Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Zapalenie tchawicy - objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia tchawicy, dlatego zazwyczaj w jej leczeniu nie stosuje się antybiotykoterapii. O chorobie świadczą takie objawy jak: suchy, męczący kaszel, bóle gardła, świszczący oddech i gorączka. Dolegliwość często jest infekcją wtórną, która łączy się z zapaleniem gardła, krtani lub oskrzeli.
Leczenie zapalenia tchawicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Jakie funkcje pełni tchawica?

Tchawica to narząd głosu umiejscowiony w środkowej części układu oddechowego. Od góry łączy się z krtanią, natomiast na dole rozdziela się, przechodząc w oskrzela - lewe i prawe. Jej zadaniem jest zapewnienie dopływu powietrza do płuc.

Bardzo często zdarza się, że zapalenie tchawicy występuje razem z zapaleniem krtani lub tuż po nim. Przyczyną powstawania tej choroby najczęściej są różne wirusy, w tym grypy lub paragrypy.

Zobacz też: Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - leczenie, objawy i przyczyny

Reklama

Przyczyny zapalenia tchawicy

Chorobę mogą wywoływać także inne, mniej „popularne” wirusy - adenowirusy i rhinowirusy. Natomiast rzadziej wywołują je bakterie, dlatego leczenie zapalenia tchawicy przeważnie nie wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

Za zapalenie tchawicy u dzieci najczęściej odpowiada wirus RSV, który podobnie jak wirus grypy również przenoszony jest drogą kropelkową. Dlatego też zapalenie tchawicy jest zaraźliwe.

Zapalenie tchawicy - objawy u dzieci

Objawy zapalenia tchawicy u dzieci i niemowląt mogą być niepokojące, ponieważ często łączą się z obturacją (czyli zwężeniem) górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie narastającą niewydolnością oddechową. Nagłe ataki kaszlu i duszności przerażają nie tylko rodziców, ale także dziecko. U najmłodszych choroba zazwyczaj pojawia się nagle i prawie zawsze w nocy.

Najczęstsze objawy zapalenia tchawicy u dzieci to:

 • „szczekający” kaszel,
 • niewysoka gorączka,
 • przyspieszony oddech,
 • czasem zasysanie skóry między żebrami podczas wdechów,
 • w kulminacyjnym momencie choroby „świszczący” oddech (tzw. świst krtaniowy),
 • ochrypły głos,
 • zwiększenie ilości wydzieliny z nosa i ust,
 • czasem kołatanie serca,
 • niekontrolowane ruchy, występujące na skutek walki z dusznościami.

Nagle pojawiające się objawy choroby są na tyle niepokojące, że zazwyczaj rodzice od razu udają się z dzieckiem do lekarza lub na pogotowie. Po pierwszym nocnym ataku często pojawiają się objawy charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia, jednak duszności wracają szczególnie podczas snu. Zapalenie tchawicy u dzieci zazwyczaj trwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Występują częste nawroty choroby.

Czytaj też: Zapalenie migdałków

Reklama

Zapalenie tchawicy - objawy u dorosłych

Objawy zapalenia tchawicy u dorosłych są bardzo podobne do tych, które występują także u dzieci.

Najczęstsze objawy zapalenia tchawicy u dorosłych to:

 • suchy i męczący kaszel (opisywany często jako „szczekający”,
 • świszczący oddech,
 • trudności w oddychaniu, duszności,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • ból gardła, uczucie drapania w gardle,
 • bóle za mostkiem oraz w okolicy szyi, które nasilają się przy kaszlu,
 • katar,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Objawy są mniej nasilone przy przewlekłym zapaleniu tchawicy. W tym przypadku przebieg choroby jest zdecydowanie mniej dynamiczny, a dominującym objawem jest suchy kaszel.

Sprawdź również: Kaszel palacza - objawy, leczenie i domowe sposoby

Reklama

Rodzaje zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy można podzielić na:

 • ostre zapalenie tchawicy, które po kilku dniach ustępuje samoistnie (tutaj także występujący głównie u dzieci krup wirusowy), często jest powikłaniem zapalenia krtani lub grypy,
 • przewlekłe zapalenie tchawicy, które zazwyczaj towarzyszy przewlekłym chorobom górnych i dolnych dróg oddechowych, ale może być także efektem regularnego drażnienia śluzówki tchawicy (np. poprzez dym tytoniowy lub zanieczyszczenia występujące w powietrzu).

Reklama

Zapalenie tchawicy - leczenie u dzieci i dorosłych

Tchawica jest inaczej zbudowana u dzieci, a inaczej u osoby dorosłej, dlatego też leczenie zależne jest od wieku chorego. Mali pacjenci są bardziej narażeni na obrzęk tchawicy, a ten z kolei może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z tego powodu w przypadku podejrzenia zapalenia tchawicy u dziecko należy pilnie zgłosić się po pomoc medyczną.

Za zapalenie tchawicy najczęściej odpowiedzialne są wirusy, dlatego stosuje się leczenie objawowe.

 • Lekarze najczęściej zalecają przyjmowanie leków łagodzących ból głowy czy gardła i zbijających gorączkę, a także specyfików rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie.
 • Przy tym schorzeniu bardzo ważne jest także nawilżanie dróg oddechowych. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu (pomoże stosowanie nawilżaczy powietrza lub po prostu wykładanie mokrych ręczników na grzejnik).
 • Nie można zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody.
 • Pomocne mogą się okazać także inhalacje. Wdychanie pary wodnej wzbogaconej o olejki eteryczne (np. olejek z drzewa herbacianego) rozrzedzi wydzielinę, a tym samym ułatwi oddychanie.
 • Podczas choroby należy unikać czynników dodatkowo podrażniających drogi oddechowe, takich jak dym papierosowy czy zanieczyszczone powietrze.
 • W skrajnych przypadkach może nastąpić konieczność podania glikokortykosteroidu lub adrenaliny, a nawet wykonania intubacji (czyli wprowadzenie przez jamę ustną do tchawicy rurki, która umożliwi oddychanie) lub tracheotomii (wprowadzenia rurki przez otwór wykonany w przedniej ścianie tchawicy). To jednak dość rzadkie przypadki, chorobazazwyczaj ma łagodniejszy przebieg.

Jeśli przyczyną choroby są bakterie (co nie zdarza się często), konieczne jest zastosowanie przepisanych przez lekarza antybiotyków.

Reklama

Jak u dzieci leczyć zapalenie tchawicy?

U dzieci w wieku od kilku miesięcy do około 6. roku życia często diagnozuje się ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Występuje ono w najwęższej części tego narządu. Obrzęk powoduje zmniejszenie przepływu powietrza i grozi uduszeniem. Towarzyszący zapaleniu kaszel i świsty bardzo często pojawiają się w nocy.

Leczenie choroby polega na podawaniu leków przeciwzapalnych, mukolitycznych lub steroidowych, a także inhalowaniu solą fizjologiczną. W najcięższych przypadkach konieczna jest intubacja pacjenta, a więc wprowadzenie w drogi oddechowe rurki, która zapewni ich drożność.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy

Leczenie zapalenia tchawicy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, wspomóc można gdy odbywa się już w warunkach domowych. Przede wszystkim zadbać należy o odpowiednią, niezbyt wysoką temperaturę powietrza, sięgającą od 18 do maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Należy także pamiętać o regularnym doustnym nawadnianiu chorego.

Czytaj też: Antybiotyk na zatoki - leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Dziecko z bakterią w gardle
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
zatkane ucho
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!