Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak pozbyć się wszy specjalnymi środkami?

Jak pozbyć się wszy? Na wszawicę produkowane są specjalistyczne preparaty w postaci np. szamponów, sprayów, czy wcierek. Warto dowiedzieć się kiedy, co i jak stosować.
Pacjent z problemem wszawicy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wszy to pasożyty żerujące na ludziach. Wywołują chorobę zwaną wszawicą, która szybko się rozprzestrzenia. By ją zwalczyć, należy stosować preparaty przeciw wszom.
  • Na rynku aptecznym i drogeryjnym są dostępne rozmaite produkty na wszy. Mają one m.in. postać szamponu, żelu, wcierki, emulsji, plastra, a nawet gumki do włosów. Należy je używać zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Warto myśleć o prewencji i robić wszystko, by nie dopuścić do pojawienia się wesz w domu. Służą temu zasady higieny, zdrowy rozsądek oraz preparaty odstraszające wszy.
SPRAWDŹ TEŻ: Wszawica (wszy u dzieci) - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści

Reklama

Jak pozbyć się wszy?

Rodzice posyłający swoje dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, czyli dużych skupisk ludzkich, narażonych na wybuch wszawicy, chcą znać odpowiedź na pytanie: jak pozbyć się wszy?

Wszy to pasożyty bytujące na ludzkiej skórze, które żywią się krwią człowieka. Najczęściej z tym problemem spotykają się opiekunowie dzieci w wieku między 2. a 12. rokiem życia.

Wesz szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia przez bezpośredni kontakt. Zatem na koloniach, zimowiskach, a także w przedszkolach i szkołach nie trudno o narażenie się na ryzyko zainfekowania wszami.

Na szczęście w aptekach, drogeriach i sklepach z naturalnymi produktami nie brakuje preparatów, które pomagają zwalczyć wszy. Oprócz gotowych środków o działaniu insektobójczym, można posiłkować się domowymi sposobami zwalczającymi te pasożyty. Warto też wiedzieć jakie prewencyjne czynności należy podjąć, by wszawica nie stanowiła problemu.

Reklama

Preparat na wszy

W każdej aptece dostępne są preparaty na wszy i gnidy (czyli jaja wesz). Trzeba tylko zwrócić uwagę na to czy dany środek na wszy faktycznie zwalcza obie postaci wszy.

Można je podzielić na następujące rodzaje:

  • produkty chemiczne (zawierające np. permetrynę lub benzoesan benzylu);
  • produkty silikonowe (z cyklometikonem-5 lub dimetikonem);
  • produkty ziołowe (takie jak np. kwas octowy, olejki eteryczne, etanol, nalewki, m.in. piołunowa).

Lek na wszy może mieć różnoraką postać: sprayu, szamponu, wcierki, żelu, a nawet plastra, czy gumki na wszy, zawierającej odstraszające pasożyty komponenty (zwykle olejki eteryczne). Opisywane środki należy stosować zgodnie z opisem producenta. Najczęściej taką kurację trzeba powtórzyć po jakimś czasie (zwykle po tygodniu lub/i dwóch).

Oprócz leczenia wszawicy należy dokładnie zdezynfekować otoczenie osoby zarażonej wszami. Zatem trzeba wyprać, wysuszyć i wyprasować w wysokiej temperaturze pościel, koce, ręczniki używane przez nosiciela wszy.

To samo warto zrobić z pluszowymi zabawkami, czy poduszkami. To, czego nie da się wyprać, należy schować do szczelnie zamkniętego worka na co najmniej 2-3 tygodnie. Pokój, samochód, fotele i kanapy muszą być porządnie wysprzątane i odkurzone.

Reklama

Co odstrasza wszy?

By nie doszło do inwazji, warto wprowadzić jak najwięcej działań i czynników, które wesprą zapobieganie wszawicy. Przede wszystkim należy uczulić dzieci, by nie pożyczały kolegom, ani od kolegów przedmiotów takich jak szczotka i grzebień do włosów, ręcznik, gumka do włosów, czy czapka. Dużą wagę ma także codzienne dbanie o higienę.

Profilaktycznie można również stosować preparaty przeciw wszom, które wykazują działanie odstraszające insekty. Są to różnego rodzaju spraye, wcierki, żele do włosów, a nawet gumki przeciw wszom o specyficznym zapachu, których użycie powoduje, że wesz nie będzie zainteresowana atakowaniem konkretnej ludzkiej głowy.

Czego nie lubią wszy? Woni lawendy, anyżu, citronelli, rozmarynu, czy kokosa. Odstraszająco działa na nie też taki naturalny preparat jak ocet (spirytusowy albo jabłkowy) oraz czosnek.

Reklama

Jak pozbyć się wszy u dorosłych?

Wszy u dorosłych pojawiają się dużo rzadziej niż u dzieci, jednak czasami dochodzi do takiej sytuacji. Zwykle rodzic, opiekun lub inna dorosła osoba zaraża się wszami od dziecka, którym się opiekuje.

Kuracja odwszawiania polega na jak najszybszym pozbyciu się wszy, by nie dopuścić do szerzenia się wszawicy. Najbardziej skuteczne w tym zakresie są środki chemiczne likwidujące te pasożyty.

Preparat na wszy dla dorosłych to najczęściej ten sam farmaceutyk przeciwwszowy, który jest stosowany u dzieci. Można go zatem wetrzeć, czy psikać nim suche włosy, a po wskazanym czasie spłukać i, w razie potrzeby, wyczesać wszy i martwe gnidy specjalną wyczeską (grzebieniem o gęstych, cienkich żerdkach).

Inne środki natomiast należy stosować tak jak szampon. Zwykle taką terapię należy powtórzyć raz albo kilka razy.

W momencie kiedy u dziecka pojawia się problem z wszami, najlepiej jest od razu objąć leczeniem całą rodzinę, łącznie z jej dorosłymi członkami.

Reklama

Co na wszy u dzieci?

Jak pozbyć się wszy u dziecka? Możliwe, że nie każda metoda, nawet apteczna, zostanie zwieńczona sukcesem. Trzeba wykazać się tutaj cierpliwością, a na pewno znajdzie się skuteczny środek.

Wszy u dziecka, poza zastosowaniem właściwego środka, zazwyczaj trzeba następnie wyczesać specjalnym gęstym grzebieniem, np. terminatorem. Na rynku są też dostępne wersje elektroniczne takich grzebieni na wszy dla dzieci. Ich zaletą jest to, że nie wywołują alergii, ani podrażnień skórnych.

Takie urządzenia są m.in. wskazane dla alergików, ale także mniejszych dzieci, ponieważ nie powodują dodatkowego stresu związanego z bólem, czy szarpaniem włosów. Działają one tak, że ładunek elektryczny, znajdujący się w tym grzebieniu, wyłapuje wesz i zabija ją. Następnie należy ją usunąć z grzebienia i kontynuować przeczesywanie włosów.

Dedykowany dzieciom preparat na wszy to też np. gumka do włosów, która skutecznie odstrasza pasożyty. Nie można jej myć, ani zwilżać innymi płynami, ponieważ w ten sposób mogą spłukać się lecznicze, odstraszające wszy substancje. Gumkę po około 2-3 tygodniach należy wymienić na nową. Jednocześnie na włosach można zawiązać kilka takich gumek.

Reklama

Jak pozbyć się gnid?

Gnidy to owoc rozmnażania się wszy. Są to to jaja wszy, które wesz przyczepia specjalną wydzieliną do nasady ludzkiego włosa. Z jaj wykluwa się larwa, czyli nimfa, która już po około dwóch tygodniach jest gotowa do rozrodu.

Gnidy wyglądają jak srebrzysto-białe łuski otulając włos. Mają one wielkość ziarenka piasku i bardzo trudno zdjąć je z włosów. Jak je usunąć? W aptekach bez trudu da się wyszukać gotowe preparaty na gnidy i wszy, które kompleksowo wyleczą wszawicę. Stosuje się je zgodnie ze wskazówkami producenta.

Najczęściej kuracja polega na nałożeniu produktu na suche włosy, dokładnym wmasowaniu go w nasadę głowy, zwłaszcza na skroniach oraz w części potylicznej, następnie dociera się do końcówek włosów, okrywa szczelnie czepkiem i pozostawić na około kwadrans. Po tym czasie włosy trzeba przeczesać specjalnym grzebieniem oraz porządnie umyć zwykłym szamponem i spłukać.

W sprzedaży występują też środki, którymi można zlikwidować jedynie gnidy, natomiast innego specyfiku należy użyć do pozbycia się wszy. Jednym z takich medykamentów jest emulsja, która rozpuszcza spoiwo utrzymujące gnidy na włosach. Po użyciu emulsji trzeba jeszcze wyczesać martwe gnidy i wszy specjalnym grzebieniem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Szymanek M. i wsp., Wszawica – wciąż aktualny problem kliniczny, Przegląd Lekarski, 2009, 66 (4), 206-208.
  • Izdebska Joanna, Wszy? Poznaj i pokonaj problem, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014, ISBN 67828600100KS.
  • Wegner Z., Wszy-Anoplura, Katalog fauny polski, 1966, 19, str. 1-32.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!