ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?

Duszący kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Duszność pojawia się przy zapaleniu oskrzeli, tchawicy, ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani, kokluszu, alergii czy astmie. W nasilonej duszności dziecko może wymagać leczenia szpitalnego i tlenoterapii.
Dziecko trzymające się za gardło
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Duszący kaszel u dzieci, podobnie jak inne rodzaje kaszlu, jest fizjologicznym odruchem obronnym organizmu, którego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Ten rodzaj kaszlu najczęściej występuje w chorobach górnych dróg oddechowych i jest bardzo uciążliwy dla małego dziecka. Napady duszności, choć są subiektywnym uczuciem, mogą wywołać strach u małego pacjenta.

Pamiętajmy, że duszność u dziecka zawsze jest wskazaniem do szybkiego kontaktu z lekarzem. Warto więc wiedzieć, przy jakich chorobach możemy się spodziewać duszącego kaszlu u dziecka.

Reklama

Duszący kaszel przy infekcjach

W ciągu pierwszych 48 godzin rozwoju infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może pojawić się suchy kaszel u dziecka, który odczuwany jest jako duszący. Leki hamujące odruch odksztuszania stosowane przed snem powinny pomóc dziecku ograniczyć napady suchego kaszlu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno ich stosować dłużej niż 3 dni, bo po tym czasie najczęściej suchy kaszel przeradza się w mokry i nie wolno blokować odksztuszania. Duszący kaszel bywa także skutkiem tzw. zespołu przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Dokładnie nie wiadomo skąd się bierze ta przypadłość, jedni sugerują, że ma podłoże alergiczne, inni, że jest związane z częstym nieżytem nosa.

Jednym z objawów zapalenia oskrzeli u dziecka także może być duszący kaszel. Maleńkie kanaliki oskrzelowe, które mają średnicę do 1 milimetra doprowadzają powietrze do płuc. Gdy dochodzi do infekcji “rurki” zwężają się lub zalega w nich wydzielina powodując duszący kaszel u dziecka. Gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego lekarz najprawdopodobniej zdecyduje o podaniu antybiotyku.

Jeśli więc po przeziębieniu czy zapaleniu oskrzeli duszący kaszel nie ustępuje, a staje się coraz bardziej męczący i sprawiający ból w klatce piersiowej, może to oznaczać, że dziecko ma zapalenie płuc. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem, który oprócz osłuchania dziecka może zlecić prześwietlenie płuc.

Reklama

Duszący kaszel przy krupie

Za ponad 90 % przypadków duszności u dzieci, które przebiegają w czasie infekcji górnych dróg oddechowych odpowiada podgłośniowe zapalnie krtani, czyli choroba zwana krupem. Rozwija się najczęściej u dzieci między 3. miesiącem a 6. rokiem życia.

W nocy dziecko budzi się z suchym i dziwnie brzmiącym, tzw. szczekającym kaszlem i dusznością wdechową, tzw stridorem krtaniowym. Od tego momentu choroba może rozwinąć się bardzo szybko i stanowić zagrożenie dla życiu małego pacjenta.

Objawy ostrej niewydolności oddechowejmogą szybko się nasilać powodując duszność a nawet bezdech. W leczeniu krupu stosuje się najczęściej sterydy w nebulizacji, które zmniejszają obrzęk okolicy podgłośniowej krtani.

Ulgę przynosi też chłodne i wilgotne powietrze, dlatego duszące się dziecko trzeba podnieść z łóżeczka i posadzić, albo trzymać na rękach przy otwartym oknie. Konieczne jest też wezwanie lekarza.

Reklama

Duszący kaszel przy kokluszu

Duszący kaszel u dziecka może być tak silny, że prowokuje wymioty. To oznaka zakaźnej choroby zwanej kokluszem lub krztuścem, podczas której pałeczki krztuśca uszkadzają błonę śluzową krtani, tchawicy i oskrzeli.

Na koklusz chorują najczęściej dzieci do 4. roku życia, zachorowania mogą zdarzyć się nawet w pierwszych tygodniach życia, bo noworodek nie otrzymuje biernej odporności na tę chorobę od matki, chyba że mama była szczepiona na krztusiec podczas ciąży ( wtedy dziecko otrzymuje przeciwciała od mamy chroniące je przed zachorowaniem na krztusiec w pierwszych miesiącach życia).

W pierwszej fazie choroby (do 3 tygodni) kaszel jest raczej łagodny, nasilający się jedynie w nocy. W drugiej fazie pojawiają się silne napady duszącego kaszlu, które potrafią trwać nawet kilka minut, powodując wymioty, silne przekrwienie spojówek a nawet wybroczyny na twarzy dziecka.

W leczeniu stosuje się antybiotyki, bardzo ważne jest też przebywanie na świeżym powietrzu, zaleca się jednak bardziej werandowanie na balkonie niż aktywność na podwórku, podczas której duszność może się nasilać

Reklama

Duszący kaszel w astmie oskrzelowej

W astmie oskrzelowej także występują u dziecka napady duszności i kaszlu.  Duszność ma charakter wydechowy, spowodowana jest tu zwężeniem dróg oddechowych ii często nie występuje z innymi objawami charakterystycznymi dla infekcji, jak katar i gorączka. O tym, czy za duszność odpowiada astma lekarz może jednak stwierdzi dopiero po wykonaniu testów alergicznych i spirometrii.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Joanna Kosielska
Autoryzacja medyczna
Joanna Kosielska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Kobieta mająca świszczący kaszel
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i co pomaga?
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Podobne artykuły
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Syrop na chore gardło i kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!