Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?

Duszący kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Duszność pojawia się przy zapaleniu oskrzeli, tchawicy, ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani, kokluszu, alergii czy astmie. W nasilonej duszności dziecko może wymagać leczenia szpitalnego i tlenoterapii.
Dziecko trzymające się za gardło
Źródło: 123RF

Spis treści

Duszący kaszel u dzieci, podobnie jak inne rodzaje kaszlu, jest fizjologicznym odruchem obronnym organizmu, którego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Ten rodzaj kaszlu najczęściej występuje w chorobach górnych dróg układu oddechowego i jest bardzo uciążliwy dla małego dziecka. Napady duszności, choć są subiektywnym uczuciem, mogą wywołać strach u małego pacjenta.

Pamiętajmy, że duszność u dziecka zawsze jest wskazaniem do szybkiego kontaktu z lekarzem. Warto więc wiedzieć, przy jakich chorobach możemy się spodziewać duszącego kaszlu u dziecka.

Duszący kaszel przy infekcjach

W ciągu pierwszych 48 godzin rozwoju infekcji wirusowej górnych dróg może pojawić się suchy kaszel u dziecka, który odczuwany jest jako duszący. Leki hamujące odruch odksztuszania stosowane przed snem powinny pomóc dziecku ograniczyć napady suszącego kaszlu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno ich stosować dłużej niż 3 dni, bo po tym czasie najczęściej suchy kaszl przeradza się w mokry i nie wolno blokować odksztuszania. Duszący kaszel bywa także skutkiem tzw. zespołu przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Dokładnie nie wiadomo skąd się bierze ta przypadłość, jedni sugerują, że ma podłoże alergiczne, inni, że jest związane z częstym nieżytem nosa.

Jednym z objawów zapalenia oskrzeli u dziecka także może być duszący kaszel. Maleńkie kanaliki oskrzelowe, które mają średnicę do 1 minimetra doprowadzają powietrze do płuc. Gdy dochodzi do infekcji rurki zwężają się powodując duszący kaszel u dziecka. Gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego lekarz najprawdopodobniej zdecyduje o podaniu antybiotyku.

Jeśli więc po przeziębieniu czy zapaleniu oskrzeli duszący kaszel nie ustępuje, a staje się coraz bardziej męczący i sprawiający ból w klatce piersiowej, może to oznaczać, że dziecko ma zapalenie płuc. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem, który oprócz osłuchania dziecka może zlecić prześwietlenie płuc.

Duszący kaszel przy krupie

Za ponad 90 ponad przypadków duszności u dzieci, które przebiegają w czasie infekcji górnych dróg oddechowych odpowiada podgłośniowe zapalnie krtani, czyli choroba zwana krupem. Rozwija się najczęściej u dzieci między 3. miesiącem a 6. rokiem życia. W nocy dziecko budzi się z suchym i dziwnie brzmiącym, tzw. szczekającym kaszlem. Od tego momentu choroba może rozwinąć się bardzo szybko i stanowić zagrożenie dla życiu małego pacjenta.

Objawy ostrej niewydolności krtaniowej mogą szybko się nasilać powodując ataki duszności. W leczeniu krupu stosuje się najczęściej sterydy, które zmniejszają obrzęk okolicy podgłośniowej krtani. Ulgę przynosi też chłodne i wilgotne powietrze, dlatego duszące się dziecko trzeba podnieść z łóżeczka i posadzić, albo trzymać na rękach przy otwartym oknie. Konieczne jest też wezwanie lekarza.

Reklama

Duszący kaszel przy kokluszu

Duszący kaszel u dziecka może być tak silny, że prowokuje wymioty. To oznaka zakaźnej choroby zwanej kokluszem lub krztuścem, podczas której pałeczki krztuśca uszkadzają błonę śluzową krtani, tchawicy i oskrzeli. Na koklusz chorują najczęściej dzieci do 4. roku życia, zachorowania mogą zdarzyć się nawet w pierwszych tygodniach życia, bo noworodek nie otrzymuje biernej odporności na tę chorobę od matki.

W pierwszej fazie choroby (do 3 tygodni) kaszel jest raczej łagodny, nasilający się jedynie w nocy. W drugiej fazie pojawiają się silne napady duszącego kaszlu, które potrafią trwać nawet kilka minut. W leczeniu stosuje się antybiotyki, bardzo ważne jest też przebywanie na świeżym powietrzu, zaleca się jednak bardziej werandowanie na balkonie niż aktywność na podwórku, podczas której dziecko może tracić oddech.

Reklama

Duszący kaszel przy astmie

Przy astmie oskrzelowej także występują napady duszącego kaszlu u dziecka, zwłaszcza w nocy. Duszność spowodowana jest tu zwężeniem dróg oddechowych i utrudnionym przepływem powietrza do płuc i często nie występuje z innymi objawami charakterystycznymi dla infekcji, jak katar i gorączka. O tym, czy za duszność odpowiada astma lekarz może jednak stwierdzi dopiero po wykonaniu testów alergicznych i spirometrii.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!