyciąga cząsteczki wody i tworzy hydrootoczkę - swego rodzaju mur obronny warunkujący życie w słonych jeziorach, kraterach wulkanów czy kopalniach węgla kamiennego. 

Ektoina, będąca składnikiem wyrobów medycznych, działa na podobnej zasadzie. Łączy cząsteczki wody i tworzy z nich barierę, zabezpieczającą przed dehydratacją (odwodnieniem), podrażnieniem i działaniem szkodliwych czynników, w tym alergenów i wirusów.

Ektoina: 

 • doskonale nawilża, 
 • stabilizuje błony komórkowe, 
 • redukuje stan zapalny
 • działa antyoksydacyjnie (przeciwdziała utlenianiu wolnych rodników, które w nadmiarze działają destrukcyjnie na komórki organizmu). 

Co ważne, nie przenika do komórek, nie przyłącza się do ludzkich receptorów ani nie działa cytotoksycznie. Zatrzymuje się na poziomie błony śluzowej, gdzie spełnia swoje dobroczynne funkcje. A ponieważ czyni to w sposób bardzo bezpieczny (także dla dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią), nie wywołując żadnych poważnych skutków ubocznych, uchodzi za cytoprotektor XXI wieku, któremu bacznie przyglądają się naukowcy z całego świata. 

Ektoina w roztworach do inhalacji

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny korzysta z naturalnie pozyskiwanej ektoiny w coraz większym zakresie. Na aptecznych półkach z roku na rok pojawiają się kolejne grupy wyrobów medycznych zawierających tę cenną substancję. To m. in. krople do oczu, spraye do nosa, tabletki do ssania na ból gardła, maści łagodzące podrażnienia, a także roztwory do inhalacji, którym dziś przyjrzymy się bliżej. 

Roztwory do inhalacji, będące synergicznym połączeniem soli fizjologicznej, hipertonicznej lub wody morskiej z ektoiną, zalecane są do leczenia wspomagającego stanów zapalnych i objawów ze strony układu oddechowego. Preparaty z ektoiną, takie jak Ectodose czy Nebu Pulmo, stosuje się zatem u dorosłych i dzieci z:

 • alergią oddechową,
 • alergicznym nieżytem nosa, 
 • astmą alergiczną i niealergiczną,
 • infekcjami górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym,
 • zapaleniem oskrzeli,
 • zapaleniem gardła i krtani,
 • zapaleniem zatok przynosowych,
 • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),
 • mukowiscydozą. 

Cieszą się one rosnącą popularnością, nie tylko ze względu na skuteczne i bezpieczne działanie, ale też szeroki zakres zastosowania. Ektoina pomaga w różnych dolegliwościach ze strony układu oddechowego, jej podanie jest proste (inhalację dobrze znoszą nawet małe dzieci), a przy tym nadaje się do wszelkiego rodzaju nebulizatorów, zarówno najpopularniejszych - pneumatycznych, jak i rzadziej spotykanych - membranowych czy ultradźwiękowych. 

Ektoina do inhalacji w praktyce

Roztwory do inhalacji z ektoiną mają dwa główne obszary zastosowań - profilaktyczne i wspomagające leczenie dolegliwości oddechowych. Dzięki swoim naturalnym zdolnościom higroskopijnym, ektoina tworzy na błonie śluzowej warstwę ochronną, zapobiegając wnikaniu czynników drażniących. 

Warto z niej więc skorzystać zarówno w sezonie alergicznym, gdy trzeba chronić się przed uczulającymi pyłkami roślin, jak i w sezonie grzewczym, kiedy uruchomione kaloryfery wzbijają w powietrze tumany roztoczy i cząsteczek kurzu. To za ich sprawą pojawia się seryjne kichanie, świąd nosa, drapanie w gardle - w których zwalczaniu również przydadzą się inhalacje np. z Ectodose. 

Tego typu preparaty są też nieocenione przy infekcjach przebiegających z kaszlem. Ektoina nie tylko nawilża błonę śluzową, zabezpieczając ją przed podrażnieniem, a w efekcie bólem i pieczeniem gardła, lecz również rozrzedza gęstą wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. 

A ponieważ wykazuje właściwości redukujące stan zapalny i ograniczający wnikanie w śluzówkę wirusów, może skrócić czas trwania choroby. 

Aby inhalacje z ektoiną były w pełni skuteczne, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Preparaty jak Ectodose i Nebu Pulmo to ampułki do jednorazowego użycia. To oznacza, że raz otwarty roztwór soli fizjologicznej czy wody morskiej z ektoiną nie nadaje się do przechowywania. Jest sterylny, dlatego po otwarciu należy go zużyć w całości albo pozostałą część wyrzucić. Istotny jest również sposób wykonywania inhalacji, o czym szerzej można przeczytać na stronie www.zdrowedziecko.com.

Bibliografia

 • Miejscowa ektoina: obiecująca cząsteczka w zapaleniu górnych dróg oddechowych - przegląd systematyczny - PMC (nih.gov) (dostęp 09.09.2022)
 • ​Stępniewska, A. Kuźniar i in., Ektoina - przeciwstresowa cząsteczka przyszłości, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, tom 63, 2014
 • https://www.google.com/url?q=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7889333/&sa=D&source=docs&ust=1663323054927523&usg=AOvVaw3-PzE7qUuWGHl69_ktakRT
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Przeczytaj artykuł
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Zdrowa żywność
Podobne artykuły
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama