Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kolory, które leczą

W codziennym życiu - w domu, w pracy, na ulicy - otoczeni jesteśmy kolorami. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z ich ogromnego wpływu na nasze życie. Niektóre z nich nas drażnią, inne działają pozytywne - leczą nas, poprawiają kondycję psychiczną i przywracają życiową harmonię.
Spis treści

Każdy kolor ma swoją moc i charakter. Są barwy o różnym stopniu natężenia i działania, np. uspokajające, odprężające i pobudzające. Każdy może stać się naszym sprzymierzeńcem, trzeba tylko dobrać takie, które są dla naszego samopoczucia najlepsze i odpowiadają naszym potrzebom psychofizycznym. Różnorodność barw pobudza nasz umysł i wyobraźnię. Ważne jest więc, w jakich barwach nosimy ubranie, w jakim kolorze są wnętrza naszego domu i jak kolorystycznie urozmaicone jest to, co jemy.

Zobacz: Jak można leczyć za pomocą koloru?

Reklama

Czerwień - siła i ogień

Czerwień, symbolizująca siłę i ogień, jest odpowiedzialna m.in. za kondycję narządów płciowych. Pobudza zmęczony organizm, przywracając mu żywotność. Sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, co ma szczególne znaczenie dla osób o niskim ciśnieniu. Kiedy czujemy się przygnębieni, melancholijni, smutni - czerwony kolor dostarczy nam niezbędnego "zastrzyku energii". Czerwona żywność jest wzmacniająca dla naszego organizmu, dlatego warto pamiętać w domowym jadłospisie o papryce, pomidorach, jabłkach, ketchupie. Ubrania w tym kolorze noszą osoby odważne i pewne swojej wartości. Natomiast czerwony wystrój całego mieszkania może być męczący. Wskazane są jednak wszelkie dodatki w tym kolorze jak: obrusy, małe nocne lampki, świeczki, wazony itd.

Reklama

Żółty - kolor umysłu

Kolor żółty korzystnie wpływa na jasność i precyzję myślenia oraz refleks. Jest barwą optymizmu, radości i zadowolenia. Ludzie ubierający się na żółto mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi, lubią towarzystwo i wymianę informacji. Robią dobre wrażenie, ponieważ kolor ten należy do grupy tzw. "ciepłych". Wnętrza mieszkania pomalowane na żółto wyglądają przytulniej i ocieplają atmosferę nawet w najzimniejsze dni. Barwa ta odpowiedzialna jest także za pracę żołądka i pomocna w trakcie odchudzania. Żywność w tym kolorze (żółta papryka, cytryny, kukurydza, banany) łagodzi zaburzenia hormonalne, anoreksje i schorzenia reumatyczne.

Zieleń - bliżej natury

Barwa ta powstaje z połączenia żółtego i niebieskiego. Ten kolor symbolizuje naturę i chęć zespolenia się z nią. Charakteryzuje się silnymi właściwościami uzdrawiającymi, regeneruje siły i korzystnie wpływa na znużony, przepracowany umysł. Przy zieleni odpoczywają oczy, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przy komputerze. Zieleń pomaga w dolegliwościach żołądkowych, bólach głowy, męczących migrenach, a także chroni organizm przed chorobami nowotworowymi. Ubranie w kolorze zielonym wzbudza zaufanie i szacunek. Nie tylko ze względu na urodę, ale głównie z przyczyn zdrowotnych zaleca się hodowanie w domu kwiatów doniczkowych, które oczyszczają powietrze, a dzięki temu lepiej oddychamy. Zieleń odpowiedzialna jest za serce. Większość leczniczych ziół jest w tym kolorze, a zielona żywność - papryka, sałata, ogórki, fasola, pietruszka, szczypiorek, kiwi - przywraca równowagę wewnętrzną naszemu organizmowi.

Reklama

Niebieski - inteligencja i kontemplacja

Ten kolor przynosi wyciszenie i uspokojenie silnych emocji. To barwa kontemplacji i inteligencji. Jeżeli odczuwasz sztywność szyi albo karku (spowodowaną lekiem albo napięciem nerwowym), niebieski przyniesie ulgę w tych dolegliwościach. Pozwala leczyć "dziecięce przypadłości" takie jak: ząbkowanie, bóle uszu czy gardła. Niebieskie światło łagodzi i uspokaja chorego, pomaga "zbić" temperaturę i przynosi ulgę w ciężkich schorzeniach. Osoby lubiące ten kolor unikają kłótni, drażni je nieuczciwość i nieszczerość. Niebieskie ściany pokoju pomagają w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i wyciszeniu się. Barwa ta bardzo korzystnie wpływa na dzieci nadpobudliwe i znerwicowane.

Czytaj: Feng shui – harmonijna przestrzeń

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Zastaw do aromaterapii
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Dostać wilka od siedzenia na betonie - co oznacza to powiedzenie?
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!