Dla Ciebie, na zdrowie!

Karta EKUZ będzie ważna dłużej niż dotychczas. Zmiany NFZ

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przyda się przede wszystkim osobom, które planują urlop w którymś z europejskich krajów, ale nie tylko. Sprawdź, jakie zmiany wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.
Niebieskie, plastikowe karty z ubezpieczeniem zdrowotnym, leżące na stole
Źródło: 123RF
Spis treści

Karta jest niewielkich rozmiarów, a posiadanie jej może pomóc. W czym? W razie nagłego wypadku lub choroby, w państwie w którym się przebywa można skorzystać za darmo z publicznej służby zdrowia. Warto o niej pamiętać planują swój wakacyjny wypoczynek.

Reklama

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie za granicą to niezwykle ważny aspekt, który należy mieć na uwadze wybierając się na urlop. Poza krajami należącymi do Unii Europejskiej, z karty można skorzystać będąc w państwach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli:

  • Islandii,
  • Liechtensteinu,
  • Norwegii,
  • Szwajcarii.

Europejska Karta Zdrowia sprawia, iż można korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej danego państwa, a pomoc będzie udzielana na takich samych warunkach, jak ubezpieczonym obywatelom tego miejsca. Należy jednak pamiętać, iż zakres udzielanej pomocy może być szerszy lub węższy niż w Polsce. Dla przykładu w Austrii jest pełnopłatne ratownictwo górskie, dlatego mimo posiadania karty EKUZ, warto szczegółowo zapoznać się z broszurą, która jest do niej dołączona.

Reklama

Ile ważna jest karta EKUZ?

Zmiany Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczą właśnie okresu ważności karty. Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata, co sprawia, że okres jej ważności jest dłuższy dwukrotnie niż do tej pory. Teraz można zaplanować swój urlop na 36 miesięcy w przód, nie martwiąc się o ubezpieczenie.

Co ważne, trzyletni okres ważności karty, dotyczy osób, które są zatrudnione oraz tych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o dzieci (przed 18stym rokiem życia) oraz emerytów to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na pięć lat.

Reklama

Wniosek EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ? Co ważne, wyrobienie jej trwa kilka minut, z reguły największym problemem jest czekanie w kolejkach, które nieraz może zająć nawet kilka godzin.

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć osobiście lub przez internet, bez wychodzenia z domu. Składając go osobiście należy udać się do swojego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub Delegatury NFZ. Co należy mieć przy sobie? Wystarczy dokument tożsamości ze zdjęciem, czyli np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Jeśli wniosek jest składany online to należy wysłać maila ze skanem wniosku lub skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP najbliższego oddziału NFZ. Konieczne jest własnoręczne podpisanie wniosku, w innym przypadku jest on nieważny.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/karta-ekuz-twoje-wakacyjne-ubezpieczenie-na-wszelki-wypadek,368.html [data dostępu: 04.07.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Prawa pacjenta
Ile ważne jest skierowanie do specjalisty? Różne poradnie
Lekarz wystawia skierowanie do specjalisty
Skierowanie do okulisty – czy jest potrzebne na NFZ?
Kobieta u okulisty
Chorobowe w ciąży – jak obliczyć? Kto i kiedy wypłaca?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Mężczyzna na zwolnieniu chorobowym
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile wynosi za każdy dzień? Przykład i kalkulator
Mężczyzna na wózku
Grupa inwalidzka: przywileje. Ile wynosi i jak ją otrzymać?
Pacjent prosi lekarza o zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie – ile dni może wypisać lekarz rodzinny?
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne
Ubezpieczenie dla dziecka
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!