Najzdrowsze miejsce w internecie

Karta EKUZ będzie ważna dłużej niż dotychczas. Zmiany NFZ

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przyda się przede wszystkim osobom, które planują urlop w którymś z europejskich krajów, ale nie tylko. Sprawdź, jakie zmiany wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.
Niebieskie, plastikowe karty z ubezpieczeniem zdrowotnym, leżące na stole
Źródło: 123RF
Spis treści

Karta jest niewielkich rozmiarów, a posiadanie jej może pomóc. W czym? W razie nagłego wypadku lub choroby, w państwie w którym się przebywa można skorzystać za darmo z publicznej służby zdrowia. Warto o niej pamiętać planują swój wakacyjny wypoczynek.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie za granicą to niezwykle ważny aspekt, który należy mieć na uwadze wybierając się na urlop. Poza krajami należącymi do Unii Europejskiej, z karty można skorzystać będąc w państwach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli:

  • Islandii,
  • Liechtensteinu,
  • Norwegii,
  • Szwajcarii.

Europejska Karta Zdrowia sprawia, iż można korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej danego państwa, a pomoc będzie udzielana na takich samych warunkach, jak ubezpieczonym obywatelom tego miejsca. Należy jednak pamiętać, iż zakres udzielanej pomocy może być szerszy lub węższy niż w Polsce. Dla przykładu w Austrii jest pełnopłatne ratownictwo górskie, dlatego mimo posiadania karty EKUZ, warto szczegółowo zapoznać się z broszurą, która jest do niej dołączona.

Ile ważna jest karta EKUZ?

Zmiany Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczą właśnie okresu ważności karty. Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata, co sprawia, że okres jej ważności jest dłuższy dwukrotnie niż do tej pory. Teraz można zaplanować swój urlop na 36 miesięcy w przód, nie martwiąc się o ubezpieczenie.

Co ważne, trzyletni okres ważności karty, dotyczy osób, które są zatrudnione oraz tych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o dzieci (przed 18stym rokiem życia) oraz emerytów to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na pięć lat.

Wniosek EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ? Co ważne, wyrobienie jej trwa kilka minut, z reguły największym problemem jest czekanie w kolejkach, które nieraz może zająć nawet kilka godzin.

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć osobiście lub przez internet, bez wychodzenia z domu. Składając go osobiście należy udać się do swojego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub Delegatury NFZ. Co należy mieć przy sobie? Wystarczy dokument tożsamości ze zdjęciem, czyli np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Jeśli wniosek jest składany online to należy wysłać maila ze skanem wniosku lub skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP najbliższego oddziału NFZ. Konieczne jest własnoręczne podpisanie wniosku, w innym przypadku jest on nieważny.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/karta-ekuz-twoje-wakacyjne-ubezpieczenie-na-wszelki-wypadek,368.html [data dostępu: 04.07.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Komar tygrysi w Europie. Jak wygląda i jakie choroby przenosi?
Owad komar w srebrne paski
Przeczytaj artykuł
Podsumowanie roku na rynku marketingu farmaceutycznego
Podsumowanie - rynek farmaceutyczny
Przeczytaj artykuł
Specjalizacja onkologiczna dla lekarzy - jak wygląda, do daje?
Logo akcji Onkologia Włącz medyczną pasję
Podobne artykuły
Specjalizacja z radioterapii onkologicznej - jakie daje możliwości?
Dr Katarzyna Pogoda: Onkologia daje ogromne możliwości rozwoju
Onkologia - medyczna dyscyplina dla ludzi z pasją
Prof. Dawid Murawa: specjalizacje onkologiczne to rozwój i przyszłość
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!